Uporządkowanie miejsca wokół wanny – jak tego dokonać?

Łazienka to miejsce, w którym nie tylko powinniśmy dbać o higienę, lecz też stworzyć swą strefę komfortu i relaksu. Najlepiej ku temu służy wanna. Jest ona idealnym miejscem, w którym możemy oddać się chwili spokoju i wyciszenia po ciężkim dniu. Niestety atmosfera ta może być zaburzona przez nieład i nieporządek wokół przestrzeni kąpielowej. W związku z tym niezwykle istotne jest uporządkowanie miejsca wokół wanny. Podpowiadamy, jak można tego w prosty sposób dokonać.

Największy problem

Jednym z największych problemów związanych z tym elementem wyposażenia łazienki jest duża liczba kosmetyków i akcesoriów kąpielowych. Przy braku składnej organizacji mogą się one znajdować dookoła wanny oraz w wielu innych miejscach pomieszczenia. Wiązać się to może z zaburzeniem estetycznym – nawet najbardziej stylowa i elegancka wanna zawalona gąbkami, żelami, płynami traci swój pierwotny blask. Gorzej jest jeszcze, gdy z wanny korzystają małe dzieci. Musimy wtedy znaleźć dodatkowe miejsce na wiele zabawek i kosmetyków dziecięcych, co tylko pogłębia problem. Naszym nadrzędnym zadaniem będzie wyeliminowanie wszelkich elementów znajdujących się na wannie. Ma pozostać ona czystym i uporządkowanym miejscem. Oprócz samej konstrukcji oraz baterii nic nie powinno się tutaj znajdować.

Półka nad wanną

Prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem służącym uporządkowaniu przestrzeni przy wannie jest zamontowanie nad nią płaskiej półki. Taki tani i łatwy w montażu mebel powinien być jednak umieszczony na takiej wysokości, abyśmy mieli swobodny dostęp do kosmetyków, akcesoriów kąpielowych. Zyskamy w ten oto sposób podobny efekt, jak poprzez ustawienie kosmetyków na samej wannie, lecz będzie to o wiele bardziej estetyczne i poprawi wygląd całego miejsca. Na rynku znajdziemy wiele modeli takich półek. Niektóre stanowią pojedynczą platformę, konstrukcję, inne z kolei składają się z dwóch, trzech lub nawet więcej poziomów. Takie półki możemy wykorzystywać nie tylko do przedmiotów kąpielowych, lecz także na środki czystości, golarki, maszynki, akcesoria dla dzieci do kąpieli. Nad wanną możemy także wprowadzić półkę, szafkę, lecz w wersji wnękowej, zabudowanej. Może się dzięki temu rewelacyjnie prezentować w mniejszej lub większej łazience.

Szafka stojąca

Innym prostym pomysłem może być wykorzystanie szafki stojącej. Mowa tutaj zarówno o szafce wykonanej z drewna, jak i wikliny czy plastiku. Taki prosty i tani element wyposażenia możemy postawić z dowolnej strony wanny, dzięki czemu wszelkie niezbędne rzeczy będziemy mieć zawsze pod ręką. Również i tutaj możemy wybierać modele o różnej wielkości, ilości półek, platform. Istotne jest oczywiście dobranie szafki pod kolorystykę i styl łazienki.

Zabudowana platforma

To także często spotykane rozwiązanie w wielu domach i mieszkaniach. Jeśli zamiast wanny wolnostojącej posiadamy wersję narożną lub pod zabudowę, to możemy ją delikatnie odsunąć od ściany. Wolną przestrzeń również zabudujemy, jednak w ten sposób, aby kilka, kilkanaście centymetrów nad wanną powstała platforma. Będzie ona wyglądać niczym półka. Stanie się w ten oto sposób idealnym miejscem na kosmetyki. Taką platformę możemy wykonać wzdłuż całej ściany lub tylko na długość samej wanny.

Metalowe kosze

W ostateczności możemy zastanowić się nad metalowymi koszami. Istnieje całkiem sporo wersji, które możemy zawiesić bezpośrednio na zewnętrznej krawędzi wanny, jak i również na ścianie powyżej konstrukcji. Nie prezentują się one już tak efektownie jak platformy czy drewniane półki, jednak pomagają w zaprowadzeniu porządku.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Dobrze podczas organizacji przestrzeni na kosmetyki i akcesoria wyodrębnić strefę na te najbardziej i mniej potrzebne. Znajdziemy kilka takich, jak szampony, mleczka, żele, mydła, gąbki, z których korzystamy każdego dnia. To one powinny się znaleźć jak najbliżej naszego zasięgu. Całą resztę możemy umieścić w dalszej odległości. Jeśli tylko mamy ku temu przestrzeń oraz ochotę, to nad wanną w wolnym miejscu możemy umieścić niewielkie lustro.

Może Ci się także spodobać...