Twarda woda – jak sobie z nią radzić?

Twarda woda jest jednym z częstych problemów, z jakimi spotykamy się w naszych domach i mieszkaniach. Ma wpływ nie tylko na estetykę łazienki, kuchni, lecz także może źle oddziaływać na nasze włosy i skórę. Warto wobec tego sprawdzić, jak można skutecznie zmiękczyć wodę.

Groźna twarda woda

Twarda woda oznaczana jest wtedy, gdy rozpuszczone w niej pierwiastki chemiczne, takie jak magnez czy wapń, osiągają znacznie większe stężenie. Można wyróżnić kilka poziomów twardości. O mniejszym lub średnim stężeniu mówimy w sytuacji, kiedy znajduje się w niej od 200 do 300 miligramów węglanu wapnia na decymetr sześcienny. Z kolei powyżej 300 miligramów mamy do czynienia z twardą wodą, a bardzo twardą przy stężeniu przekraczającym 500 mg/dm³. Twarda woda o dużej zawartości kamienia powoduje, że osadza się on szybko na czajniku, garnkach, wannie, kabinie prysznicowej. Zmuszeni przez to jesteśmy do częstego czyszczenia. Osoby posiadające przeszklone kabiny prysznicowe doskonale sobie zdają sprawę z faktu, jak po kilku dniach może prezentować się takie miejsce. A to przecież nie koniec, gdyż często kamień oddziałuje na urządzenia AGD, zwłaszcza pralkę i zmywarkę.

Choć jakość wody w naszych kranach stale ulega poprawie, to jednak pochodzi ona często ze źródeł o wysokim stężeniu kamienia. Taka twarda woda nie jest przyjemna dla osób o wrażliwej urodzie. Włosy regularnie myte w takiej wodzie stają się sztywne, szorstkie oraz źle się układają. Sprawia to także, iż znacznie szybciej się przetłuszczają. Udowodniono, że taka woda ma wpływ na pojawienie się łupieżu oraz wypadanie włosów. Równie zły wpływ ma na cerę. Powoduje powstawanie rumienia i uczucia pieczenia na policzkach. Nasz naskórek szybciej wysusza się i łuszczy.

Jak zatem zmiękczyć wodę?

Poznaliśmy już negatywny wpływ takiej wody na nasze ciało, urządzenia sanitarne, AGD. Warto wobec tego zastanowić się nad wykorzystaniem dostępnych środków i sposobów w celu zmiękczenia wody. Pierwszą i najskuteczniejszą metodą będzie po prostu instalacja filtra zmiękczającego. Nie jest to wysoki wydatek, gdyż cena za jeden taki filtr oscyluje w granicach kilkudziesięciu złotych. Można go zainstalować w kuchni bądź łazience, dzięki czemu powinien skutecznie dbać o jakość wody. W przypadku niektórych pralek lub zmywarek można znaleźć do nich dedykowane filtry. Zadbają one o wydłużenie żywotności urządzenia, a także lepszą jakość wykonywanej przez nie pracy. Nowością na rynku są specjalne słuchawki prysznicowe, które w mniejszym lub większym stopniu zmiękczają wodę. Dzięki temu niskim kosztem można zadbać o zdrowie skóry i włosów.

Sporym powodzeniem cieszą się także magnetyzery do wody. Wytwarzane przez nie pole magnetyczne powoduje wytrącanie się osadu z wody. Naszym zdaniem są one mniej skuteczne niż filtry zmiękczające, albowiem nie zmieniają składu chemicznego wody czy też nie mają wpływu na jej smak. Jeśli posiadamy znacznie większe fundusze, to możemy postawić na domowe stacje uzdatniania wody. Mogą jednak kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Możemy w nich ustawić wymaganą wartość składu wody, a ich niewątpliwą zaletą jest fakt, iż działają bezobsługowo. Ewentualnie możemy zastanowić się nad urządzeniami oczyszczającymi wodę metodą odwróconej osmozy. W takim wypadku nie tylko zmiękczają wodę, lecz także oczyszczają ją z bakterii i wirusów.

Może Ci się także spodobać...