Jak urządzić pralnię w domu?

Nie da się ukryć, że pralnia coraz częściej uwzględniana jest w projektach domów jednorodzinnych czy nawet większych mieszkaniach. Takie pomieszczenie pozwala nam zaoszczędzić miejsce w innych częściach domu, a przy tym staje się niezwykle użyteczne podczas wypełniania domowych obowiązków. Pytaniem zatem jest to, jak urządzić pralnię w domu?

Dlaczego pralnia?

W wielu przypadkach nie mamy do czynienia w domu lub w mieszkaniu ze zbyt dużą łazienką. Jeśli umieszczamy w niej mniejszą lub większą pralkę, to automatycznie tracimy sporo przestrzeni, którą moglibyśmy przecież wykorzystać w zupełnie inny sposób. Dlatego też pralnia staje się wymarzonym miejscem. Wydzielenie na nią osobnego pomieszczenia przyniesie nam całkiem sporo korzyści. Przede wszystkim znajdzie się w niej miejsce do przechowywania wszelkich sprzętów i dodatków, które są niezbędne w czasie robienia prania czy też suszenia. Ta druga opcja również świetnie się sprawdza w przypadku, kiedy dysponujemy większą ilością przestrzeni. Dzięki temu o każdej porze roku w pralni możemy jednocześnie suszyć pranie, co nie będzie zaburzać estetyki salonu czy też łazienki. Warto jeszcze wspomnieć o ciszy i relaksie. Jeśli posiadamy pralkę w łazience, to często sam proces działania urządzenia może być uciążliwy. Kiedy mamy wziąć kąpiel i jednocześnie nastawić pranie, to w takim wypadku raczej nie mamy co liczyć na ciszę i spokój.

Gdzie pralnia?

Problemem dla wielu osób może być wygospodarowanie miejsca na takie pomieszczenie. Zdecydowanie mniej problemów mamy podczas projektowania domu, gdyż w takim wypadku wszystko uzależnione jest od naszych preferencji i możliwości ekonomiczno-przestrzennych. Możemy ją wtedy zagospodarować na każdej kondygnacji naszego domu. Równie dobrze sprawdzi się ona na poddaszu, parterze, jak i w piwnicy. W wielu przypadkach wzorem ze Stanów Zjednoczonych jest ona urządzana nawet w osobnym budynku, zwłaszcza większym garażu. Przed urządzeniem jedyną rzeczą, o jakiej powinniśmy pamiętać, jest odpowiedni system wentylacyjny, elektryczny oraz wodno-kanalizacyjny. W przypadku kiedy wewnątrz pralni suszyć będziemy pranie, przyda nam się w niej ogrzewanie.

Ściany i podłogi

Zanim przystąpimy do kompletowania sprzętu i niezbędnego wyposażenia, musimy zająć się samym wyglądem pomieszczenia. Podobnie jak w przypadku łazienki i tutaj musimy wziąć pod uwagę odmienne warunki niż w innych miejscach w domu. Przede wszystkim panować tu będzie większa wilgoć oraz częste zmiany temperatur. Przy złej wentylacji i mało solidnych zabezpieczeniach szybko możemy nabawić się pleśni, grzybów czy zacieków. Warto więc temu zapobiegać. Polecana w tym względzie na ściany jest glazura, gres, tapeta z włókna szklanego czy też wodoodporna farba.

W przypadku podłogi najlepiej sprawdzą się kafelki. Możemy zastąpić je tańszym i równie skutecznym rozwiązaniem, jakim jest wykładzina elastyczna. Ważne jest to, aby materiał nie przepuszczał wody, był odporny na zarysowania i zbrudzenia. Wiele osób ceni sobie przede wszystkim prostotę w czyszczeniu. Niektóre osoby decydują się na drewno. Naszym zdaniem nie jest to dobre wyjście, albowiem drewno przede wszystkim w pomieszczeniach pełni rolę dekoracyjną, a pralnia nie jest raczej miejscem, w którym liczy się styl i estetyka. Ponadto może być to całkiem spory wydatek, który wymagać będzie odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji.

Wyposażenie pralni

Jeśli pomieszczenie zostało już przygotowane do pełnienia roli pralni, to naszym kolejnym zadaniem będzie skompletowanie wymaganego wyposażenia. Oczywiście w pierwszej kolejności musimy zaplanować miejsce na pralkę. Na rynku znajdziemy modele otwierane od przodu lub od góry. Ich wybór powinien być uzależniony od wielkości pralni i naszych preferencji. Istotne jest to, czy obsługa pralki nie będzie nam sprawiać problemu. Musimy mieć bardzo dobry dostęp do bębna oraz możliwość podłączenia pralki do prądu; trzeba też na etapie projektowania pomieszczenia uwzględnić instalację wodno-kanalizacyjną. Podobnie wygląda sytuacja z suszarką, o ile zdecydujemy się na to urządzenie. W innym wypadku mamy dwie osobne opcje. Jedną z nich jest klasyczna rozkładana suszarka, którą z łatwością możemy schować w momencie, kiedy z niej nie korzystamy. Drugą metodą jest po prostu rozwieszenie drutu lub sznurków w pomieszczeniu.

Często polecanym pomysłem jest zainstalowanie w pralni małej umywalki. Przyda się ona nam w momencie, kiedy chcemy przemyć ręce po proszku, detergencie lub planujemy przeprać coś na szybko.

Oczywiście pralnia domowa nie może się obyć bez stosownych mebli. Bardzo dobrze sprawdzają się w tym zakresie otwarte regały. Składające się z kilku półek, przegród dadzą nam miejsce na wypraną odzież i środki czystości. Zwłaszcza tych ostatnich możemy posiadać kilka, dlatego przechowywanie ich w jednym miejscu, które jest przy tym niedostępne dla dzieci, to wręcz obowiązek. Najmłodszym dobrze jest uniemożliwić jakąkolwiek styczność z chemikaliami, najlepiej dzięki meblom z zamkniętymi szafkami. Obowiązkowo oczywiście w pralni znaleźć się musi kosz na pranie. Obecnie najczęściej spotykane są wersje plastikowe, tworzone z wikliny oraz materiałowe. Są one pojemne, odporne na uszkodzenia, a także chronią odzież przed zewnętrznymi czynnikami. Równie istotne będą kosze, miski lub inne pojemniki, w których przenosić będziemy nasze ubrania. Bez względu na to, czy zdecydujemy się suszyć pranie w danym pomieszczeniu, czy na zewnątrz, najwygodniejszym rozwiązaniem jest zabrać je całe raz, niż wracać się po nie do pralni.

Co jeszcze warto mieć w pralni?

Oprócz kilku wymienionych elementów wyposażenia, warto pomyśleć nad zakupem dodatkowych rzeczy, które sprawią, że pralnia stanie się jeszcze bardziej funkcjonalna. Przede wszystkim obok wspomnianej wcześniej suszarki na pranie przyda nas się deska do prasowania i żelazko. Dzięki temu będziemy mogli zaraz po zebraniu prania przygotować je do prasowania. To także dobry pomysł organizacyjny, gdyż często w domu brakuje nam schowka na deskę do prasowania. Jeśli tylko nasza pralnia będzie posiadać odpowiedni metraż, to możemy umieścić w niej także środki czystości, szczotki, mop, odkurzacz.

Suszarki do prania

polecane
niedostępny
 • Producent: Orion 
polecane
niedostępny
 • Producent: FENIKS 
polecane
niedostępny
 • Producent: FENIKS 
polecane
niedostępny
 • Producent: 4HOME 

Pralki wolnostojące

polecane
niedostępny
 • Producent: Indesit 
 • Klasa energetyczna: A+++ 
 • Sposób ładowania: góra 
polecane
niedostępny
 • Producent: Amica 
 • Klasa energetyczna: -
 • Sposób ładowania: góra 
polecane
niedostępny
 • Producent: Electrolux 
 • Klasa energetyczna: A+++ 
 • Sposób ładowania: góra 
polecane
niedostępny
 • Producent: Indesit 
 • Klasa energetyczna:
 • Sposób ładowania: góra 

Suszarki bębnowe wolnostojące

polecane
niedostępny
 • Producent: Electrolux 
 • Wysokość: 60 cm
polecane
niedostępny
 • Producent: Electrolux 
 • Wysokość: 85 cm
polecane
niedostępny
 • Producent: Whirlpool 
 • Wysokość: -
polecane
od 1 999 zł
 • Producent: Gorenje 
 • Wysokość: -

Może Ci się także spodobać...