Podłoga w łazience – na jaką się zdecydować?

Podczas remontu lub pierwszego urządzania łazienki nie możemy zapomnieć o niezwykle istotnym w niej elemencie, jakim jest podłoga. Jej wybór wcale nie należy do łatwych zadań, albowiem trzeba pomyśleć o kilku aspektach, jak komfort, bezpieczeństwo czy sam wygląd. Zatem jaka podłoga w łazience będzie najlepsza?

Kilka kryteriów

Kiedy wykańczamy lub remontujemy łazienkę, powinniśmy zwracać uwagę na ściany i podłogi. Szczególnie te drugie będą wymagały od nas szczegółowego i przemyślanego wyboru. Musimy sobie przede wszystkim zdać sprawę z faktu, iż w łazience – w porównaniu do innych domowych pomieszczeń – panują dość specyficzne warunki. Mamy tu do czynienia ze sporą wilgocią oraz zmiennymi temperaturami. Te dwa czynniki będą determinować wspomniane na początku najważniejsze aspekty. W głównej mierze od obranej przez nas podłogi zależeć będzie nasze bezpieczeństwo i komfort. Śliska podłoga to przecież okazja do wywrotki w łazience, a już niejedne takie sytuacje kończyły się nawet tragicznie. Do tego także chodzi o sam komfort – zimna i nieprzyjemna podłoga będzie raczej nas odstraszać i powodować spore uczucie dyskomfortu, aniżeli zachęcać do kąpieli czy brania prysznica.

To jednak nie koniec. Musimy sobie także zadać pytanie, jak na naszą podłogę będą wpływały temperatura i wilgoć. Nie da się ukryć, że najbardziej podatne na te warunki są drewniane podłogi, które nie zostały wcześniej odpowiednio zabezpieczone. Jednak również i płytki mogą z czasem tracić swe właściwości. Dlatego weźmy pod uwagę wszelkie aspekty termiczne, a także konserwację czy późniejsze czyszczenie podłogi. Na koniec trzeba to wszystko połączyć z względami estetycznymi. Podłoga ma przecież wpływać na wygląd naszej łazienki, dlatego warto, aby komponowała się ze stylem łazienki i nie prezentowała się jak coś zupełnie oderwanego od rzeczywistości.

Płytki

Od wielu lat najpopularniejszym elementem do tworzenia podłogi w łazience są płytki. Ich zaletą jest nie tylko zwykle ogromny wybór oraz łatwość w montażu, lecz też świetne komponowanie się ze ścianami – możemy przecież zarówno na ścianach, jak i na podłodze umieścić dokładnie to samo wykończenie. Taki materiał jest bardzo odporny na działanie wilgoci, o wiele prostszy w czyszczeniu, a także kompatybilny z innymi elementami wyposażenia. Całkiem spora liczba wzorów i kolorów w ofertach sklepów i producentów sprawia, że nie powinniśmy mieć problemów z dopasowaniem płytek do całej reszty łazienki lub też to one mogą stanowić bazę pod obrany przez nas styl całego pomieszczenia. Ogromną ich zaletą i wyższością nad innymi materiałami jest fakt, iż mogą one imitować drewno, beton czy nawet metal. Możemy dzięki temu osiągnąć upragniony przez nas efekt wizualny za niższa cenę i bez problemów z instalacją drewna lub kamienia. Oferowane nam płytki mogą być jednokolorowe, w kilku barwach lub ciekawych wzorach. Jeśli zależy nam jak najbardziej na względach bezpieczeństwa, to wybierajmy płytki o porowatej strukturze, które będą minimalizować ryzyko poślizgnięcia się.

Decydując się na płytki, wybierajmy szczególnie te, które mają zwiększoną twardość. Dzięki temu będą o wiele bardziej odporne na uszkodzenia, zadrapania czy zarysowania. Warto również sprawdzić, czy przypadkiem są odporne na działanie detergentów. Zdarza się, że tańsze odmiany mogą się odbarwić pod ich wpływem. Kiedy już będziemy na co dzień użytkować podłogę z płytek, to nie zapomnijmy o detergencie przeciw grzybom i pleśni, które mogą się rozwijać w przestrzeniach między nimi.

Kamienna podłoga

Wzorem dawnych łazienek możemy pomyśleć o wyłożeniu u siebie na podłodze kamienia. Dzięki takiemu rozwiązaniu nabierze ona bardziej klasycznego wyglądu. Możemy skorzystać z kilku materiałów, jak choćby trawertynu, marmuru czy granitu. Różnią się one między sobą wielkością, odcieniem czy choćby wzorem. Jest to zdecydowanie najdroższa forma ze wszystkich, za to najbardziej efektowna. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że kamień będzie o wiele chłodniejszy, a przy tym także bardziej śliski, dlatego bez dywaników łazienkowych może się nie obejść. Ze wszystkich kamieni najczęściej polecany jest granit, albowiem nie tylko dobrze się prezentuje, lecz też jest najbardziej uniwersalny. Wykazuje największą odporność na działanie wilgoci, a także nie potrzebna jest do niego specjalna pielęgnacja. W przypadku marmuru konieczna będzie zarówno pielęgnacja, jak i impregnacja od czasu do czasu. Najwięcej pracy będziemy mieć jednak z trawertynem, który wymaga od nas regularnej i częstej impregnacji.

Drewniana podłoga

Sporym powodzeniem od lat cieszy się także drewniana podłoga. Choć drewno podatne jest na działanie wilgoci, to jednak odpowiednie gatunkowo oraz dobrze zaimpregnowane będzie nam przez lata służyło w tym miejscu. Drewno jest zdecydowanie o wiele bardziej ciepłe niż kamień czy płytki. Lepiej może komponować się z ogrzewaniem podłogowym. Będzie ono najlepsze dla wszystkich osób, które wręcz nie cierpią zimnej podłogi lub są przyzwyczajone do chodzenia boso po łazience. Ponadto wielu osobom drewno w łazience kojarzy się z ośrodkami spa. Najlepiej wybierać deski z drewna egzotycznego, albowiem to ono jest najbardziej odporne na działanie wilgoci czy zabrudzenia. Koniecznie musi być zaimpregnowane lub nawoskowane. W innym wypadku woda i wilgoć będą powodować rozwój pleśni, grzybów, niszczenie struktury materiału. Obok desek z litego drewna możemy wykorzystać także panele. Są one tańszym, lecz już nie tak efektownym rozwiązaniem.

Korek

Coraz większym powodzeniem cieszy się także łazienka z korkową podłogą. Zazwyczaj takie panele korkowe służyły izolacji akustycznej i termicznej wybranych obiektów. Znajdują jednak zastosowanie także w łazience. Przede wszystkim korek jest materiałem niehigroskopijnym, bardzo odpornym na działanie pleśni i grzybów. Nie odkształca się ani też nie zmienia koloru pod wpływem działającej na niego wody. Może nam dać całkiem ciekawy efekt we wnętrzu łazienki.

Wykładziny podłogowe

Wykładziny winylowe kojarzyć się nam mogą z czymś niemodnym i starym. Wiele mieszkań w okresie PRL-u bez względu na pomieszczenie posiadało takie wykładziny. Ostatnio jednak powracają one do mody, jednak w zupełnie innym, nowoczesnym wydaniu. Mają podobną zaletę jak płytki, albowiem mogą w określony sposób imitować inne materiały. Są nie tylko proste w montażu, lecz też w utrzymywaniu w czystości. W dodatku wykładziny są dosyć tanim materiałem w porównaniu do płytek czy drewna.

Może Ci się także spodobać...