Prysznic bez brodzika – jak go urządzić?

Coraz częściej w naszych łazienkach zamiast klasycznej kabiny prysznicowej z brodzikiem pojawiają się ciekawe rozwiązanie, wyzbyte tego ostatniego elementu. Taki prysznic bez brodzika stanowi obecnie jedno z najmodniejszych rozwiązań w łazience. Otrzymujemy zupełnie nowy element wyposażenia, który świetnie sprawdzi się zarówno w nowoczesnych jak i stylizowanych pomieszczeniach. W jaki sposób należy jednak wstawić i zaaranżować taki rodzaj prysznica?

Zasady

Nadrzędną zasadą w przypadku prysznica bez brodzika jest zachowanie nieznacznego spadku poziomu podłogi – bez tego będziemy mieć poważne problemy z odpływem wody. W tym wypadku konieczne jest trzymanie się tej zasady zarówno w przypadku kamiennej podłogi, płytek jak i innych materiałów. Istotna jest przy tym także dodatkowa izolacja, za pomocą której możemy zabezpieczyć warstwy podłogowe w takim istotnym oraz wrażliwym miejscu. Jeśli zdecydujemy się na prysznic bez brodzika, to nasza armatura łazienkowa z nim związana musi być na ogół bezpośrednio montowana w ścianach. Często właśnie takie modele najlepiej nadają się do zamontowania deszczownicy. Całość prezentować się będzie niezwykle efektownie i z klasą. Łazienka bez brodzika wydaje się nam o wiele większa i nie chodzi tutaj wyłącznie o złudzenie optycznie. Jeśli wykorzystamy przy ścianie zaledwie 2 szklane ściany, to zyskamy o wiele więcej wolnej przestrzeni niż w przypadku kabiny z konstrukcją brodzikową.

Szklany prysznic

Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które w umiejętny sposób chcą ukryć prysznic we wnętrzu łazienki. Taka umiejętność jego znikania z pola widzenia sprawia, że można się zastanowić nad bardziej oryginalnymi i nieco ekstrawaganckimi sposobami urządzania przestrzeni łazienkowej. Szklany prysznic daje nam niezwykle szerokie pole do popisu. Możemy zdecydować się na wersję z jedną, dwoma, trzema lub nawet czterema szklanymi ścianami. Wiele osób preferuje szczególnie dwie, gdyż przynosi to spore oszczędności. Możemy wtedy wykorzystać w rogu dwie obecne już ściany. Oczywiście muszą zostać one wyłożone kafelkami, lecz będą stanowić świetny element dekoracyjny i funkcjonalny. Cienkie i bezbarwne szkło sprawia, że faktycznie na pierwszy rzut oka taka konstrukcja może nie być zauważalna. Optycznie rozjaśni i powiększy pomieszczenie. Problemem może być tylko utrzymanie czystości, albowiem należy regularnie ją czyścić, zwłaszcza w przypadku twardej wody i zacieków z kosmetyków, mydła. Najlepiej szklany prysznic sprawdza się w mniejszych pomieszczeniach.

Prysznic we wnęce

To również bardzo ciekawe rozwiązanie w mniejszych łazienkach. Jesteśmy w stanie wykorzystać posiadaną wnękę we wnętrzu lub też w umiejętny sposób dokonać jej utworzenia. W takim wypadku otrzymamy zabudowane kafelkami, płytkami trzy ściany. Wejście do prysznica może zostać przez nas zasłonięte szklanymi drzwiami lub też zwykłą zasłoną prysznicową. Dzięki temu unikniemy zalania całej łazienki. Jeśli jednak z jakiegoś powodu zrezygnujemy z tych obu rzeczy, to koniecznie musimy utworzyć mały próg, który zatrzyma wodę przed rozlaniem się poza przestrzeń prysznicową.

Sam natrysk

Jest to metoda spotykana bardziej w większych łazienkach, gdzie nie ma miejsca na takie elementy wyposażenia, jak drewniane meble czy tekstylia. Montowanie samego natrysku, deszczownicy w rogu łazienki jest popularne w ośrodkach rehabilitacyjnych. Podążając takim trendem, prysznic tego typu świetnie może się sprawdzić w przypadku osób starszych, schorowanych, niepełnosprawnych. W tym wypadku jednak spadek podłogi powinien zostać uczyniony na znacznie większej przestrzeni. Bez tego po każdym prysznicu konieczne będzie korzystanie z mopa. Sposobem na zatrzymanie wody w obrębie natrysku będzie instalacja rury pod sufitem, na której z kolei zawieszona zostanie zasłona prysznicowa. Będzie ona w stanie zatrzymać większość rozlewającej się wody.

Ciekawe aranżacje

Przedstawiliśmy najciekawsze sposoby montażu prysznica bez brodzika. Teraz przyszedł czas na najciekawsze aranżacje, które możemy wykorzystać w swej łazience.

Luksfery

Jest to niezwykle ciekawe rozwiązanie, które przeznaczone jest dla osób ceniących sobie światło, refleksy w pomieszczeniach. W tym wypadku mamy do czynienia z zabudowaną z dwóch lub trzech stron przestrzenią prysznicową. Jednak zamiast tradycyjnej cegły i kafelek wykorzystuje się luksfery. Są to poniekąd cegły, płyty, pustaki wykonane ze szkła. Gwarantują one niezwykły efekt stylistyczny w pomieszczeniu.

Drewno i beton

W mieszkaniach industrialnych, typu loft często stawia się na połączenie drewna i betonu. W przypadku naszego prysznica polegałby on na tym, iż ściany zostają stworzone z płyt betonowych. Z kolei podłoga to idealnie zabezpieczone przed wilgocią drewno lub też stylizowane na nie kafelki. W taki oto sposób łączy się chłód z ciepłem. Oczywiście całość powinna zostać otoczona przez szklane ściany, które nadadzą jeszcze bardziej intrygującego wyglądu całej konstrukcji.

Metale

Również do takiej zabudowy możemy wykorzystać szkło i metal. Tradycyjnie szkło pełnić będzie role przynajmniej dwóch ścian. Pozostałe z kolei mogą zostać wykonane z nierdzewnej stali, mosiądzu, pozłacanego metalu. Całość stworzy nam lustrzany połysk, który dodatkowo rozświetli wnętrze łazienki.

Drewno

Mowa już była o łączeniu betonu z drewnem. Równie dobrym pomysłem może być inspiracja przestrzeniami Spa lub saun fińskich. Z reguły tworzone są tam deszczownice lub natryski otoczone drewnianymi ścianami. Dla podkreślenia naturalności dół prysznica również zaopatrzony jest w deski. Stać będziemy w nim niczym na niewielkim podwyższeniu, między które przedostawać się będzie woda prosto do odpływu. Sporą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, iż drewno jest materiałem ciepłym, co przyda się w okresie jesiennym i zimowym. Wybierając gatunki azjatyckie, otrzymamy materiał odporny na wilgoć, zmiany temperatury.

To oczywiście tylko kilka z wielu interesujących propozycji tego, jak powinien wyglądać prysznic bez brodzika. Jeśli zdecydujemy się na taki sposób aranżacyjny, od razu zauważymy spore zalety, jakie ze sobą niesie.

Może Ci się także spodobać...