Wanna w małej łazience – jest to możliwe!

Wielu osobom wanna i mała łazienka wydają się dwiema sprzecznościami. Na całe szczęście istnieją specjalne modele wanien, które mimo swych rozmiarów spokojnie zmieszczą się w łazience, a przy tym dadzą nam całkiem sporo komfortu podczas kąpieli.

Zmiana nastawienia

Przez lata świadomie rezygnowaliśmy z wanny w małej łazience, gdyż po prostu nie mieliśmy na nią miejsca. Z drugiej jednak strony stworzenie brodzika lub wstawienie kabiny prysznicowej aż tak dużej różnicy nam nie robi. Obecnie na rynku spotkać możemy specjalne linie produktów dedykowanych na rzecz małych łazienek. Musimy po prostu uwierzyć w to, że w małej łazience również będziemy mogli cieszyć się z gorącej kąpieli. Oczywiście nie możemy liczyć na aż tak duży komfort jak w przypadku większych modeli, jednak spokojnie zmieścimy się w obranym przez nas modelu. Tym bardziej, że obecnie dostępne są wanny zarówno w klasycznej formie prostokąta, w wersji nieco owalnej, jak i również narożnej. Do tego wstawienie parawanu oraz zasłony sprawi, że możemy z wanny korzystać także jak z prysznica.

Pamiętajmy o optyce

Wprowadzenie wanny do łazienki może optycznie znacząco zmniejszyć jej przestrzeń. Dlatego dobrze jest postawić na model w jasnym kolorze, dzięki czemu nie będzie ona aż tak przytłaczać małego pomieszczenia. Zrezygnujmy przy tym z wszelkiej obudowy wanny, gdyż również wpłynie ona na zabranie przestrzeni. Wspomniany wcześniej parawan warto również wybrać w jak najjaśniejszej barwie, a najlepiej w przezroczystej formie. Dzięki temu nie będzie on zabierał nam tak dużo miejsca. Dobrze jest mieć zasłonę cały czas zwiniętą, co da nam odczucie, jakby jej tam w ogóle nie było.

Jaki model wanny?

Istnieje kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim pomyślmy o samym materiale, z jakiego zbudowana jest wanna. W przypadku mniejszych modeli nie mamy za bardzo wyjścia i musimy postawić na wannę akrylową. Istnieje jeszcze szansa wybrać wannę drewnianą, jednak jej kolorystyka źle wpłynie na wygląd przestrzenny łazienki. Nasza wanna powinna być wykonana z białego akrylu sanitarnego, najlepiej pokrytego powłoką antybakteryjną. Wybór takiej wanny to w głównej mierze dłuższe utrzymywanie ciepła wody, odporność na przebarwienia, uszkodzenia, a także łatwość w pielęgnacji i konserwacji.

Narożna

Bardzo dobrym rozwiązaniem dedykowanym małym łazienkom jest wanna narożna. Dostępna jest ona w wielu wzorach i wymiarach, nawet o tej samej długości boków. Dzięki niej możemy wykorzystać trochę więcej przestrzeni w łazience. Otrzymamy w zamian więcej miejsca i komfortu dla siebie. Polecamy przede wszystkim wersje asymetryczne, gdzie należy się zdecydować, czy wybiera się typ lewostronny lub prawostronny. Do takich wanien często produkowane są odpowiednie parawany, które sprawiają, że możemy zyskać wannę i prysznic w jednym. Istnieją także wersje z hydromasażem, które pełnić mogą rolę małego jacuzzi.

Prostokątna

Wersja prostokątna wanny to przede wszystkim klasyka. Zajmuje ona mniej miejsca niż model narożny, a jej wymiary są uzależnione tylko od możliwości naszej łazienki. Najczęściej mamy sposobność zakupu wanny, która zmieścić się może na całej szerokości naszej łazienki. Możemy ją oczywiście ustawić także w odwrotnym kierunku. Takie modele prostokątne są zazwyczaj o wiele tańsze od wersji narożnych, więc przydadzą się tym osobom, które chcą jak najwięcej zaoszczędzić na wyposażeniu wnętrza. Z drugiej jednak strony w tym segmencie znajdziemy nie tylko modele akrylowe, lecz także stalowe, drewniane, a nawet żeliwne.

Może Ci się także spodobać...