Styl marynistyczny w łazience

Morza szum, ptaków śpiew. Złota plaża pośród drzew. Wszystko to, w letnie dni, przypomina Ciebie mi… Tak kiedyś śpiewali chłopcy z Czerwonych Gitar. Dla wielu z nas morze to niezwykle przyjemny i kojący widok. Warto do niego jak najczęściej powracać, w czym pomoże nam styl marynistyczny w łazience.

Czym jest styl marynistyczny?

Nie od dziś wiadomo, że wnętrza przywołujące na myśl klimat nadmorski, to pomysł na oryginalną aranżację wnętrza. Jeśli akurat chcemy stworzyć łazienkę w marynarskim stylu, to potrzebna nam będzie spójność i konsekwencja. Musimy tu zadbać nie tylko o charakterystyczną kolorystykę, lecz też odpowiednie dodatki, wszelkie detale. W stylu marynarskim dominują często motywy ze świata podwodnego, szczególnie muszle, ryby, rozgwiazdy, a także motywy związane z żeglugą. Ponadto charakterystyczne są tutaj pasy, które mogą znajdować się zarówno na ścianach, jak i dywanach lub zasłonach prysznicowych.

Kolorystyka

W tym wypadku mamy do czynienia z łagodną kolorystyką. Chodzi nam bowiem o odtworzenie morza w słoneczne dni, a nie podczas sztormu. Dlatego w łazienkach w takim stylu królują w głównej mierze odcienie kojarzące się nam z plażą i morzem, czyli biel, jasne barwy szarości, kremowe odcienie piasku. Oczywiście całość musi był łączona z niezawodnym niebieskim, bez którego nie ma mowy o marynistycznym stylu. Stawiajmy w związku z tym na biel i błękit, granat, które powinny dominować w marynistycznym wnętrzu. Ściany i sufit łazienki dobrze pomalować na jasne, ciepłe odcienie bieli, beżu lub też jasny błękit. Kolorystykę podkreślimy i uzyskamy także dzięki wszelkim meblowym czy też tekstylnym dodatkom.

Morskość w każdym wydaniu

Jeśli chcemy łazienkę morską z prawdziwego zdarzenia, to musimy postawić na mnóstwo nawet najdrobniejszych elementów, które stworzą wyjątkowy klimat i nastrój w pomieszczeniu. Obok wspomnianych motywów kolorystycznych istotne są przede wszystkim dodatki. Zacznijmy od płytek. Istnieje ich cała masa w kolorach morskich, a także z motywami oceanicznymi. Dlatego bez problemu od razu zakupimy dla siebie płytki z dekoracjami w kształcie okrętów, morskich fal i z symbolami życia podmorskiego. Dzięki temu nasza wanna może wyglądać niczym pośrodku oceanu. Ponadto na rynku wprowadzany jest sukcesywnie nowy produkt, jakim są płytki przypominające fototapetę. W wyniku tego możemy posiadać na nich zdjęcia prawdziwego podwodnego świata, okrętu czy po prostu krajobrazu widzianego z centrum plaży.

Drewno

Charakterystycznym elementem morskiego stylu jest, o dziwo, drewno. Wiązać się może ono choćby z dawnymi okrętami. Spotkać je w łazience możemy pod postacią większych i mniejszych mebli. Bardzo dobrze prezentują się szafki i półki tworzone z egzotycznych gatunków. Tylko takie najlepiej nadają się do mokrych i wilgotnych miejsc, jakimi są łazienki. Dobrze jednak, aby takie meble były bielone, dzięki czemu idealnie wkomponują się w jasną łazienkę. Drewno może pojawić się jednak także pod inną postacią. Coraz większą popularnością cieszą się drewniane wanny, które zapewniają bardzo dużo komfortu, a także ciepłą wodę przez dłuższy czas niż jej akrylowe czy stalowe odpowiedniki. Możemy również wybrać drewnianą zabudowę obecnie posiadanej przez siebie wanny. Nie zapominajmy także o podłodze. W marynistycznym stylu sprawdzić się może zarówno podłoga z płytek, jak i drewniany parkiet – oczywiście odpowiednio zabezpieczony lakierem.

Oświetlenie

Samo oświetlenie w tym stylu nie odgrywa aż tak ważnej roli, jednak warto wybrać takie, które wprowadzi specyficzny klimat w łazience lub też podkreśli jej unikalność. Zamiast standardowego oświetlenia wprowadźmy do wnętrza dekoracyjne oprawy. Bez trudu znajdziemy na rynku lampy przypominające morskie latarnie, specjalne metalowe klosze, które mogą być stylizowane na staroświeckie.

Prysznic

Jeśli nie posiadamy u siebie wanny, lecz prysznic, to również i taką formę jesteśmy w stanie bardzo dobrze zaadaptować pod styl marynistyczny. Kiedy mamy jedynie brodzik, to najprostszym dla nas pomysłem będzie zasłona prysznicowa w morskich motywach. Takich modeli jest ogromna ilość na rynku, dzięki czemu nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem czegoś dla siebie. W przypadku kabiny prysznicowej możemy wybrać elementy szklanej lub plastikowej obudowy w błękitnym odcieniu.

Dodatki

Na końcowy efekt naszej łazienki wpływać będą także wszelkie dodatki. Istnieje ogromna liczba wszelkich produktów, które możemy zakupić lub też wykonać samodzielnie. Na jednej z półek postawmy mały model okrętu wojennego lub też żaglowca. Kupmy szklany słoik, dużą butelkę lub wazon i wypełnijmy go piaskiem, najlepiej przywiezionym z wakacyjnego wyjazdu. W większych łazienkach świetnie prezentuje się zawieszona nad umywalką czy wanną sieć rybacka – z pewnością będzie to spore zaskoczenie dla naszych gości. Jeśli nie lubimy aż tak eksperymentować, to możemy pomyśleć nad prostym obrazem lub zdjęciem oprawionym w ramce, które może zostać powieszone w wybranym miejscu. Popatrzmy także na drobne elementy – mydelniczka w kształcie muszli lub niebieski dozownik na mydło. Nie zapominajmy o tekstyliach. Dywanik łazienkowy czy mata antypoślizgowa w kolorach morskich to świetne uzupełnienie kompozycji tego stylu. Ponadto dobrze jest używać białych lub błękitnych ręczników, które będą świetnie komponować się z kolorystyką pomieszczenia.

Wiklina

Mowa już była o drewnianych elementach, które powinniśmy umieścić w naszej łazience. Tymczasem równie dobrze sprawdzić się może tutaj wiklina. Wszelkiego typu mniejsze lub większe pojemniki i kosze wiklinowe nadadzą wnętrzu więcej naturalności. Świetnym pomysłem będzie także biały lub szary kosz na pranie.

Więcej życia

Morze to przede wszystkim życie, dlatego też możemy zastanowić się nad małymi roślinami doniczkowymi, które umieścimy obok wanny czy umywalki. Dzięki nim poczujemy się bardziej komfortowo, a także stworzymy – w zależności od ilości roślin – mikroklimat. Ekscentrycy oraz osoby lubiące eksperymentować wstawiają do łazienek nawet mniejsze lub większe akwaria – musi to robić niesamowite wrażenie.

Obrazy

polecane
niedostępny
  • Producent: Consalnet 
polecane
niedostępny
  • Producent: Consalnet 
polecane
niedostępny
  • Producent: Wally - piękno dekoracji 
polecane
niedostępny
  • Producent: Wally - piękno dekoracji 

Może Ci się także spodobać...