Styl francuski w łazience

Nowoczesny sposób aranżacji wnętrz bazuje na minimalizmie, prostocie i stonowanych kolorach. Często spotykamy się także ze skandynawską wersją łazienkowej estetyki, której głównym elementem są: biel, drewno, oszczędność dekoracji, naturalne wykończenia, jasność i przestronność. Trendy wnętrzarskie sięgają także do jeszcze jednego motywu, którym jest styl francuski. Na czym on polega i jakie są jego wyznaczniki?

Styl francuski – cechy charakterystyczne

Ten sposób wykańczania wnętrz cechuje się przede wszystkim symetrycznością i harmonią panującą w pomieszczeniu. Ma ona dać wrażenie spokojnego i zrównoważonego wnętrza. Równie istotnym wyznacznikiem są jasne, pastelowe kolory oraz bogate zdobienia – ramy luster, żyrandole, elegancka ornamentyka; często pojawiają się antyki lub meble stylizowane na te z minionych epok. Dodatkami są najczęściej dekoracyjne tkaniny i materiały, na ścianach zaś królują tapety i boazeria. Najważniejsza we wnętrzu pozostaje jednak symetria, nie powinny więc dziwić pary mebli lub zdobień.

Klimat

Łazienki w stylu francuskim oprócz umożliwienia podstawowych czynności związanych z codzienną higieną zapewniają swoim użytkownikom również chwilę wytchnienia, zachęcają do relaksu i uspokajają swoją prostotą i harmonijnością. Powinny być eleganckie i szykowne, tak aby każdy mógł poczuć w nich odrobinę luksusu, a jednocześnie cieszył się z nieskomplikowania wnętrza.

Kolorystyka

Barwy dominujące we francuskiej stylistyce idealnie wpasowują się w klimat łazienki. Powinny tu przeważać biele, beże, delikatne róże i ciepłe szarości. Wszystko to dodatkowo może zostać okraszone błyskiem złota lub srebra. Bez trudu odnajdziemy płytki, sprzęty lub elementy wykończenia łazienki, które odpowiadają takim kolorom i ich odcieniom.

Meble i wyposażenie

Wśród mebli dominują głównie te elementy wyposażenia wnętrz, które z reguły spotykamy w innych częściach domu lub mieszkania. Nie powinna więc zdziwić nas obecność w łazience kredensu, konsoli bądź krzeseł. Często meble te są wykonane ze szlachetnych gatunków drewna i kunsztownie zdobione. Dzieje się tak dlatego, iż właściciele łazienek w stylu francuskim chcą nadać takim wnętrzom nieco salonowego charakteru. Ważna można okazać się także wanna – nie powinien być to pierwszy lepszy model, ale dobrze przemyślany sprzęt. Najlepiej sprawdzi się wanna wolnostojąca, przywołująca na myśl wiek XX lub nawet XIX.

Dodatki

Jak każdy doskonale wie – diabeł tkwi w szczegółach. Nie inaczej jest w stylu francuskim. Łazienki nawiązujące do niego pełne są detali, które w połączeniu z bazą, którą opisaliśmy powyżej, będą stanowić idealną całość. Nie wahajmy się więc i postawmy na bogate zdobienia. Styl francuski powinien obfitować w misterne dodatki, takie jak plecione lub metalowe kosze, kryształowe żyrandole, lichtarze, a także wykończenia armatury – np. mosiężne kurki lub złocone elementy metalowe. W tym wszystkim nie można jednak zapomnieć o wysmakowaniu, subtelności i prostocie. Jasne wnętrza francuskie dobrze współgrają także z mocniejszymi akcentami, między innymi czarnymi detalami, toporniejszymi drewnianymi meblami albo ciężkimi zasłonami.

Może Ci się także spodobać...