Wybieramy sedes łazienkowy

Rodzaje sedesów

Sedesy dzielą się na te z miską stojącą oraz wiszącą. Pierwsza mocowana jest do podłogi za pomocą specjalnych śrub, które po odpowiednim zamaskowaniu są praktycznie niewidoczne. Model stojący zwykle kupujemy w komplecie ze spłuczką, a jego największą wadą są problemy w utrzymaniu czystości wokół miski. Z kolei modele wiszące są mocowane do ściany, pozostawiając wolną przestrzeń między miską a podłogą. Dzięki temu z łatwością pozbędziemy się brudu ze wszystkich zakamarków.


Sposób montażu

Instalacja sedesu wiąże się ściśle z umiejscowieniem podejścia kanalizacyjnego, które łączy miskę z pionem kanalizacyjnym. Gdy znajduje się ono w ścianie, musimy kupić muszlę z poziomym odpływem, natomiast do mocowania podłogowego wymagany jest pionowy. Sedes stojący montujemy bezpośrednio do podłoża, a wiszący musi zostać zawieszony na stelażu. W jego skład wchodzi również spłuczka, którą umieszcza się w ścianie. Na zewnątrz znajduje się tylko przycisk wypuszczający wodę. Dobrze zamontowany sedes wiszący może utrzymać ciężar nawet 400 kilogramów.

Spłuczka i deska sedesowa

Spłuczki mogą być wyposażone w jeden lub dwa przyciski wypuszczające wodę. W drugim przypadku pierwszy z nich uwalnia mniejszy, a drugi większy strumień. Użyte wspólnie kumulują pojemność oraz moc. Podobną funkcję mogą posiadać także spłuczki z pojedynczym przyciskiem. Wówczas ilość wody jest uzależniona od czasu lub głębokości przyciśnięcia. Sedes może być fabrycznie wyposażony w deskę standardową, ale również wolno opadającą, która ma właściwości amortyzacyjne. W sklepach znajdziemy także deski antybakteryjne, wzbogacone dodatkiem odpowiednich środków.

    Źródła zdjęć:

Może Ci się także spodobać...