Podgrzewanie wody – na co się zdecydować?

W łazience jednym z najistotniejszych elementów jest podgrzewanie wody do codziennego użytku. Bez niej nie ma mowy o gorącej kąpieli czy też prysznicu. Jednak sporym problemem okazuje się wybór odpowiedniego źródła ciepłej wody. Na co warto zwrócić uwagę?

Zaplanowanie

Z oczywistych względów najmniej problemów mają osoby mieszkające w domach lub mieszkaniach z przyłączem do lokalnej sieci ciepłowniczej. Można dzięki temu o każdej porze dnia i nocy cieszyć się gorącą wodą prosto z kranu. Redukuje to też koszta związane z zakupem podgrzewacza wody. Inaczej jednak mają osoby, które budują dopiero dom lub prowadzą remont mieszkania. Przy wyborze podgrzewacza istotnych jest kilka czynników. Przede wszystkim, ile osób korzystać będzie z łazienki – konkretna liczba wpływa zarówno na zużycie wody, jak i również koszty. Do tego trzeba wziąć pod uwagę warunki panujące w łazience – czy mamy miejsce na bojler lub piecyk gazowy. Zasilanie, koszta eksploatacji, sposób pracy i sama estetyka to czynniki, które najbardziej zaważają na wyborze danego podgrzewacza wody. Każda z opcji posiada swe wady i zalety, o których warto trochę napisać.

Podgrzewacze elektryczne

Podgrzewanie wody z oczywistych względów wiąże się z kosztami, które różnią się w zależności od rodzaju obranej instalacji w domu. Podgrzewanie wody za pomocą energii elektrycznej jest zwykle droższe niż gazowe. Przy wyborze podgrzewacza elektrycznego bardzo istotne jest zasilanie, albowiem niektóre urządzenia wymagają do pracy prądu jednofazowego (230V), a inne z kolei trójfazowego (400V). W przypadku elektrycznych wersji dostępne są one zarówno w wersji przepływowej, jak i pojemnościowej. Przepływowe są już coraz rzadziej spotykane na rynku, nadal jednak bez trudu można je zakupić do łazienki. Świetnie sprawdzają się w małych pomieszczeniach, w których brakuje miejsca na piecyk gazowy lub bojler. Najważniejszą zaletą takiego podgrzewacza są małe wymiary oraz brak stałego zużycia prądu. Urządzenie to załącza się jedynie w momencie odkręcenia kranu z ciepłą wodą. Zainstalowane w nim wydajne grzałki elektryczne sprawiają, że woda jest podgrzewana na bieżąco, na odcinku między przyłączem w ścianie a końcówką kranu. Warto jeszcze wspomnieć, że takie urządzenie jest łatwe w instalacji.

Niestety coś za coś. Skorzystanie z takiej wygody ma swą cenę. Szybkie ogrzanie wody z kranu wymaga znacznego poboru energii, a co za tym idzie – należy się liczyć z wyższymi rachunkami za prąd. W dodatku na ciepłą wodę trzeba chwilę zaczekać, co sprawia, że także rachunki za zużytą wodę będą wyższe. W dodatku przepływowe podgrzewacze wody są dosyć widoczne, dlatego mogą trochę szpecić wygląd łazienki. Z racji ich budowy muszą znajdować się tuż obok kranu. W innym wypadku konieczne jest kucie ścian i zmiana układu instalacji wodnej.

Podgrzewacze pojemnościowe, które znane są pod postacią owalnych bojlerów, podgrzewają wodę w zbiorniku i utrzymują jej temperaturę za pomocą termostatu. Posiadają przy tym specjalną warstwę izolacyjną, która dodatkowo chroni temperaturę wodę przed obniżeniem. Oczywiście pojemność takiego podgrzewacza może zostać wybrana wedle naszych zapotrzebowań, choć z drugiej strony sama łazienka może ograniczać rozmiar urządzenia. Zaletą takiego podgrzewacza w porównaniu do przepływowego jest z pewnością oszczędność wody. Warto jednak pamiętać, że bojlery posiadają określoną pojemność, dlatego przy większym zużyciu wody następne osoby w kolejce muszą poczekać aż woda ponownie się nagrzeje. To samo się tyczy przypadku, gdy wraca się do domu po dłuższej nieobecności. Jeśli bojler został wyłączony, to po powrocie trzeba czekać nawet kilka godzin zanim woda zostanie w nim nagrzana.

Takie bojlery dzielą się na ciśnieniowe i bezciśnieniowe. Ciśnieniowe wersje służą zazwyczaj do podgrzewania dla kilku miejsc poboru wody w domu. Bezciśnieniowe z kolei najlepiej sprawdzą się, jeśli ich jedynym zastosowaniem będzie właśnie łazienka. Na rynku dostępne są one w wersjach od kilkunastu do przeszło 200 litrów. Jeśli tylko istnieje ku temu okazja, warto takie bojlery zainstalować w piwnicy lub przedsionku, dzięki czemu nie będą zbytnio szpecić i zabierać miejsca w łazience.

Podgrzewacz gazowy

W wielu polskich domach i mieszkaniach powodzeniem cieszą się podgrzewacze gazowe. Takie popularne piecyki są w stanie szybko nagrzać wodę, a przy tym nowe modele są ekonomiczne w swojej pracy. Można w nich dowolnie regulować stopień przepływu wody oraz zużycia gazu. Bywają najczęściej o wiele tańsze w eksploatacji aniżeli podgrzewacze elektryczne. Do ich instalacji najlepiej jest jednak wezwać fachowca, albowiem z gazem nie ma żartów i jakiekolwiek błędy mogą doprowadzić do późniejszych kłopotów, a nawet zagrożenia życia. Jest to także jedna z największych wad takich piecyków, gdyż są one bardziej niebezpieczne w użyciu niż ich elektryczne odpowiedniki. Niejednokrotnie nagłaśnianio przypadki podtrucia lub zaczadzenia tlenkiem węgla. Dlatego też niezwykle istotne jest sprawdzanie szczelności instalacji oraz wentylacji poprzez okresowe przeglądy.

W przypadku podgrzewacza gazowego trzeba także wiedzieć, że pomieszczenie, w którym ma się on znaleźć, musi spełnić pewne kryteria. Chodzi przede wszystkim o system wentylacyjny oraz powierzchnię. Minimalna wartość wielkości pomieszczenia dla piecyka z otwartą komorą spalania wynosi 6,5 m². Dla podgrzewacza z zamkniętą komorą spalania potrzebujemy pomieszczenia o powierzchni co najmniej 8 m². Niezbędne jest także podłączenie nowego urządzenia do oddzielnego przewodu spalinowego, a sam kanał wentylacyjny powinien być oddalony od podgrzewacza o przynajmniej 1,80 m. Wymagane jest także zamontowanie czujnika ciągu kominowego i zabezpieczenie przed wypływem gazu. Do największych wad zaliczyć należy większe zużycie wody, gdyż mija z reguły kilka, kilkanaście sekund aż osiągnie ona odpowiednią temperaturę. W dodatku piecyk bywa podatny na warunki atmosferyczne. Przy złej pogodzie i braku ciągu urządzenie może po prostu nie odpalić.

Ogrzewanie centralne

Zupełnie inaczej wygląda system centralnego ogrzewania w domowej wersji. Gdy posiada się w piwnicy lub w osobnym miejscu piec z kotłem na wodę, można za jednym razem w okresie zimowym ogrzać mieszkanie oraz podgrzać wodę do mycia. Niestety – jest to sprawdzony sposób przede wszystkim w chłodne dni. Trudno raczej sobie wyobrazić palenie w piecu w środku lata. Dlatego też ciekawym rozwiązaniem będzie korzystanie w okresie zimowym z pieca, natomiast w letnim – z elektrycznego podgrzewacza wody. Warto również w przypadku domów jednorodzinnych zastanowić się nad panelami słonecznymi, które mogą w ciągu dnia podgrzewać wodę. Będzie to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie na wiele słonecznych dni.

Może Ci się także spodobać...