Umywalka – kilka porad przed zakupem

Umywalka to bez wątpienia jedne z najważniejszych elementów wyposażenia łazienki. Służy ona do wielu czynności higienicznych, które wykonujemy praktycznie każdego dnia. Panom z pewnością pomocna jest podczas golenia. Panie z kolei często potrzebują jej podczas czynności makijażu. Do tego cała rodzina korzysta z niej podczas mycia rąk, czyszczenia zębów. To niezwykle uniwersalny produkt, który przyda się każdemu z nas. Warto przy tym wiedzieć, że nie powinna być ona jedynie funkcjonalna, lecz także spełniać aspekty dekoracyjne łazienki. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy aranżacji.

Jedna czy dwie?

To chyba pierwsze i najważniejsze pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać. Czy w naszej łazience powinno się znaleźć miejsce na jedną czy też dwie umywalki. Oczywiście ten czynnik uzależniony jest od tego, jakiej wielkości dysponujemy łazienką. Jeśli nie jest zbyt obszerna, to mimo najszczerszych chęci wstawienie do niej dwóch umywalek będzie praktycznie niemożliwe. Inaczej jest jednak, kiedy dysponujemy całkiem sporą ilością wolnej przestrzeni. W takim wypadku możemy zastanowić się nad wyborem dwóch umywalek. Jakie wiążą się z tym korzyści? Przede wszystkim w tym samym czasie z łazienki mogą korzystać dwie osoby, które nie powinny przy tym sobie wadzić. Dzięki temu w przypadku pary jedna osoba może dokonywać porannego golenia, a druga makijażu – to spora oszczędność czasu, gdy spieszymy się do pracy lub na uczelnię. Z drugiej strony z wyborem dwóch umywalek wiąże się także zakup długiego i większego lustra. W takim wypadku łazienka nabierze większej elegancji, a rozświetlone lustro sprawi, że będzie ona prezentować się optycznie powiększoną.

Klasyka czy oryginał?

Kolejnym ważnym czynnikiem jest wybór między klasyczną umywalką a czymś niezwykle oryginalnym. Niektóre osoby lubią efekt zaskoczenia, dlatego do nich bardziej przemawiają nietypowe wzory. Coraz częściej stawia się w związku z tym na niecodzienne i oryginalne muszle umywalki. Mogą one często przypominać prawdziwe dzieła sztuki. Mowa tutaj o nadblatowych wersjach wykonanych z metali, drewna, ozdobnej ceramiki, szkła lub innych materiałów. Taka umywalka będzie nie tylko dekoracyjnym elementem, lecz także i praktycznym. Jeśli jednak nie lubimy wydziwiać, to zawsze możemy postawić na klasykę, czyli białą i ceramiczną wersję.

Sposób montażu

To też istotny czynnik, nad którym trzeba się koniecznie zastanowić. Na rynku zetkniemy się z kilkoma głównymi sposobami montażu umywalki w łazience. Mowa tutaj o wersjach ściennych, nablatowych, podblatowych, półblatowych, wpuszczanych, naszafkowych, wolnostojących, podwieszanych. Wiszące nadają się najczęściej do małych pomieszczeń. Są one montowane do ściany przy użyciu śrub mocujących, ewentualnie można je osadzić na postumentach i półpostumentach. Nadblatowe z kolei cieszą się dużą popularnością ze względu na prostotę montażu. Do najdroższych niewątpliwie należą wolnostojące, albowiem w wielu przypadkach wyglądają niczym dzieła sztuki i tworzone są na specjalne zamówienie. Często po wejściu do łazienki nie pomyślelibyśmy, iż mamy przed sobą właśnie umywalkę.

Wymiary i kształty umywalek

Koniecznym oczywiście będzie także dobór umywalki ze względu na jej kształt oraz wymiary. Już sama wielkość jest dosyć zróżnicowana. Znajdziemy takie, których głębokość waha się od 35 do 56 centymetrów, natomiast szerokość może wynosić 30, 40, 50, 60, a nawet ponad 100 centymetrów. W tym względzie dobierając rozmiar umywalki należy wziąć pod uwagę przynajmniej dwa czynniki, jak liczbę domowników oraz wielkość i proporcje łazienki. W małych przestrzeniach powinna ona zajmować jak najmniej miejsca. W większych łazienkach możemy pozwolić sobie na więcej pomysłów aranżacyjnych.

Jeśli chodzi o kształt, to obecnie spotkamy w ofercie krajowych i zagranicznych producentów umywalki kwadratowe, prostokątne, okrągłe owalne, eliptyczne, w kształcie muszli oraz wiele innych wymyślnych kształtów. Wiele nowoczesnych projektów zupełnie różni się od tego, do czego byliśmy do tej pory przyzwyczajeni. Co więcej, niektóre projekty łączą w sobie kilka figur geometrycznych. Dobrze jest wybrać taką umywalkę, która będzie komponować się ze stylem łazienki. Dobrze jest też pamiętać, że dobór tego elementu wyposażenia powinien być powiązany z kształtem lustra.

Higiena

Koniecznie przed zakupem umywalki upewnijmy się, czy posiada ona specjalną warstwę ochronną. Coraz więcej producentów decyduje się na pokrycie powierzchni umywalki specjalną warstwa, która zapobiega osadzaniu się kamienia, odbarwieniom oraz większym zabrudzeniom. W takim wypadku czyszczenie umywalki będzie znacznie prostsze, a także wpłynie na poprawę higieny.

Może Ci się także spodobać...