Dom
Tutaj jesteś

Jak funkcjonalnie urządzić łazienkę?

26 lipca 2021 Dom Jak funkcjonalnie urządzić łazienkę

Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. W związku z tym faktem, od tego jak ją zaaranżujemy i jakie wyposażenie łazienki wybierzemy będzie zależało nasze funkcjonowanie w jej wnętrzu. Należy pamiętać, że tego typu pomieszczenie nie powinno być jedynie estetyczne, ale również funkcjonalne. W tym artykule podpowiemy w jaki sposób funkcjonalnie urządzić łazienkę. Zachęcamy do lektury.

Po pierwsze – dobry projekt 

Aby móc urządzić łazienkę w sposób funkcjonalny, koniecznym jest sporządzenie odpowiedniego projektu. Nie musi być on oczywiście fachowy, jednak powinien uwzględniać wymiary pomieszczenia, a także miejsce rozmieszczenia poszczególnych elementów jej wyposażenia. Kluczem do sukcesu jest dobranie wszystkiego w taki sposób, aby perfekcyjnie ze sobą współgrało. Miejmy także na względzie fakt, że wyposażenie łazienki powinno być dostosowane do jej rozmiarów. Jeżeli w niewielkim pomieszczeniu będziemy na siłę starali się upchnąć jak najwięcej elementów, wówczas możemy być pewni, że w naszej łazience będzie panował nieład, a to nie odpowiada zasadom funkcjonalności. Łazienka jest miejscem, w którym powinniśmy czuć się swobodnie, gdyż tylko wtedy uda nam się w niej zrelaksować i odprężyć po ciężkim dniu w pracy czy szkole.

Po drugie – przestrzeganie zasad ergonomii

Kolejną ważną zasadą, która powinna nam przyświecać w trakcie aranżowania łazienki jest ergonomia. Chodzi głównie o to, żeby umeblować ją w sposób, który pozwoli nam na swobodne poruszanie się w jej wnętrzu. Na pewno każdy z nas miał okazję choć raz w swoi życiu korzystać z łazienki, w której nie było możliwości wykonywania swobodnych ruchów, a przy podjęciu jakiejkolwiek aktywności dochodziło do mniejszego lub większego zderzenia się z pralką, szafką, umywalką itd. Oczywiście czasami takie sytuacje są nieuniknione, w szczególności, kiedy posiadamy naprawdę niewielkie pomieszczenie. Nie mniej, mimo wszystko, dołóżmy wszelkich starań, aby umieścić tam wyłącznie najpotrzebniejsze wyposażenie łazienki. Dodatkowo, jeżeli musimy zagospodarować niewielki metraż, zrezygnujmy z wanny na rzecz prysznica, a pralkę umieśćmy np. w kuchni. Porzućmy także marzenia o posiadaniu blatów w łazience i postawmy na wolnostojącą lub podwieszaną umywalkę. Dzięki temu uda nam się stworzyć funkcjonalną łazienkę. 

Po trzecie – estetyka 

Poza kwestiami związanymi z funkcjonalnością łazienki, warto także wziąć pod uwagę jej estetykę. Jest to ważne przede wszystkim dla naszego dobrego samopoczucia. Jeżeli elementy wyposażenia naszej łazienki będą odpowiadały naszemu gustowi, wówczas lepiej będzie nam się korzystało z codziennej toalety. W związku z powyższym, wybierzmy swoje ulubione kolory i styl, w jakim ma się ona prezentować. Pamiętajmy jednak, aby wszystko do siebie pasowało, gdyż ma to ogromne znaczenie dla efektu końcowego. Remontując łazienkę powinniśmy liczyć się z faktem, że ma ona nam służyć przez długi czas, więc im lepiej będzie się prezentowała, tym większe prawdopodobieństwo, że szybko nie zmienimy jej wystroju ze względu na dobre samopoczucie w jej wnętrzu. 

półkolonie dla dzieci

Redakcja krolestwolazienek.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

osoba z uprawnieniami elektrycznymi G2