Styl eco w łazience

Bardzo dużym powodzeniem w urządzaniu wnętrz cieszy się styl eco. Sprawdza się on w szczególności wśród miłośników prostych, a zarazem efektownych aranżacji łazienek. Świetnie wpasowuje się on w obecną popularyzację zarówno ekologicznego stylu życia, jak i stawiania na naturalne i wysokiej jakości materiały.

Przede wszystkim ekologia

Ekologia jest dziś bardzo często poruszanym aspektem naszej codzienności. Dotyczy zarówno segregacji śmieci, sposobu życia, diety, jak również urządzania wnętrz. To przecież od wyboru konkretnych produktów zależeć będzie promowanie naturalnych lub sztucznych wyrobów. Ekologiczny styl życia oznacza dbałość o wnętrza, w których trafnie dobrane materiały i elementy dekoracyjne stają się komfortowe oraz bardziej przyjazne dla użytkowników. Na rynku pojawia się coraz to więcej produktów, które są zgodne z takim trendem. Przede wszystkim chodzi tu o drewno lub kamień, które zastępują metale i plastik. Dzięki temu istnieje okazja nie tylko na propagowanie bardziej ekologicznych rozwiązań, lecz też wspieranie mniejszych, często lokalnych przedsiębiorstw i twórców.

Zaprojektowanie wnętrza

Najważniejszym elementem, kluczem do stworzenia ekologicznej łazienki będzie umiejętne skomponowanie ze sobą wielu naturalnych materiałów z delikatną i neutralną paletą barw. Styl eco w łazience to przede wszystkim jakość oraz odpowiednia przestrzeń, dzięki której można poczuć się swobodnie oraz przyjemnie. Najlepiej, jeśli mamy do czynienia z łazienką z oknem, gdyż taki element pozwoli nam na wprowadzenie do łazienki dużej ilości światła, a zarazem stworzy lepsze podwaliny do urządzenia wnętrza zainspirowanego naturą. Istotny będzie wybór każdego elementu, kolorystyki, materiałów, a także połączenie tego wszystkiego w jedną, w miarę logiczną całość.

Drewno przede wszystkim

Ekologiczna łazienka to w głównej mierze drewno. Nie ma chyba innego tak bardzo ekologicznego i związanego z naturą materiału, jak właśnie ono. Nie tylko w łazience, lecz we wszystkich wnętrzach wpływa pozytywnie na samopoczucie mieszkańców. Dzieje się tak między innymi przez emitowanie ujemnych jonów oraz neutralizowaniu niektórych toksycznych substancji, które są obecne w powietrzu. Drewno posiada przy tym naturalne właściwości regulowania wilgotności powietrza, a także daje każdej osobie okazję do kreowania przytulnej i ciepłej atmosfery.

Drewno może występować pod wieloma postaciami. Dobrze jest zastanowić się nad drewnianymi meblami łazienkowymi, dzięki którym pomieszczenie nabierze kolorytu. Oczywiście należy przy tym pamiętać o wyborze modeli wykonanych z egzotycznych gatunków, gdyż są one o wiele bardziej odporne na działanie wilgoci czy też upływ czasu. Bardzo modne staje się także stawianie na drewniane wanny. Stanowią one powrót do korzeni, gdyż przed żeliwnymi i stalowymi modelami ludzie korzystali z drewnianych pojemników. Takie wanny są czymś unikalnym, albowiem każdy model dostępny na rynku posiada zupełnie inny układ drewna. W dodatku wanna trzyma o wiele dłużej ciepło i jest łatwa w czyszczeniu.

Światło i kolory

Bardzo ważnym aspektem wnętrz ekologicznych jest naturalne światło. Należy zrezygnować z ciężkich rolet, firan oraz zasłon, co pomoże w swobodnym przenikaniu promieni słonecznych. Pomalowanie łazienki na biało lub inny jasny kolor wiązać się będzie ze spotęgowaniem tych doznań. Dzięki temu zarówno za dnia, jak i przy sztucznym świetle łazienka wydawać się będzie większa niż w rzeczywistości. Zgodnie z eco stylem warto wybierać jak najbardziej bezpieczne i ekologiczne farby, które wolne są od szkodliwych LZO. Choć wspomniana biel pasuje do każdej aranżacji oraz do każdego stylu architektonicznego, to jednak nie stanowi ona jedynego koloru, z jakiego można skorzystać. Decydując się na kolorowe ściany, dobrze jest sugerować się zgaszonym odcieniem, który bliski będzie naturze.

Dodatki i materiały

Niezwykle istotnym wyznacznikiem stylu eco będą także jak najlepiej dobrane elementy dekoracyjne i aranżacyjne. Świetnie we wnętrzu łazienki sprawdza się len, surowe płótno, niebarwiona bawełna, wiklina, bambus, rattan, naturalne kamienie czy nawet łupane fragmenty skał. Mogą one wszystkie przybierać różne formy. Wiklina w szczególności powinna być wykorzystywana ze względu na swą uniwersalność oraz niską cenę. Kosze czy pojemniki na pranie świetnie wkomponują się w eco wnętrze. Uroku łazience dodać mogą także własnoręcznie wykonane dekoracje. Nie można oczywiście zapominać, że wszelkie elektroniczne elementy, w tym sprzęt AGD i oświetlenie, powinny być w jak najlepszej klasie energetycznej, co wiązać się będzie nie tylko z dbaniem o środowisko, lecz też niższymi kosztami użycia.

Rośliny – więcej życia w łazience

Choć wiele było do tej pory o naturalnych materiałach, to nie można nie wspomnieć o innym istotnym aspekcie stylu eco, jakim są rośliny. Wprowadzenie do łazienki kwiatów i roślin doniczkowych nie tylko nada pomieszczeniu więcej życia, lecz też zdrowej atmosfery. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie roślin pnących, które mogą zajmować sporą część jednej ze ścian.

Wanny

polecane
niedostępny
 • Producent: Massi 
 • Materiał: akryl 
 • Kod producenta: MSWA-821170 
polecane
od 5 620 zł
 • Producent: Massi 
 • Materiał: akryl 
 • Kod producenta: MSWA-6828 
polecane
niedostępny
 • Producent: Massi 
 • Materiał: akryl 
 • Kod producenta: MSWA-821150 
zobacz również
od 681 zł
 • Producent: Koło 
 • Materiał: akryl 
 • Kod producenta: XWP1070000 

Szafki łazienkowe

polecane
niedostępny
 • Producent: Beliani 
zobacz również
od 201 zł
 • Producent: Cersanit 
zobacz również
od 485 zł
 • Producent: Cersanit 

Może Ci się także spodobać...