Umywalka do łazienki – którą najlepiej wybrać?

Umywalka stanowi niewątpliwie jeden z trzech najważniejszych elementów wyposażenia każdej łazienki. Zarówno w uniwersalnej łazience, jak i osobnej toalecie powinno się znaleźć na nią miejsce. Każdego dnia wykorzystujemy ją do higieny rąk, a także pomocna jest podczas mycia zębów lub golenia. Wybór odpowiedniej umywalki z pewnością nie należy do prostych rzeczy. W bogatej ofercie krajowych i zagranicznych producentów znajdziemy niezwykle duży zakres modeli, kształtów, rozmiarów takich elementów wyposażenia, a także materiałów, z jakich są one wykonywane. Podpowiadamy, na co warto szczególnie zwracać uwagę.

Sposób montażu

Przed zakupem konkretnej umywalki – poza wybraniem jej koloru, kształtu czy materiału – konieczne jest sprawdzenie, na jaki sposób montażu możemy sobie pozwolić w swej łazience. Istnieją wersje wiszące oraz stojące. Ze względu na kształt, łatwość montażu czy sam ciężar umywalki najlepszym rozwiązaniem są wersje stojące. Mogą zostać one bez problemu umieszczone na specjalnych łazienkowych blatach lub meblach. Bywają znacznie bardziej praktyczne, a także mamy ich szerszy wybór w ofercie sklepów internetowych i nie tylko. Z kolei umywalki wiszące muszą być montowane na odpowiednich śrubach. Z racji specyficznego mocowania nie mogą one posiadać zbyt dużych rozmiarów oraz wagi. Nadają się szczególnie do toalet oraz małych pomieszczeń. Wśród wiszących modeli znajdziemy jednak i takie, które mogą zostać osadzone na postumencie. Dzięki różnorodności takich podstaw można urządzić łazienkę z całkiem stylową konstrukcją.

Umywalki meblowe

Jeśli decydujemy się na umywalki w wersji stojącej, to jednym z popularnych rozwiązań są wersje meblowe. Same umywalki są swym kształtem oraz rozmiarem dopasowane do wielkości łazienkowych mebli. Najlepiej jednak jest zakupić od razu gotowy komplet. Na ogół taka szafka pod umywalkę bardzo dobrze przylega do armatury, przez co stanowi z nią stylistyczną i konstrukcyjną całość. Taki gotowy zestaw to oszczędność czasu, ułatwiony montaż oraz gwarancja dopasowania.

Umywalki wpuszczane w blat i podblatowe

Popularnością cieszą się także umywalki wpuszczane w blat i podblatowe. Pierwsze z nich instalowane są w blacie, drugie natomiast w całości znajdują się pod nim. Dzięki takim modelom można bez obaw skorzystać z mniejszych lub większych szafek i półek, które idealnie nadawać się będą na środki czystości lub inne przybory łazienkowe. Wiele z takich umywalek charakteryzuje się niezwykle oryginalnym designem, co tylko zwiększa walory estetyczne pomieszczenia.

Jaki materiał?

Jeśli już zdecydowaliśmy się na sposób montażu umywalki w naszej łazience lub toalecie, to kolejnym kryterium, które musimy wziąć pod uwagę, jest materiał, z jakiego będzie ona wykonana. Pod tym względem możemy zetknąć się z kilkoma popularnymi wersjami. Największym powodzeniem cieszą się umywalki ceramiczne. Są one trwałe, w atrakcyjnej cenie, a ponadto pozwalają na różnorodne wzory, kolory, kształty. Takie wersje są niezwykle trwałe, praktyczne i pasują do wielu stylów urządzania łazienki. Często posiadają specjalnie nałożoną powłokę ochronną, która redukuje osadzanie się na powierzchni kamienia i kurzu.

Z roku na rok coraz większym powodzeniem cieszą się umywalki szklane. Bardzo dobrze pasują one do nowocześniejszych wnętrz. Stanowią one atrakcyjną ofertę dla wielu osób, gdyż dostępne są w wielu kolorach szkła, a często nawet w fantazyjnych kształtach. Z pewnością taka oryginalna umywalka będzie ozdobą niejednej łazienki.

Wzorem stylu retro wiele osób decyduje się na umywalki ze stali nierdzewnej lub emaliowanej. Pierwsza z nich prezentuje się bardzo ekstrawagancko, jest trwała, odporna na zabrudzenia i zarysowania, a przy tym prosta w czyszczeniu. Druga z kolei oprócz tych samych zalet cechuje się bardziej oryginalnym i stylizowanym na dawne lata wyglądem.

Pod względem wyglądu, elegancji, a także trwałości zdecydowanie przodują umywalki tworzone z granitu lub marmuru. Są to wersje, które mogą się nam kojarzyć z wnętrzami pałacowymi lub drogimi hotelami i restauracjami. Naturalny kamień świetnie komponuje się z wieloma stylami, a także jest łatwy w utrzymywaniu w czystości.

Do najtrwalszych materiałów zaliczyć można granit i marmur. Wyposażenie wykonane z tak szlachetnych kamieni jest drogie, jednak dzięki temu, że można je z powodzeniem konserwować za pomocą dostępnych na rynku środków, jest też łatwe w utrzymaniu w czystości.

Nie można także zapominać o umywalkach z tworzyw sztucznych oraz drewnianych. Pierwsze z nich są niezwykle lekkie, co niweluje wiele problemów związanych z montażem. Mogą one w pewien sposób nawet imitować niektóre z wymienionych wcześniej wersji. Drewniane egzemplarze dzięki metodzie konserwacji są odporne na działanie wilgoci, zabrudzeń, a przy tym – podobnie jak marmur i granit – wiążą się z większym splendorem i elegancją. Wadą tych i kamiennych umywalek jest jednak znacznie większa cena.

Jaki rozmiar i kształt?

Za każdym razem dobierana przez nas umywalka powinna być proporcjonalnie dopasowana do wielkości wnętrza. Nie możemy sobie za bardzo pozwolić na zbyt duży jej rozmiar, a za mała może się prezentować komicznie przy większej wannie czy kabinie prysznicowej. Producenci oferują nam swe umywalki o różnej szerokości. Z reguły znajdziemy je w przedziale 40-60 cm, choć zdarzają się mniejsze lub znacznie większe. Przy pomieszczeniu o powierzchni ponad 10 m² spokojnie zmieścimy umywalkę o szerokości nawet do 120 cm; w łazience o sześciu metrach kwadratowych powinna znaleźć się wersja w granicach 60-70 cm, a w mniejszej – od 40 do 50 cm. Z kolei sama głębokość umywalki powinna być nie mniejsza niż 40 cm. Sugeruje się mocowanie takiego wyposażenia na wysokości 85 cm nad podłogą. W mniejszych pomieszczeniach często sugerowane są wersje narożne, dzięki którym można zaoszczędzić odrobinę przestrzeni.

Dla jednej czy dwóch osób?

Jeśli tylko wielkość łazienki nam na to pozwala możemy zastanowić się nad wyborem dwóch stanowisk umywalkowych. Najczęściej zetkniemy się z umywalkami tradycyjnymi jednostanowiskowymi, jednak firmy mają w swej ofercie także większe produkty. Dla pary lub rodziny z jedną łazienką jest to wyjście jak najbardziej korzystne.

Umywalki

polecane
od 409 zł
 • Producent: Omnires 
 • Szerokość: 42 cm
 • Długość: 42 cm
polecane
od 678 zł
 • Producent: Kerasan 
 • Szerokość: 73 cm
 • Długość: 73 cm
polecane
od 809 zł
 • Producent: Kerasan 
 • Szerokość: 62 cm
 • Długość: 41 cm
polecane
od 630 zł
 • Producent: Kerasan 
 • Szerokość: 50 cm
 • Długość: 40 cm

Może Ci się także spodobać...