Włoski styl w łazience

Omawialiśmy już takie style w łazience jak paryski, minimalistyczny, eklektyczny czy też retro. Dziś przychodzi pora na włoski styl, który cieszy się coraz większym powodzeniem w naszym kraju. Czym on jest i jak będzie prezentował się w łazience?

Czym jest włoski styl?

Ten trend zaczerpnięty prosto ze słonecznej Italii spodoba się przede wszystkim tym osobom, które lubią zestawiać ze sobą wiele odmiennych elementów. Łazienka w takim stylu to wyrafinowane, przestronne wnętrze, które łączy w sobie klasykę ze współczesnymi trendami. Dominują tu odcienie szarości, grafitu, turkusu, błękitu oraz fioletu. Stosuje się zazwyczaj gładkie materiały, bez deseni. Dekoracyjne elementy powinny ze sobą współgrać. Niezwykła klasa oraz wysoki standard wykończenia sprawiają, że takie wnętrze otrzymuje ponadczasowy i niepowtarzalny charakter.

Urządzamy łazienkę

Łazienka tworzona w stylu włoskim powinna być utrzymana w kolorach nawiązujących do naturalnych barw ziemi. Warto tutaj skorzystać w głównej mierze z bieli, beżu, szarości, sięgnąć także po brązy i czernie. Wymienione kolory łatwo jest ze sobą zestawić, dzięki czemu stworzą interesującą dla oka kompozycję. Wyróżnikiem pomieszczenia będą ściany. Najlepiej, jeśli nie będą one gołe, lecz wyłożone naturalnym kamieniem bądź glazurą w jasnej barwie. Ewentualnie możemy wykorzystać farbę, lecz powinna być ona w wersji akrylowej, odpornej na zabrudzenia oraz działanie wilgoci.

Najlepszym jednak rozwiązaniem są płytki. Powinny być one duże, a także wyróżniać się blaskiem. Mają one nawiązywać do tradycyjnych włoskich pałaców, które stały się wyznacznikiem tego stylu. Polecane są najczęściej te ze wzorem imitującym marmur. Takie płytki powinny znaleźć się zarówno na podłodze, jak i na ścianach. W przypadku drugiego miejsca ciekawym sposobem na urozmaicenie będzie ozdobienie kilku egzemplarzy mozaikowym gresem. W taki sposób uzyskamy o wiele więcej dekoracyjności z nutą artyzmu.

Wyposażenie

Oczywiście płytki to dopiero podstawa łazienki. Bardzo ważne jest wybranie elementów wyposażenia, które będą wyróżniały przyszłe wnętrze. Klimat włoskich łazienek chyba najlepiej oddaje wanna w wersji wolnostojącej. Masywna, z żeliwa, stali lub też akrylu będzie centralnym punktem pomieszczenia, a także oznaką nawiązywania do tradycji. Dobrze, jeśli będzie w kolorze przybliżonym do ogólnej tonacji łazienki. Kiedy preferujemy jednak prysznic, to postarajmy się chociaż o designerską, przykuwającą wzrok baterię prysznicową, która nada temu miejscu odrobinę stylu retro. Ponieważ włoski styl ma w sobie coś z eklektyczności, dlatego też najrozsądniejszym wyjściem będzie zakup ciemnych, drewnianych mebli, które będą kontrastować z płytkami oraz wanną. Należy pamiętać, że najlepsze są meble z egzotycznego drewna, które jest o wiele bardziej odporne na wilgoć czy upływ czasu. Przy odrobinie wolnego miejsca dobrze jest pomyśleć nad stworzeniem niewielkiej toaletki, która przyda się podczas codziennego makijażu. Obowiązkowo powinna znaleźć się na niej drewniana lampka, wazon lub flakonik ze świeżymi kwiatami oraz lustro.

Dodatki

Tradycyjny włoski styl do niedawna mógł kojarzyć się z przepychem, jednak w ostatnich latach można zauważyć dążenia do minimalistycznych i prostych wnętrz. Dlatego też unika się przesady z dodatkami. Sprawdzonym elementem wyposażenia mogą być świece w szklanych wazonach, ozdobne dekory, lustro na ścianie.

Może Ci się także spodobać...