Jak schować pralkę w łazience?

Z racji charakteru mieszkań i domów, w których mieszkamy, najczęściej nasza łazienka pełni również funkcję pralni. Umieszczona przez to w niej pralka nie tylko może zabierać sporo miejsca we wnętrzu, lecz także wpływa na estetykę pomieszczenia. Na całe szczęście istnieją sprawdzone sposoby na to, by schować pralkę.

Na co zwrócić uwagę?

Jeśli chcemy pralkę umiejętnie schować w łazience, to musimy sobie zdać sprawę z faktu, że taką czynność najczęściej wykonamy ze sprzętami otwieranymi od przodu. Są one o wiele niższe od modeli otwieranych od góry, a co za tym idzie, łatwiej o możliwość ich zabudowania. Pralka nie jest kluczowym elementem wystroju, jednak może wpływać na obraz całego pomieszczenia. Jeśli skorzystamy z kilku aranżacyjnych trików, to możemy zręcznie ukryć pralkę w łazience, nie ograniczając jednocześnie do niej dostępu. Odpowiednio dobrane przez nas rozwiązania sprawią, że pralka na pierwszy rzut oka w ogóle nie będzie widoczna.

Pod blatem

Bardzo popularne jest umieszczenie urządzenia pod blatem. Ważne jest jednak to, aby nie opierał się on na pralce. Musimy koniecznie pozostawić kilka centymetrów pomiędzy pralką a taką na ogół drewnianą konstrukcją. Dzięki temu urządzenie będzie mogło liczyć na swobodną pracę, zyskamy przy tym lepsze odparowanie wilgoci oraz lepiej będą przebiegać ewentualne prace serwisowe. Nasz blat może stanowić przedłużenie strefy z umywalką, a wolna przestrzeń pod nim i obok pralki będzie w takim wypadku idealnym miejscem na kosz na pranie. Zamontowanie blatu powinno nastąpić na wysokości zbliżonej do pralki, z zapasem kilku centymetrów. Taki element umywalkowo-pralkowy powinien mieć przynajmniej 150 cm długości, gdzie około 60 cm zostanie wykorzystanych na umywalkę, a 70 cm na pralkę. Ponadto pozostałe 20 cm musi być gotowe na trzy podpory blatu. Ciekawym pomysłem jest zainstalowanie nad takim blatem lustra, które będzie odbijać przestrzeń łazienki oraz może w pewien sposób odwrócić uwagę od urządzenia. Naszą pralkę pod blatem możemy także zasłonić drzwiczkami podwieszanymi do blatu lub zasłonką.

Inne zastosowania

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zakrycie pralki za pomocą ruchomej ścianki poruszającej się na prowadnicach. Taki panel w chwili potrzeby skorzystania z pralki zostaje po prosu przesunięty. Jeśli przy tym zastosujemy materiał komponujący się z naszym wnętrzem, to tylko na tym zyskamy.

W przypadku pralki ładowanej do góry najlepsza metodą wydaje się umieszczenie jej w pionowym słupku z żaluzją lub w szafce. Zwłaszcza ta druga opcja wydaje się bardzo rozsądna, gdyż pozostałą wolną przestrzeń w szafce możemy wykorzystać choćby na ręczniki lub chemię łazienkową.

Wnęka

Jeśli mamy tylko taką możliwość, powinniśmy zainstalować nasza pralkę we wnęce. Taka przestrzeń zostanie przez nas idealnie wykorzystana, a każde wolne miejsce może posłużyć dodatkowo na koszyki lub większy kosz na pranie. Wnękę najczęściej znajdziemy obok wanny lub kabiny prysznicowej. W takim przypadku wykorzystamy taką małą ustawną przestrzeń, ale pralka nadal pozostanie widoczna.

Pralki wolnostojące

polecane
niedostępny
 • Producent: Siemens 
 • Klasa energetyczna: A+++ 
 • Sposób ładowania: front 
polecane
niedostępny
 • Producent: Beko 
 • Klasa energetyczna: A+ 
 • Sposób ładowania: front 
polecane
niedostępny
 • Producent: Indesit 
 • Klasa energetyczna:
 • Sposób ładowania: front 
polecane
niedostępny
 • Producent: Candy 
 • Klasa energetyczna: A+++ 
 • Sposób ładowania: front 

Może Ci się także spodobać...