Przepływowy podgrzewacz wody – który wybrać?

W wielu domach i mieszkaniach niezwykle trudno o ciepłą wodę prosto z sieci, w wyniku tego zmuszeni jesteśmy do korzystania z ogrzewania wody metodą gazową lub elektryczną. Niestety w domach letniskowych czy też wielu wiejskich nie mamy także stałego podłączenia do gazu. W związku z tym pozostają nam jedynie elektryczne urządzenia. Choć jest on już nieco mniej popularny, to jednak nadal sporym zaufaniem cieszy się przepływowy podgrzewacz wody. Jest to rozwiązanie, które gwarantuje szybkie uzyskanie ciepłej wody.

Dlaczego warto zakupić?

Elektryczne przepływowe ogrzewacze wody są w stanie nam zagwarantować ciepłą wodę natychmiast po uruchomieniu. Ich kolejną zaletą jest fakt, iż są dosyć tanie, proste w montażu. Podstawowe modele jesteśmy w stanie zakupić za mniej niż 200 złotych. Idealnie sprawdzą się w przypadku ciepłej wody przy umywalce. Są to modele o mocy 3,5 – 5,5 kW. Jednak w przypadku większej ilości ciepłej wody konieczne nam będą modele o mocy rzędu co najmniej 15 kW. Sporą zaletą jest fakt, iż w przeciwieństwie do ogrzewaczy pojemnościowych nie mamy problemu z utratą ogrzanej wody.

Takie urządzenia powinniśmy zakupić szczególnie w sytuacji, gdy z ciepłej wody korzystać będziemy rzadko. W związku z tym tego typu ogrzewanie wody najlepiej sprawuje się w przypadku domków letniskowych. Łazienki w takich miejscach często nie są zbyt obszerne, dlatego też mały podgrzewacz zajmie o wiele mniej powierzchni niż bojler czy junkers. Urządzenia te przydadzą się także wszędzie tam, gdzie nie mamy dostępu do innych źródeł energii, niż tylko energia elektryczna. Oczywiście musimy sobie zdawać sprawę ze zwiększonych rachunków za energię, jednak szybko ciepłą wodę uzyskamy tylko dzięki większemu poborowi prądu.

Skoro trochę poznaliśmy specyfikę tych urządzeń, czas przejść do prezentacji najciekawszych modeli na rynku.

FAT 3,5 NOVOTERM

Pierwszym z nich jest model dostępny w sklepach internetowych w cenie poniżej 150 złotych. Jest to małe i proste urządzenie o mocy 3,5 kW. Gwarantuje ono maksymalny przepływ wody rzędu 1,8 l/min. Posiada miedzianą i zamkniętą grzałkę. Wymagane jest tutaj ciśnienie co najmniej 0,2 bar. Model ten posiada zabezpieczenia IPX4. Jest przy tym sterowany hydraulicznie. Jego wymiary to 270 x 270 x 255 mm. Sprawdzi się wyłącznie w przypadku małych umywalek.

3,7 DAFI

W podobnej cenie znaleźć możemy ogrzewacz wody 3,7 DAFI. Jest to egzemplarz o mocy 3,7 kW oraz maksymalnym przepływie wody wynoszącym 1,9 l/min. Zastosowano tutaj drut opory jako rodzaj grzałki. W tym wypadku wymagane ciśnienie to przynajmniej 1,5 bar. Wprowadzono tutaj lepsze zabezpieczenia wodoodporne IPX5. Jest to nadumywalkowy, sterowany hydraulicznie model, który również sprawdzi się w przypadku mniejszych łazienek i umywalek. Jego wymiary to 90 x 85 x 180 mm.

FAT 5,5 NOVOTERM

Nieco bardziej zaawansowany, o powiększonej mocy jest model FAT 5,5 NOVOTERM. Również i ten produkt jesteśmy w stanie zakupić za mniej niż 200 złotych. To sterowany hydraulicznie podgrzewacz o mocy 5,5 kW. W tym modelu maksymalny przepływ wody wynosi 3,0 l/min. Wymagane jest do niego niskie ciśnienie 0,2 bar. Zastosowana została tutaj także miedziana, zamknięta grzałka, zabezpieczenia IPX4. Wymiary tego urządzenia to 270 x 270 x 255 mm.

EPS2 – 4,4kW – TWISTER

W cenie niewiele ponad 200 złotych możemy zakupić ten model. Jest to nieduże narzędzie do podgrzewania wody, które nadaje się zarówno do umywalki jak i średniego zlewozmywaka. Jego moc znamionowa wynosi 4.4 kW, a przepływ wody 2.1 l/min. Produkt ten posiada wymiary 195 x 135 x 70 mm, stopień ochrony IP25 oraz klasę efektywności energetycznej A. Jest to urządzenie bezciśnieniowe, które może współpracować tylko ze specjalną metalową baterią trójdrożną dołączoną do kompletu. Wprowadzono w nim także Drobnostrumieniowy perlator, który zapewnia nie tylko komfortowe użytkowanie, lecz także nawet do 50% oszczędności wody i energii. Przełącznik mocy pozwala na zmianę ustawień pod nasze upodobania.

Delimano 3 kW

Niewielki ogrzewacz Delimano stanowi proste w obsłudze urządzenie do wytworzenia ciepła potrzebnego do ogrzania wody. Montowany jest bezpośrednio w miejscu baterii umywalkowej, dzięki czemu może pełnić rolę kranu. Jego moc to 3 kW, a wymiary 250 x 190 x 100 mm. Dzięki temu modelowi woda podgrzewana jest natychmiast, do temperatury 60°C w czasie 5 sekund! Jego wydajność to 1,5 – 2 l/min, a odpowiednie ciśnienie wody musi wynosić przynajmniej 0,4-6 barów. Brak tutaj regulacji mocy czy odpowiednich zabezpieczeń.

OSKAR 5,5 BIAWAR

Model ten to również rozbudowana i gotowa do użycia konstrukcja. Składa się z podgrzewacza wody oraz pojedynczego kranu z dwoma kurkami. Jego cena przekracza już 400 złotych. Wykorzystana została tutaj spirala grzejna w osłonach ceramicznych, która gwarantuje niezawodność oraz szybkość działania. Maksymalny przepływ wody wynosi tutaj 3 l/min. Wymagane ciśnienie to z kolei 6 bar. Poziom zastosowanego zabezpieczenia to IP35. Egzemplarz ten posiada wymiary 200 x 178 x 81 mm. Jest to model nadumywalkowy, sterowany hydraulicznie. Istotne może być to, iż zastosowana została tutaj klasa energetyczna A, co będzie wiązać się z niższym poborem energii elektrycznej niż w przypadku uprzednio opisywanych modeli.

M3/END 3,5 CLAGE

W cenie powyżej 500 złotych dostępny jest ten interesujący model. Jest to Elektryczny przepływowy ogrzewacz wody o mocy 3,5 kW z maksymalnym przepływem wody 2,0 l/min. Rodzaj grzałki w tym modelu to drut oporowy. Wprowadzono tutaj różnicowo-ciśnieniowe zabezpieczenia. Wymiary tego urządzenia to 135 x 186 x 87 mm. Mamy tutaj do czynienia z podumywalkowym, sterowanym hydraulicznie podgrzewaczem z wysokojakościową armaturą jednouchwytową. Dzięki nowej technice regulatora strumienia model ten pozwala na spore oszczędności na używanej energii elektrycznej. Zastosowana w nim grzałka odporna jest na kamień kotłowy.

DE06111 6 SIEMENS

W cenie poniżej 500 złotych dostępny jest także model marki Siemens. Jest to urządzenie o zwiększonej mocy, wynoszącej tutaj 6 kw. Maksymalny przepływ wody w tym wypadku to 3,2 l/min. Jako grzałkę zastosowano tutaj drut oporowy. Wymagane ciśnienie wody to co najmniej 2,5 bar. Wykorzystano w tym modelu zabezpieczenia klasy IP24D. Wymiary to 140 x 185 x 88 mm. Podgrzewacz marki Siemens to typ nadumywalkowy, sterowany hydraulicznie.

PHB 18 STIEBEL ELTRON

W cenie blisko 700 złotych otrzymujemy o wiele większy i bardziej wydajny podgrzewacz wody. Jest to urządzenie o mocy 18 kW i maksymalnym przepływie wody 9,4 l/min. Zastosowana została w nim odkryta grzałka. Wymagane ciśnienie wody wynosi do 10 bar. Mamy tutaj do czynienia z zabezpieczeniami IP25. Istotne jest to, iż w przypadku poprzednich modelu napięcie zasilające wynosiło między 220 a 240 V. Tutaj jest to wartość 400 V. Wymiary tego modelu to 226 x 485 x 93 mm. Ten sterowany hydraulicznie podgrzewacz sprawdzi się w każdej łazience, albowiem jego moc czy przepływ wody będą dostosowane do wanien czy kabin prysznicowych.

MULTIHYDRO 24 UFESA

W cenie powyżej 700 złotych oferowany jest ten ciekawy podgrzewacz. Jest to jeszcze bardziej rozbudowane i silniejsze urządzenie, którego moc to 24 kW. Maksymalny przepływ wody w tym modelu to 13,2 l/min. Producent zdecydował się na drut oporowy jako rodzaj grzałki. Wymagane minimalne ciśnienie to 0,6 bar. Zabezpieczenia w tym modelu to IP24, a napięcie zasilające 400 V. Wymiary tego produktu to 236 x 472 x 124 mm. Jest on sterowany hydraulicznie, a jego klasa energetyczna to A. Również i w tym wypadku oferowany jest nam model do większych łazienek z wanną lub prysznicem.

Producent wykorzystał system grzałek z nieizolowanego drutu. Wyeliminował także zjawisko przegrzewania wody. Znajdziemy tutaj podwójne zabezpieczenie ochronne, które składa się z wyłącznika ciśnieniowego z amortyzatorem wstrząsowym i podwójnego wyłącznika temperaturowego. Elementy grzejne wykonane zostały ze stali szlachetnej. Możemy tutaj liczyć na obniżenie ciśnienia startowego i dłuższą żywotność urządzenia. Wprowadzony przełącznik wydajności mocy umożliwia zmniejszenie mocy o 33% i oszczędność energii. Na co dzień do dyspozycji mamy tutaj cztery stopnie doboru mocy. Podczas montażu dostępny jest 4-punktowy system mocowania na ścianie z możliwym niwelowaniem nierówności ścian, a także instalacja poniżej poziomu doprowadzania wody.

PPE-2 18/21/24 KOSPEL

Z wyższej półki, czyli za ponad 1000 złotych oferowany jest nam przepływowy ogrzewacz wody PPE-2 18/21/24 KOSPEL. Jest to model, który przede wszystkim różni się od innych w zestawieniu wykorzystanym sterowaniem. Zamiast mechanicznego systemu znajdziemy tutaj elektronikę. Możemy w nim wybrać trzy tryby mocy: 18/21/24 kW, a także maksymalnego przepływu wody: 8,7/10,1/11,6 l/min. Urządzenie to jako ogrzewanie posiada drut oporowy zatopiony w tworzywie.

Wymagane ciśnienie w tym modelu wynosi 1 – 6 bar. Wprowadzono zabezpieczenia IP25. Wymiary to 245 x 440 x 126 mm, a klasa energetyczna to A. Zastosowany wyświetlacz LCD umożliwia szybki i poprawny odczyt temperatury wody wlotowej, wylotowej, wielkości przepływu oraz aktualnie załączonej mocy. Istnieje tutaj blokada maksymalnej temperatury, możliwość zaprogramowania maksymalnej temperatury, co może uchronić nas lub dzieci przed poparzeniami. Elektroniczny układ sterowania umożliwia precyzyjną regulację temperatury w zakresie 30 – 60°C z dokładnością do 1°C. Model ten posiada także pamięć 3 najczęściej używanych temperatur oraz daje nam możliwość dogrzewania wody wstępnie podgrzanej.

PER 18/21/24 STIEBEL ELTRON

W cenie blisko 2000 złotych oferowany jest nam model PER 18/21/24 STIEBEL ELTRON. Także i tutaj zetkniemy się z trzema trybami mocy oraz przepływu wody: 18/21/ 24 kW i 9,4/11/12,6 l/min. Jako system ogrzewania zastosowana została tutaj grzałka odkryta. Wymagane ciśnienie do 10 bar. Ten sterowany elektronicznie podgrzewacz wody posiada wymiary 226 x 485 x 93 mm. Egzemplarz ten zapewnia dokładną temperaturę podgrzanej wody poprzez dynamiczną regulację przepływu, nowoczesne rozwiązania zapewniają w porównaniu z innymi modelami nawet- do 30% oszczędności kosztów.

Oferowane są nam tutaj dwa przyciski służące do zapamiętania indywidualnie nastawionych temperatur, tryb ECO, tryb WELLNESS oraz pilot do zdalnego sterowania. Kontrolowany mikroprocesorem zawór to uzyskanie temperatury wody z dokładnością 0,5°C nawet przy maksymalnym przepływie. O komfort obsługi dba duży, dwukolorowy podświetlany cyfrowy wyświetlacz, na którym znajdziemy wszystkie aktualne parametry pracy urządzenia. Przy gorącej wodzie kolor wyświetlacza zmienia się na czerwono. Istnieje tutaj możliwość ograniczenia temperatury wody między 31 a 60°C.

Może Ci się także spodobać...