Meble drewniane są stałym elementem w polskim domu. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że nie wychodzą z mody. Powracają w wersjach retro, a ich wytarte powierzchnie wspaniale kooperują z rustykalnym stylem aranżacji. Nic jednak nie trwa wiecznie i nawet najtrwalsze drewno traci swoją jakość, jeśli o nie odpowiednio nie dbamy. Pojawiają się rysy, pęknięcia, odbarwienia. Aby nie doprowadzić do takiej sytuacji i nie rozstawać się z ukochaną komodą, łóżkiem, czy stołem, wystarczy regularnie podejmować się czynności konserwujących. Nie jest to zabieg skomplikowany oraz nie wymaga dużych nakładów finansowych. Wystarczy wygospodarować trochę czasu i tchnąć nowe życie w nasze drewniane meble.
Etapy konserwacji
Rytuał konserwacji drewnianych mebli ma swój ustalony przebieg. Najwięcej zanieczyszczeń pojawia się w ich zewnętrznej warstwie, przez co stają się mniej atrakcyjne wizualnie.
Pierwsza faza to szlifowanie polegające na pozbyciu się z powierzchni mebli starej farby, brudu oraz lakieru. Jest to najważniejszy etap odświeżania przedmiotów z drewna. Dlaczego? Ponieważ to właśnie tutaj musimy dołożyć wszelkich starań, aby uzyskać jednolity efekt. Gdy powierzchnia będzie zeszlifowana nierównomiernie, nałożona później farba miejscami będzie różniła się kolorem lub powstaną nieestetyczne prześwity. Stare preparaty malarskie ścieramy szlifierką lub papierem ściernym. Na koniec nie możemy zapomnieć o odkurzeniu pyłu lub przetarciu mebli kawałkiem zwilżonego materiału.
Drugim etapem renowacji jest szpachlowanie, które oznacza klajstrowanie dziur i ubytków w drewnie. Do ich uzupełniania niezbędna jest masa szpachlowa, którą nakładamy szpachelką. Po wykonaniu tej czynności ponownie musimy zeszlifować uzupełnione miejsca.
Gdy przykryjemy niedoskonałości, przechodzimy do bejcowania. Bejca jest to impregnat, który wnika w strukturę drewna, lekko je zabarwiając, ale pozostawiając jego naturalny wygląd i zachowując zarys słojów. Roztwór nie tworzy jednak powłoki zabezpieczającej przed czynnikami zewnętrznymi. Na końcu należy więc drewno polakierować. Lakier aplikujemy specjalnie przeznaczonym do tego pędzlem, który możemy nabyć w każdym sklepie budowlanym.
Jeśli znudził nam się dotychczasowy kolor drewnianych mebli, oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby je przemalować. Zawsze używamy do tego farby do drewna i nakładamy ją po etapie szpachlowania.
Oliwa z oliwek zdziała cuda
Jak odświeżyć stare meble z drewna za pomocą naturalnego środka? Taki preparat możemy przyrządzić samodzielnie z kuchennych składników. Na mieszankę składają się: szklanka wody, 1 szklanka octu 2 łyżeczki oliwy z oliwek. W tak przygotowanej substancji zanurzamy szmatkę i przecieramy nią meble. Dzięki oliwie z oliwek drewno nabiera połysku, znikają wszelkie ślady użytkowania (np. okrągłe ślady po kubkach). Ważne, aby po wymieszaniu wszystkich komponentów dodatkowo wstrząsnąć miksturą – oliwa jako tłuszcz nie łączy się z wodą i octem.