Jak zadbać o ceramikę łazienkową?

Jednym z częstych problemów w naszych łazienkach jest niezbyt estetyczna ceramika łazienkowa. W wyniku zaniedbań, nieprawidłowej higieny umywalka, bidet czy WC mogą po pewnym czasie nie prezentować się zbyt estetycznie. Warto wobec tego regularnie czyścić łazienkę. Jak jednak zadbać o ceramikę łazienkową, aby uniknąć takich problemów?

Najczęstsze problemy

Niestety często tak bywa, że nasza łazienka jest narażona na zabrudzenia, zbyt dużą wilgoć, bakterie, grzyby. Przy niedostatecznej ochronie może się to negatywnie odbić na strukturze ceramiki. Już same powstające osady na powierzchni ceramiki łazienkowej mogą naruszyć zewnętrzną jej powłokę. Dodatkowo w wielu przypadkach stosuje się w tych miejscach sylikon sanitarny lub fugi, które są podatne na pleśń i grzyby. Po pewnym czasie mogą sczernieć, co doprowadzi do ich fatalnego wyglądu. Brak regularnej higieny, porządków to najczęstsza przyczyna problemów. Często także zbytnia dbałość może się źle skończyć dla umywalki czy sedesu.

Jak czyścić umywalkę?

Umywalka jest najbardziej narażona na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, uszkodzenia. Ma ona styczność z mydłem, detergentami, pastą do zębów, płynami do makijażu na bazie alkoholu. Na całe szczęście są one proste do usunięcia, gdyż często wystarczy nam jedynie sama woda lub zmieszana z płynem do mycia naczyń. Zwykła gąbka zda egzamin. Inaczej jednak wygląda sprawa, kiedy posiadamy w domu twardą wodę. Powoduje ona osadzanie się warstwy kamienia. Po pewnym czasie zaczyna on żółknąć i ma wpływ na powierzchnię ceramiki. W takim wypadku przydadzą się nam specjalne detergenty do czyszczenia. Nie wolno jednak ich zbyt często używać, gdyż mogą mieć wpływ na strukturę ceramiki. Od lat sprawdzonym sposobem na walkę z osadem czy zaciekami jest ocet połączony z sodą oczyszczoną. Miesza się je z wodą i za pomocą szmatki lub gąbki przeciera zabrudzone miejsca.

WC

Pod względem bakterii to jednak miska sedesowa jest najbardziej zanieczyszczonym miejscem w łazience. Jeśli nie będziemy regularnie czyścić tego miejsca, to mogą powstać na niej bakterie groźne dla naszego zdrowia. Specjaliści radzą, aby przynajmniej dwa razy w tygodniu czyścić muszlę specjalnym żelem lub płynem antybakteryjnym. Przydaje się do tego także zwykła szczotka do WC, za pomocą której możemy czyścić trudno dostępne zakamarki. Oczywiście wszystko wykonujmy w gumowych rękawiczkach. Nie zapominajmy przy tym o stałej ochronie pod postacią kostki, płynu do WC. Na krawędzi miski często nawarstwia się kamień. Jeśli zlekceważymy go, to po pewnym czasie przyczyni się do powstania zacieków. Kamienia nie powinniśmy usuwać za pomocą środków z granulatem, gdyż mogą one porysować powierzchnię miski. Kiedy spotykamy się z zaciekami i kamieniem, których nie możemy usunąć detergentami, również i tutaj skorzystajmy z domowych metod. Poleca się tutaj między innymi pastę z sody oczyszczonej, którą nakłada się na takie miejsca na około 30 minut. Raz w tygodniu wsypmy także do muszli klozetowej trochę sody oczyszczonej, która usunie brzydkie zapachy, a przy tym zapobiegnie zatykaniu się rur. Jeśli do czyszczenia wykorzystujemy szczotkę WC, zdezynfekujmy ją. Można to zrobić za pomocą zwykłego domestosa lub wybielacza.

Kiedy przy naszej ceramice znajduje się sylikon lub fuga zaatakowane przez pleśń i grzyby, powinniśmy skorzystać z detergentów zawierających chlor. Po polaniu ich na około godzinę czasu detergent powinien przyczynić się do usunięcia grzyba. Jeśli jednak nie dojdzie do tego, to jedynym wyjściem jest usunięcie starego sylikonu i zastąpienie go nowym.

Może Ci się także spodobać...