krolestwolazienek.pl

Budowa, Remont, Aranżacja

Dom

Wybór roślin na zieloną ścianę

Z całą pewnością można stwierdzić, że dla każdego człowieka bardzo istotny jest odpowiedni wygląd domu lub mieszkania, w którym na co dzień przebywa. Dlatego warto go w odpowiedni sposób udekorować, na przykład poprzez wykorzystanie roślin. Idealnym rozwiązaniem będzie umieszczenie roślin na ścianie w pomieszczeniu. Warto się dowiedzieć więcej na ten temat.

Rośliny łatwe w uprawie

Przede wszystkim na zieloną ścianę powinno się wybierać wszelkiego rodzaju rośliny, które będą stosunkowo łatwe w uprawie. Jednak nie powinny one również wymagać sporej ilości miejsca do wzrostu. Kwestia ta dotyczy zarówno naziemnej, jak i podziemnej części rośliny, dlatego należy na to zwrócić swoją szczególną uwagę. Korzenie roślin, które znajdują się na zielonej ścianie mają dość ograniczone miejsce do wzrostu. Dlatego warto o tym pamiętać podczas wyboru konkretnych gatunków.

Zdrowe okazy

Wszelkiego rodzaju rośliny na ścianę powinny być wybierane przede wszystkim w zdrowych okazach, u których nie stwierdza się żadnych problemów. Oprócz tego warto na zieloną ścianę wybierać takie gatunki, które będą odporne na działanie pasożytów i grzybów, a także innych chorób, które mogą zaatakować rośliny. Jeśli umieścimy na ścianie jedną chorą roślinę to zaraz się może okazać, że zaraziła ona wszystkie pozostałe. Dlatego warto unikać takich sytuacji podczas aranżowania zielonej ściany w swoim domu lub mieszkaniu, a nawet biurze.

Dobór roślin

Wybór konkretnych gatunków roślin zależny jest przede wszystkim od warunków, które panują w danym wnętrzu. Jednak najczęściej na ścianie tego rodzaju można umieścić większość roślin doniczkowych, które tradycyjne sprawdzają się w naszych domach. Wśród nich można wymienić zarówno rośliny egzotyczne, jak i paprocie. Warto się zastanowić przede wszystkim, jakie rodzaje roślin najbardziej nam się podobają we wnętrzach. Każdy kwiat rosnący w pomieszczeniu wymaga odpowiedniej ilości światła, a także jak najbardziej dla siebie optymalnej temperatury otoczenia.

Czego nie wybierać?

Niektóre gatunki roślin nie są jednak polecane na zielone ściany. Wśród nich można przede wszystkim wyróżnić wszelkiego rodzaju sukulenty czy też rośliny o bardzo delikatnej budowie. Rośliny delikatne na pewno przy pierwszej możliwe okazji zostaną zagłuszone przez inne. Mogą one tez ulec uszkodzeniom mechanicznym. Sprawi to, że znikną one z naszej ściany, co będzie dość niekorzystnym rozwiązaniem. Dlatego warto stawiać na bardziej wytrzymałe gatunki roślin, ponieważ one najlepiej będą się sprawdzać w tym przypadku.