Małą łazienkę można bardzo łatwo wyposażyć w konieczny sprzęt. Znacznie trudniej jednak wybrać odpowiednie modele, by dawały przestrzeń i wygodę pomimo małej powierzchni łazienki. Podpowiemy Ci, jak w nieskomplikowany sposób urządzisz łazienkę, by stała się funkcjonalna i designerska pomimo małych jej gabarytów. Zdradzimy też, jak optycznie ją powiększyć.
Jak dobrać meble do łazienki mającej tylko 3 m2?
Nawet w tak małej łazience zmieścisz to, co najpotrzebniejsze:
- prysznic,
- umywalkę
- toaletę,
- pralkę.
Zacznijmy od prysznica. Zapewne myślisz o takim z brodzikiem. My natomiast proponujemy Ci nowoczesną kabinę prysznicową bez misy. Oszklone drzwi powinny otwierać się przesuwnie na szklaną ściankę. Mogą też być uchylne, otwierane wahadłowo (do wewnątrz i na zewnątrz). Obok prysznica, bokiem umocujemy toaletę (WC). Może być stojąca lub wisząca muszla klozetowa.
Naprzeciw prysznica, po przeciwległej ścianie postawimy pralkę. Drzwiczki muszą znajdować się z przodu i być otwierane na ścianę. Czyli, jeżeli stoimy do pralki przodem, a ścianę mamy po swojej prawej stronie, to drzwiczki mają mieć zatrzask z lewej naszej strony, a zawiasy z prawej. Łatwiej będzie wkładać i wyjmować pranie. Dobry dostęp do pralki zapewni też prysznic bez brodzika. Wystarczy go otworzyć, by zwiększył się metraż przy pralce. Pralkę zakrywamy blatem od góry, co daje wygodną półkę na łazienkowe akcesoria.
Pólka powinna sięgać jeszcze pod misę umywalki, umocowanej przy tej samej ścianie co stoi pralka. Nad umywalką wieszamy duże lustro. Umywalka będzie znajdować się naprzeciwko toalety. Pod półką z umywalką będzie miejsce na zabudowaną szafkę łazienkową, którą znajdziemy na stronie https://www.edinos.pl/szafki-lazienkowe . Powinna ona kończyć swoją obudowę 20 cm nad podłogą, czyli mieć nóżki. Dzięki temu podczas korzystania z umywalki, wygodnie wsuniesz pod szafkę swoje stopy.
Co zrobić, gdy brak miejsca na bidet?
Gdy mamy miejsce dla pralki w kuchni, znajdzie się miejsce w łazience także na bidet. Można jednak w miejsce byłej pralki wstawić dodatkową szafkę lub jeszcze jedną umywalkę lub fotelik. Gdzie zatem zamontować bidet? Wystarczy postarać się o wc i bidet w jednym. Gdy brak miejsca na stołek lub fotelik, wystarczy na klapę od toalety nałożyć miękki dywanik. Wówczas toaleta posłuży także jako stołeczek np. do przeprowadzenia pedicuru lub ogolenia nóg.
Kiedy wybrać wannę, a kiedy prysznic?
Wanna to bardzo pożądany mebel, gdy rodzina jest wielodzietna. Zwłaszcza gdy pociechy są jeszcze małymi brzdącami. Ponieważ wanny produkowane są obecnie w wielu wariantach, praktyczną i designerską wanną do małej łazienki będzie prosta wanna podłużna. Postawimy ją w miejsce prysznica i pralki. Jeżeli mimo wszystko pralka w łazience pozostać musi, warto rozważyć wannę na wzór brodzika.
Brzegi wanny powinny być na tyle wysokie, by włożone do niej przedszkolaki mogły swobodnie tam siedzieć, a woda sięgała im pod paszki bez wylewania się na posadzkę. Połączona wanna z prysznicem może zostać obudowana. Kwadratowa – w całości, natomiast podłużna może mieć oszkloną połowę swej długości. Unika się wówczas rozchlapywania wody podczas kąpieli na stojąco na pozostałą część łazienki.
Aby można było swobodnie stać w takiej wannie, musi ona mieć brzegi prostopadłe do dna. Bez żadnych pochyleń. Stoisz w takiej wannie stabilnie. Brak pochyłych brzegów wanny ochroni Cię przed pośliźnięciem się w niej.
Gdy lubisz wypoczywać w wannie (czytać podczas kąpieli książkę lub ogólnie oddawać się relaksowi jak w SPA), a dzieci są już większe, proponujemy Ci urządzić łazienkę z wyprofilowaną wanną. Wąż prysznicowy powinien być wyłącznie ręczny, by móc polewać się strumieniami wody, siedząc sobie wygodnie w wannie lub półleżąc.
Jak optycznie powiększyć małą łazienkę i dodać jej designu?
Aby mała łazienka przynajmniej optycznie stała się większa, wystarczy wykorzystać kilka trików. Do nich będą należeć:
- duże lustro,
- oświetlenie,
- odporna na wilgoć tapeta 3D z motywem perspektywicznym,
- jasne ściany.
Duże lustro, zwłaszcza ustawione na wprost drzwi wejściowych powiększy optycznie małe pomieszczenie. Wydłuży je. Pokaźne lustro nad umywalką również dokona wizualnego cudu. Ważne, aby na wierzchu stało jak najmniej przedmiotów, gadżetów, które „zagracą” dodatkowo łazienkę poprzez swoje dodatkowe odbicie w lustrze.
Oświetlenie powinno być zarówno górne, jak i punktowe, zapalające się oddzielnie. Do czytania, makijażu, golenia potrzebne jest jasne górne światło, ewentualnie dodatkowo tuż nad lustrem. Gdy będziesz chciał zażyć wyciszającej kąpieli, wówczas włącz taśmy led. Powinny znajdować się w kątach i łączeniach ścian. Designerski efekt osiągnie się również, przyklejając świecące taśmy pod półkami, szafkami, przy brzegach wanny lub brodzika, wokół drzwi itp.
Tapeta z panoramą np. otwartego okna, a za nim piękny słoneczny ogród nada wnętrzu niepowtarzalności i ogromu przestrzeni. To samo osiągniesz, nalepiając na ścianę inny wzór imitujący większą powierzchnię łazienki. Jasno pomalowane ściany lub jasne płytki lub szklane lamperie itp. optycznie powiększają każde wnętrze.