Światowe trendy w aranżacji łazienek

Moda związana z wystrojem łazienek zmienia się nieustannie. Najczęściej jest tak, że każdego roku modne są inne faktury kafelek, lansowane jest inne oświetlenie i poleca się nowe dodatki. Tymczasem światowe trendy w aranżacji łazienek wykazują pewną stałość. Wielu ekspertów zaznacza, że niemal na całym świecie aż do 2018 roku będą panować określone materiały i elementy wyposażenia. Jakie?

Światowe trendy w aranżacji łazienek – matowe fronty

Minął już czas szafek łazienkowych zdobionych połyskującymi okleinami. Niektóre czoła mebli były wykończone tak, że każdy odcisk palca był mocno na nich widoczny. Podobnie było zresztą z kroplami wody zastygającymi na szafkach i półkach. Było to dość uciążliwe, bo wymagało nieustannego czyszczenia. Tymczasem nie każdy z nas ma ochotę na to, by kilkanaście minut dziennie poświęcać na pielęgnację mebli łazienkowych. Dlatego właśnie projektanci podsuwają nam nowe, światowe trendy w aranżacji łazienek. Wśród nich odnaleźć można matowe materiały wykończeniowe. Zaoszczędzają one użytkownikowi dodatkowej pracy, którą musiał dotąd wykonywać. Ponadto wyglądają bardzo elegancko. Poleca się również to, by gładkie fronty pozbawione były klamek i uchwytów. Coraz modniejsze stają się bowiem systemy meblowe pozwalające na to, by kolejne szafki otwierać naciskając na nie. To bardzo nowoczesne i wygląda wprost rewelacyjnie. Dobierając kolory do nowej łazienki wybierzmy antracyt, miętę, turkus i różne odcienie szarości. Wyglądają na meblach bardzo dobrze. Możemy mieć też pewność, że będą modne przez dłuższy czas.

Postaw na wysoką jakość

Bezpowrotnie minęły czasy, gdy oszczędzało się na wystroju łazienki. Na dłuższą metę okazywało się to bowiem bardzo nieopłacalne. Nietrwałe meble podatne na wilgoć bardzo prędko zaczynały wyglądać nieestetycznie i co za tym idzie – całe pomieszczenie traciło swój urok. Dlatego właśnie poleca się dzisiaj zdecydowanie bardziej wytrzymałe materiały i powłoki lakiernicze. Najbardziej odporne na zniszczenia są te stworzone z mieszanek mineralno-akrylowych. Łatwo utrzymać je w czystości i są ciepłe w dotyku. Dodatkowo cechuje je duża wytrzymałość na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Wielu producentów zapewnia, że materiały te wymienia się jedynie wówczas, gdy znudzą się użytkownikowi. To naprawdę znakomita reklama, której na pewno warto zaufać. Pamiętajmy również o tym, by bez obaw sięgać po odważne wzory 3D. Nadają łazience ciekawy, futurystyczny wygląd i stają się bardzo modne. Z powodzeniem można też pokusić się o łagodne podświetlenie blatów łazienkowych i frontów mebli. To jeszcze bardziej przeniesie nas w świat futurystycznego designu.

Kabiny bez brodzika są passe

Jeszcze niedawno bardzo modne i lansowane przez największych deweloperów, przestają wieść prym. Ich miejsce zajmują powoli materiały zdecydowanie bardziej odporne na działanie grzybów i drobnoustrojów gnieżdżących się w fudze między płytkami. Tymczasem okazuje się, że odrzucane chwilę temu akrylowe brodziki (w nowej odsłonie) powracają do łask. Ważne jest jednak to, by odznaczały się niewielkimi rantami. Mogą być one nawet wpuszczone w podłogę. Jeszcze modniejsze są modele podzielone na dwie strefy: suchą i mokrą. Można wówczas pokusić się o to, by zrezygnować z drzwi kabinowych, aczkolwiek nie jest to konieczne.

Zabudowane wanny wolnostojące

W cień zaczynają odchodzić wanny wykonane z najbardziej popularnych materiałów. Coraz rzadziej spotykane są zatem te wykonane z dolomitu czy akrylu. Niezgodne z najnowszymi wytycznymi są też owalne kształty i modele montowane w rogu pomieszczenia. Warto też zaufać tym materiałom, które gwarantują utrzymanie wysokiej temperatury na dłużej. Warto zatem skorzystać z najnowszych zdobyczy techniki sanitarnej. Nowoczesne materiały mają bowiem wiele zalet. Dostępne są przy tym w wielu różnych odsłonach. Mają odważne, niespotykane dotąd kształty i nadają łazience ciekawego, nowoczesnego wyglądu. Dla tradycjonalistów mamy jednak dobrą wiadomość: owale nadal są i będą modne, ale muszą spełnić jeden warunek. Muszą być bardzo duże i komfortowe dla użytkownika. Ciekawą propozycją są także modele wpuszczane w podłogę lub te zintegrowane z meblami. Warto zastanowić się również nad ozdobieniem wanien. Pięknie prezentują się bowiem te ozdobione egzotycznym, odpornym na wilgoć, drewnem.

Powiedz nie umywalce ustawionej na blacie

Trzeba oczywiście jasno powiedzieć, że popularne i lubiane modele ceramiki łazienkowej na pewno nie znikną całkowicie z rynku. Zdecydowanie lepiej będą jednak wyglądać te o cienkich ściankach i ciekawych, oryginalnych kształtach. Muszą być przy tym bardzo duże, tak, by przyciągały wzrok gości. Można także zdecydować się na umywalkę wolnostojącą o kształcie walca lub tuby. Absolutnym hitem są jednak umywalki łączone z blatem. Wyglądają wprost cudownie, a wzrok przyciąga przede wszystkim ich zbita, jednolita forma. Brak w niej jakichkolwiek łączeń, które mogłyby zakłócać estetykę całości. Biały monolit wygląda z kolei wprost przepięknie. Ciekawą propozycją są też modele z odpływem liniowym. Brak w nich tradycyjnego, owalnego otworu, przez który wydobywa się brudna woda. Wydostaje się ona poprzez niewielkie, kilkumilimetrowe przestrzenie znajdujące się przy ścianach ceramicznych cudów techniki sanitarnej.

Czym przystroić ściany?

Wiadomo, że najczęściej spotykamy w łazienkach płytki ceramiczne. Dostępne w wielu różnych kolorach i wzorach znane były już naszym dziadkom. Tymczasem w świecie najnowszych materiałów wykończeniowych wszystko zmienia się w zawrotnym tempie. Co jest dzisiaj modne? Standardowe i znane nam kwadraty i prostokąty nie odchodzą w zapomnienie. Warto jednak zwrócić uwagę na te postarzane, które przywodzą na myśl wystrój hacjendy z Półwyspu Iberyjskiego. Nie można zapomnieć także o różnokolorowych mozaikach, które nie tak prędko staną się staromodne. Jeśli jednak decydujemy się na standardowe płytki ceramiczne – muszą mieć w sobie coś wyjątkowego. Przede wszystkim chodzi tutaj o ciekawy, niespotykany wzór. Panuje tutaj pełna swoboda w wyborze. Jeśli jednak zdecydujemy się na coś bardziej odkrywczego – warto zaufać naturalnemu kamieniowi. Traweryn, onyks i łupek gnejsowy to skały, którym na pewno warto zaufać. Znakomicie sprawdza się także beton architektoniczny. Pięknie prezentuje się ten w postaci cienkiej, jednolitej warstwy ozdobnej.

Ceramika użytkowa

Wyposażając łazienkę nie można zapomnieć o bidecie i muszli klozetowej. Wprawdzie można temat tych urządzeń pominąć, ale dlaczego to robić? Warto opowiedzieć o tym, co w tym zakresie jest dziś modne. Misy WC w kształcie prostokąta lub kwadratu cieszą się największym powodzeniem. Warto przy tym zainwestować w antybakteryjną deskę i wolno opadającą klapę w matowym kolorze. Dodatkowo nie można zapomnieć też o podtynkowym systemie spuszczania wody, który musi być zakończony wyróżniającym się, eleganckim przyciskiem. Tymi samymi zasadami można kierować się również w doborze bidetu.

Armatura i oświetlenie idące z duchem czasu

Kran powinien być koniecznie stworzony ze szczotkowanego metalu. Najlepiej gdyby jego kolor kontrastował z resztą pomieszczenia. To z kolei powinno być zestrojone z prostą w formie, podtynkową baterią. Ona łatwo da się zestroić z opisanymi wcześniej monolitycznymi umywalkami. Z użytku nie wyjdą też na pewno ogromne deszczownice. W przypadku oświetlenia pomieszczenia warto zaufać lampkom punktowym. Wiadomo też, że coraz częściej stosowane są w nich energooszczędne lampki LED w bardzo różnej formie. Można zdecydować się również na oświetlenie laserowe. Można dzięki niemu podkreślić zalety nowocześnie urządzonego pomieszczenia.

Jak widać, trendsetterzy puścili wodze wyobraźni i znacząco zmieniają nasze wyobrażenie o wystroju łazienki. Warto jednak zaufać intuicji tych projektantów. Mają oni znakomite pomysły, które zapewne warto wdrożyć w swoim domu. Wówczas zyska się niesamowity wprost efekt, który będzie wyglądał ponadczasowo przez długie lata.

Bidety

polecane
niedostępny
 • Producent: LINEABLUE 
polecane
niedostępny
 • Producent: LINEABLUE 
polecane
niedostępny
 • Producent: LINEABLUE 
polecane
niedostępny
 • Producent: LINEABLUE 

Glazura i terakota

polecane
niedostępny
 • Producent: CERAMIKA CREATIVE 
 • Typ: mozaika 
polecane
niedostępny
 • Producent: CERAMIKA PILCH 
 • Typ: mozaika 
polecane
niedostępny
 • Producent: CERAMIKA COLOR 
 • Typ: mozaika 
polecane
niedostępny
 • Producent: CREATIVE CERAMIKA 
 • Typ: mozaika 

Może Ci się także spodobać...