Prysznic bez brodzika – nowość w łazience

Do tej pory byliśmy przyzwyczajeni, iż prysznic w łazience odznaczał się brodzikiem lub kabiną. Jednak ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszy się prysznic bez brodzika. Taka nowoczesna bezbrodzikowa kabina stanowi bardzo nowatorskie i ciekawe rozwiązanie, które być może spodoba się niektórym czytelnikom.

Jak zaplanować?

Niezwykle istotne jest zaplanowanie takiego typu prysznica jeszcze przed remontem lub budową domu. Jest to konstrukcja, która narzuca pewne wymogi, choć daje także większe pole do manewru. Prysznic bez brodzika jest pomysłem bardzo estetycznym oraz funkcjonalnym. Brak standardowych ścianek redukuje między innymi niebezpieczeństwo potknięcia się. Zaplanowanie takiej łazienki będzie bardzo dobrym rozwiązaniem dla całej rodziny, gdyż brak brodzika jest optymalny zarówno dla dzieci, jak i osób starszych. Bardzo ważne są sprawy kanalizacyjne i przyłącza wody, które wymagać mogą określonej przestrzeni. Podłoga prysznica powinna być na równi z resztą pomieszczenia, dlatego konieczne jest zostawienie nawet 12-15 cm wolnego miejsca. Rura odpływowa powinna być z kolei zamontowana z 2% spadkiem, który raczej jest standardem w mieszkaniach i domach.

Odpływ

Stworzenie takiego prysznica wymaga także decyzji w kwestii wykorzystania konkretnego odpływu. Możemy wybrać liniowy lub punktowy. W przypadku pierwszego posiada on sporą powierzchnię odbioru wody, a przy tym może zostać umieszczony przy ścianie lub na granicy kabiny prysznicowej. Konieczny jest także spadek w kierunku odpływu. Składa się on z kanału prysznicowego, który jest wbudowany w podłogę, a także kratki na poziomie płytek. Taka konstrukcja sprawdzi się najlepiej w przypadku niewielkiej ilości miejsca, gdzie kanał prysznicowy jest zintegrowany z syfonem. Odpływ punktowy z kolei montowany jest zazwyczaj na środku kabiny prysznicowej. Również w tym wypadku konieczny jest niewielki spad, którego zadaniem będzie zwiększenie przepustowości rury kanalizacyjnej i zapobieganie rozlewaniu wody po reszcie pomieszczenia. Jeśli zależy nam na jak największym komforcie i szybkości odprowadzania wody, to zdecydujmy się po prostu na oba systemy odpływowe.

Izolacja podłogi i ścian

W przypadku prysznica bez brodzika zupełnie inaczej wygląda sprawa z izolacją ścian i podłogi. Dokładne zaizolowanie przeciwwilgociowe podłogi to skuteczny sposób na walkę z zalaniem czy też grzybami i pleśnią. Bardzo dobrze na tym polu sprawdza się płynna folia, która jako elastyczna masa na bazie żywic syntetycznych nakładana jest za pomocą pędzla lub wałka. Niezbędnych jest kilka warstw, aby uzyskać co najmniej 2 mm grubości izolacji. Ponadto wszelkie krawędzie ścian i podłóg, a także miejsca wychodzenia rur zabezpieczone muszą zostać specjalną taśmą, która jest nie tylko wodoszczelna, lecz też odporna na środki chemiczne.

Płytki

Prysznic bez brodzika to oczywiście płytki. Sprawdzonym sposobem jest ich układanie w kierunku od odpływu w pozostałe strony, w celu zachowania równego poziomu z kratką. Bardzo dobrze sprawdzają się w tym wypadku modele małoformatowe, jak choćby w formie mozaiki. Odznaczają się one lepszymi właściwościami antypoślizgowymi oraz niskim stopniem nasiąkliwości.

Kabina

Prysznic pozbawiony brodzika nie jest jednak wolny od kabiny. To ona w ostatecznej formie decyduje o wyglądzie i funkcjonalności takiego miejsca. Do odgrodzenia tego rodzaju strefy natryskowej wykorzystuje się z reguły kabiny wykonane ze szkła hartowanego, które są montowane na wspornikach. Oczywiście w przypadku dużej łazienki, gdzie mamy do dyspozycji sporo wolnego miejsca, można zupełnie zrezygnować z kabiny i pozostawić prysznic w wersji zupełnie wolnej.

Może Ci się także spodobać...