Czy tapeta w łazience to dobry pomysł?

Typowe ściany w łazience to ściany gołe lub wykafelkowane. Z racji panujących warunków w tym pomieszczeniu, zwłaszcza wilgoci i zmiennych temperatur, wydaje się to najlepszym rozwiązaniem. Obecnie stawia się jedna na coraz to nowsze rozwiązania i innowacyjne produkty. W łazienkach pojawia się drewno, a także tapety. Pytaniem jest jednak to, czy tapeta w łazience to dobry pomysł?

Dlaczego tapeta?

Ten element dekoracyjny ścian kojarzyć się nam może głównie z kuchniami, salonami czy pokojami dziecięcymi. Tapety od lat są niezwykle popularne. Ich zaletą jest przede wszystkim atrakcyjna cena, bardzo szeroki wybór wzorów i kolorów, a także stosunkowo prosty montaż. Tapetę o wiele łatwiej jest zastąpić innym wzorem czy produktem, dzięki czemu można ją stosować jako dekoracje na jeden, dwa sezony. Do łazienki nie będzie nam potrzebna duża ilość tego materiału, dzięki czemu jeszcze więcej możemy na niej zaoszczędzić względem płytek ceramicznych, kafelków.

Z oczywistych względów łazienka stanowi pomieszczenie narażone na sporą wilgoć oraz częste zmiany temperatur. Niestety niezbyt dobrze wpływa to na otoczenie. To najczęściej na ścianach pojawiają się zacieki, grzyby, pleśnie. Dlatego też dobrym pomysłem na ochronę ścian oraz dekorację łazienki będą tapety stworzone z myślą o tym konkretnym środowisku. Mowa tutaj o niestandardowych modelach, które nie są wykonane z papieru, jak spora część tapet dostępnych na rynku. Gdybyśmy wybrali klasyczne rozwiązanie, to szybko papierowe odpowiedniki zaczęłyby tracić swe właściwości, ulegać niszczeniu, odklejać się od ścian.

Tapety winylowe

Pierwszym typem tapet, na które możemy zwrócić uwagę, są winylowe. Wierzchnia ich warstwa pokryta jest tworzywem PCV. W wyniku tego takie wersje są odporne na działanie temperatury oraz wilgoci. To nie jedyna ich zaleta. Są one możliwe do mycia oraz szorowania. W wyniku tego można je raz na jakiś czas odświeżyć lub też wyczyścić z powstałych zabrudzeń. Tworzywo PCV odznacza się wyjątkową jakością, a przy tym nie przepuszcza wilgoci. W takim wypadku przy dużej wilgoci, parze wodnej wystarczy przetrzeć powierzchnię zwykłą szmatką. Wykorzystanie takiego materiału daje producentom także szerokie pole do popisu. Możemy zakupić dla siebie tapety o wielu wzorach, kolorach, przypominające kafelki, cegły.

Warto przy tym wiedzieć, że znajdziemy dwa rodzaje tapet winylowych: z winylem płaskim oraz spienionym. Pierwszy typ jest cieńszy, lecz bardziej odporny na zarysowania. Drugi z kolei jest grubszy, przez co o wiele lepiej pokrywa nierówności ścian. W jego przypadku trzeba jednak uważać z mocniejszym szorowaniem i czyszczeniem, gdyż może dojść do zarysowań powierzchni.

Tapety z włókna szklanego

Kolejnym typem tapet, na które warto zwrócić uwagę, są te z włókna szklanego. Zdecydowanie należą one do najbardziej odpornych na działanie wilgoci. Specjalna struktura z tego włókna tworzy swego rodzaju tkaninę, co z kolei sprawia, że tapeta prezentuje się niezwykle stylowo. Poza tym odznacza się ona trwałością oraz wytrzymałością. Inną zaleta takiego produktu jest to, iż przy zastosowaniu specjalnych farb można tapetę pomalować. W takim wypadku zamiast zmieniać model, wystarczy jedynie postawić na inny kolor. Są one proste w montażu, lecz sprawiają kłopoty przy zrywaniu. Dlatego należy nastawić się nawet na konieczność zerwania tynku. Tego rodzaju tapety są znacznie droższe od winylowych, a ich cena najczęściej przekracza 100 złotych za jedną rolkę.

Tapety

Może Ci się także spodobać...