Styl eklektyczny w łazience

Coraz większym powodzeniem w łazienkach, a także innych pomieszczeniach cieszy się styl eklektyczny. Jednak czy jest on odpowiedni dla każdego pomieszczenia? Postaramy się sprawdzić, czy styl eklektyczny w łazience to dobre rozwiązanie.

Czym jest eklektyzm?

Eklektyzm polega przede wszystkim na łączeniu różnych stylów. Jest on o tyle popularny, iż daje nam dużą swobodę aranżacyjną. Liczy się tutaj wyczucie i intuicja, albowiem można łączyć ze sobą wszystko – powinno to jednak prezentować się nader harmonijnie. Eklektyzm świetnie sprawdza się w sytuacji, kiedy chcemy dokonać zmiany aranżacji gotowych wnętrz. W wyniku tego pozbędziemy się kilku elementów, zastępując je czymś innym, bez konieczności całkowitej zmiany. Bardzo w tym stylu sprawdza się łączenie starszych, klasycznych elementów z nowoczesnymi. Jest to szczególnie widoczne w salonach, lecz też może znakomicie prezentować się w łazience – stara wanna i LED-owe oświetlenie? Tak! Możemy czerpać inspiracje z innych stylów, lecz bez rygorystycznego trzymania się konwencji, zasad. Pamiętajmy jednak, że nagromadzenie zbyt wielu elementów może wprowadzić trochę zbyt wiele chaosu i przytłoczyć wnętrze.

Urządzamy łazienkę

Zdecydowanie interesująca dla oka łazienka w stylu eklektycznym może stanowić dla nas spore wyzwanie. Łączenie elementów różnych trendów aranżacyjnych wymaga starannego zaplanowania. Bez tego osiągniemy jedynie chaos oraz wrażenie, iż nasza łazienka stworzona została przez osobę zupełnie pozbawioną gustu czy pomysłu. Pomyślmy nad tym, czy zestawianie ze sobą nowoczesnych elementów wystroju z tradycyjnymi formami będzie nam pasowało. Typowa łazienka w stylu eklektycznym będzie zdecydowanie niebanalna i wysublimowana artystycznie. Musimy nastawić się na kreatywność, pomysłowość i sporą dozę wyobraźni. Jeśli nie czujemy się w tym zbyt dobrze, to być może lepszym rozwiązaniem z naszej strony będzie wybór profesjonalistów w tym zakresie.

Nasza łazienka w eklektycznym stylu może być tworzona zarówno w jednorodnej kolorystyce, jak i w zestawieniu ze sobą kontrastowych barw. Bardzo dobrze sprawdzają się w takich pomieszczeniach wodoodporne tapety i egzotyczne drewno, które ocieplają wizerunek zazwyczaj chłodnej łazienki. Symbolem eklektycznej łazienki są staromodne wanny. Taka żeliwna bądź stalowa wanna w kolorze białym lub metalicznym będzie świetnie komponować się z nowszymi dodatkami. Bez wątpienia z nowoczesnymi rozwiązaniami aranżacyjnymi prezentować się będzie ona o wiele świeżej i intrygująco. Dobrze, jeśli z kolei umywalka nie będzie zbieżna ze stylem wanny. Warto przy tym stawiać na większe lustro, które może być albo nowoczesne z podświetleniem, albo klasyczne w drewnianej ramie. Jeżeli już wybieramy wannę, to dobrze będzie ją oświetlić taśmami LED-owymi lub też małymi lampkami. Przy ściemnionym świetle zyskamy wyjątkowy klimat w łazience. Możemy również zaszaleć i zdecydować się na żyrandol, który wprowadzi sporo luksusu do wnętrza. Bardzo dobrze sprawdza się łączenie ze sobą kamienia, drewna, szkła, metalu. Wyznacznikiem eklektyzmu jest to, aby panowała w łazience większa różnorodność faktur, kolorów oraz stylów.

W łazience prym wieść będą przede wszystkim dodatki. Zestawienie ich z nowoczesnymi meblami o prostych geometrycznych kształtach da nam całkiem ciekawy efekt. Bardzo dobrze sprawdzają się wszelkiego typu zdjęcia, obrazki w ramkach, dodatki przy umywalce w formie pojemników. Przy surowszych kolorach warto pomyśleć o wiklinowych koszach.

A jak Waszym zdaniem sprawdza się styl eklektyczny w łazience?

Może Ci się także spodobać...