Pochłaniacze wilgoci – który wybrać?

Niestety w wielu polskich domach i mieszkaniach spotykamy się z problemem nadmiaru wilgoci w łazienkach. Brak ogrzewania, specyficzne budownictwo, a przede wszystkim brak wentylacji powodują, że na ścianach i innych elementach łazienki odkłada się wilgoć. W mniejszym lub większym stopniu jesteśmy w stanie pozbyć się tego problemu, stosując pochłaniacze wilgoci. Postanowiliśmy się im nieco przyjrzeć, jak i zaprezentować najciekawsze modele do domowego użytku.

Dlaczego warto stosować pochłaniacze wilgoci?

Nadmiar wilgoci w łazience może powodować powstawanie na ścianach, na suficie czarnego nalotu, pleśni, grzybów. To samo tyczy się armatury łazienkowej. W dodatku często dochodzi do skraplania się pary wodnej na płytkach, ścianach, drzwiach czy oknach. Jeśli suszymy pranie w łazience, to mamy gwarantowane, że ten proces będzie przebiegał znacznie dłużej. Dostępne na rynku pochłaniacze wilgoci to urządzenia o różnym obliczu, za które możemy zapłacić kilka czy nawet kilkaset złotych. Są to produkty w pełni samoczynne. Nie wymagają najczęściej podłączenia do prądu ani dodatkowych akcesoriów. Składają się na ogół ze zbiornika, w którym gromadzona jest woda, a także wybranego wkładu absorbującego w postaci tabletek lub kryształków. Pochłaniacze mogą być stosowane w każdym pomieszczeniu, jednak najlepiej zdają egzamin właśnie w łazienkach. Są o wiele tańsze niż osuszacze powietrza, którymi również zajmiemy się w naszym artykule.

Stosując pochłaniacz możemy nie tylko zadbać o estetykę łazienki czy temperaturę, warunki w niej panujące. Nie możemy przecież zapominać, że wilgoć jest częstą przyczyną problemów ze zdrowiem. Wpływa zwłaszcza na drogi oddechowe, odporność organizmu, powoduje infekcje skórne, bóle mięśni i stawów. Warto wobec tego zadbać o swe zdrowie, jak i wygląd łazienki.

GEM POCHŁANIACZ WILGOCI 400 ML

Jak zwykle zaczniemy od produktu najprostszego i najtańszego. Pochłaniacz wilgoci GEM o pojemności 400 ml to produkt pochodzący z Wielkiej Brytanii. Jest to rzecz, która usuwa nadmiar wilgoci z powietrza, a następnie zbiera ją w postaci płynu, który odkłada się w dolnym pojemniku. Dodatkowo specjalnie opatentowana technologia neutralizuje nieprzyjemny zapach. Produkt ten jest od razu gotowy do użytku po rozpakowaniu. Nie wymaga przy tym zasilania elektrycznego. Jego jedyną wada jest fakt, iż jest to jednorazowy pochłaniacz wilgoci.

Sedan Fresh pochłaniacz wilgoci HUMISTOP

W cenie kilkunastu złotych proponowany jest nam tego typu pochłaniacz. Jest to nasz krajowy produkt, który cieszy się sporym powodzeniem ze względu na atrakcyjną cenę i dobrą jakość pracy. Skutecznie rozwiązuje problem nadmiernej wilgoci. Jednocześnie samemu nie wydziela zapachów ani szkodliwych substancji. Jest w stanie pochłaniać dym nikotynowy jak i tłuszcze kuchenne, dzięki czemu jeden egzemplarz możemy posiadać w kuchni, a drugi w łazience. Redukuje także nadmiar brudu, kurzu, zapach stęchlizny i wilgoci. To produkt niepotrzebujący zasilania, który nie przesusza powietrza, a zebraną wilgoć zamienia w roztwór soli. W tym wypadku możemy wymieniać wkład wewnątrz pochłaniacza.

EMEF z wkładem wymiennym

Na podobnym pułapie cenowym znajduje się ten oto pochłaniacz wilgoci. Przeznaczony jest przede wszystkim do stosowania w pomieszczeniach szczególnie narażonych na nadmiar wilgoci. Poprzez swą pracę jest w stanie ograniczyć powstawanie grzybów, pleśni, pary na szybach, usuwając także przykry zapach. W tym wypadku model ten posiada wymienny wkład 500 gram, który możemy łatwo wymienić po zużyciu. Sam koszt nowych wkładów to zaledwie kilka złotych za sztukę. Produkt ten zaczyna działać natychmiastowo, jednak na pierwsze efekty powinniśmy poczekać kilka dni. Wykorzystane tutaj aktywne kryształki soli w reakcji z wilgocią zamieniają się w płynny roztwór, który odkłada się w dolnej części pochłaniacza.

METYLAN Stop wilgoci Aero 360

W cenie powyżej 20 złotych często wybieranym produktem jest właśnie METYLAN Stop wilgoci Aero 360. Jest to prosty w swej konstrukcji pochłaniacz wilgoci, który zmniejsza poziom wilgoci w pomieszczeniach, zabezpiecza łazienkę przed rozwojem pleśni, zapobiega odlepianiu się tapet w pomieszczeniach. Mamy tutaj do czynienia z produktem z wymiennymi tabletkami, który redukuje poziom wilgoci do poziomu 50-60%. Jednocześnie stopniowo model ten uwalnia przyjemny zapach. Zamontowany tutaj zbiornik urządzenia jest przezroczysty, przez co łatwo jest kontrolować jego zapełnienie.

Pochłaniacz METYLAN Stop Wilgoci MACH3 450 g

Pochłaniacz wilgoci z tabletką PowerTAB 2w1 o wadze 450 g to bardzo dobry pomysł do każdej łazienki, w której panuje zwiększony poziom wilgoci. Model ten jest w stanie utrzymywać optymalny dla zdrowia poziom wilgoci, absorbuje nadmierną wilgoć z powietrza, a przy tym pochłania przykre zapachy. Zawarta w nim tabletka wystarcza na okres około 2-3 miesięcy. Bez trudu jesteśmy w stanie w cenie kilkunastu złotych zakupić nową tabletkę, przez co przedłużamy pracę i żywotność urządzenia. Najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach o powierzchni do 20 metrów kwadratowych. Model ten wykorzystuje technologię z ultraaktywnymi kryształami soli.

PINGI Pochłaniacz wilgoci Woreczek XL 450 g

Jest to nieco inny pochłaniacz wilgoci niż w przypadku poprzednich konstrukcji. Tam mieliśmy do czynienia z plastikowymi elementami z wkładem, tutaj producent stworzył specjalny woreczek pochłaniający wilgoć. Ten egzemplarz absorbuje nadmierną wilgoć z powietrza oraz pomaga zapobiec powstawaniu pleśni i nieprzyjemnych zapachów. Sprawdza się najlepiej w przypadku pomieszczeń o powierzchni do 10 metrów kwadratowych. Jego zdolność absorpcyjna wynosi 180 ml na cykl. Ponieważ jest to produkt wielokrotnego użytku, po każdej pracy powinien być on wysuszony. W tym wypadku mamy do czynienia z pochłaniaczem, który równie dobrze może się sprawdzić także w samochodzie.

Pochłaniacz Blyss 450 g

Jest to kolejny prosty w użyciu i tani produkt, za który zapłacimy mniej niż 40 złotych. Jest to niezwykle praktyczny produkt, który sprawdzi się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Szybko i skutecznie zadba o prawidłowy poziom wilgotności, zapobiegając przy tym niebezpiecznym dla zdrowia zawilgoceniom powierzchni. Jest przy tym niezwykle łatwy w obsłudze. Całość oparta jest na wkładzie, w którym znajdują się kryształki absorbujące wilgoć. Wilgoć zamieniana w płyn ląduje w pojemniku. Wraz z wyczerpaniem się wkładu należy pozbyć się wody oraz zamontować nowy zasobnik. Dzięki temu urządzenie to jest wielokrotnego użytku.

DREAMBABY PCR603P Jajo

Jest to niezwykle oryginalny pochłaniacz wilgoci w kształcie jajka, który usuwa nadmiar wilgoci z powietrza. Dzięki temu ochroni nas przed szkodliwymi bakteriami spowodowanymi przez pleśń i inne zanieczyszczenia. Równie skutecznie likwiduje zapach stęchlizny. Tak jak inne produkty do tej pory, nie wymaga energii elektrycznej i jest łatwy w obsłudze. Jeśli w zamontowanym pojemniku znajduje się za dużo wody, zamontowany z boku pochłaniacza wskaźnik zmienia kolor z niebieskiego na różowy. Znajdujący się w środku materiał pochłaniający należy wtedy wysuszyć. Można go włożyć na 10 minut do kuchenki mikrofalowej. Wykorzystywane w nim granulki molekularne skutecznie zatrzymują wilgoć. Zdolność absorpcyjna tego modelu wynosi 80 ml/cykl. Nie można przy tym zapominać, ze bardzo dobrze się prezentuje, przez co lepiej wtopi się w pomieszczeniu.

Zaprezentowaliśmy klasyczne pochłaniacze wilgoci, które dostępne są w niskiej cenie. W dalszej części tekstu skupimy się na osuszaczach powietrza. Są to urządzenia elektryczne, które są o wiele skuteczniejsze, bardziej wydajne w swej pracy. Zaopatrzone są w większe zbiorniku, są w stanie osuszać powietrze ze sporego nadmiaru wilgoci. Zajmiemy się tutaj kilkoma modelami z dolnej półki.

Pingi i-DRY L

Pingi i-DRY L to mały i poręczny osuszacz powietrza, który zakupimy za mniej niż 100 złotych. Jest on przeznaczony do zastosowania w małych, zamkniętych pomieszczeniach, które posiadają słabą wentylację lub są niezwykle wilgotne. Produkt ten skutecznie absorbuje i gromadzi nadmierną wilgoć. Posiada mały zbiornik o pojemności 0.12 litra. Przyda się zwłaszcza w trakcie lub po gorącej kąpieli, suszenia prania w łazience. Zaopatrzony został w wskaźnik LED informujący o stanie zapełnienia. Całość waży mniej niż 500 g.

OPTIMUM OT-7100

OPTIMUM OT-7100 to elektryczny osuszacz powietrza, który oferowany jest nam w cenie około 150 złotych. Jest on odpowiedni do pomieszczeń o powierzchni do 25 m2. Jego zaletą może być fakt, iż nie potrzebuje żadnych wkładów. Pojemność jego zbiornika wynosi aż 500 ml, a sama wydajność sięga 200 – 500 ml/dzień. Producent wprowadził tutaj automatyczny wyłącznik w sytuacji, gdy zbiornik zostanie zapełniony. Urządzenie to gwarantuje pochłanianie nieprzyjemnych zapachów powyżej 80%, a także działanie bakteriobójcze powyżej 90%. Generuje przy tym poziom hałasu rzędu 40 dB.

Renkforce HD-68W

Bardzo podobnym produktem do modelu marki Optimum jest Renkforce HD-68W. Jest to model, który służy do usuwania wilgoci z małych pomieszczeniach rzędu 15-20 m2. Egzemplarz wykorzystuje podczas pracy elektryczne termo-ogniwo Peltiera, przez co jest o wiele cichsze w porównaniu z innymi urządzeniami pracującymi przy pomocy sprężarki. Możliwa jet tutaj maksymalna moc osuszania rzędu 0.011 l/h. Pojemność zbiornika wynosi 500 ml. Egzemplarz ten może pracować w temperaturze 5 – 45 °C.

Osuszacz METROX 1428

Na podobnym poziomie cenowym znajduje się osuszacz METROX 1428. Jest to produkt o mocy 23.4 W, którego wydajność wynosi 250 ml/24 h. Jest on przeznaczony do pomieszczeń o powierzchni od 10 do 25 m2. Zaopatrzony został przy tym w zbiornik na wodę o pojemności 500 ml, chłodzenie półprzewodnikowe. Generuje poziom hałasu 35 dB.

Klarstein Shetland 600

Za niewiele ponad 200 złotych nabędziemy Klarstein Shetland 600. Jest to energooszczędny, cicho pracujący osuszacz powietrza, którego wydajność wynosi około 220 ml wody na dzień. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku słabo wentylowanych pomieszczeń. Szybko i skutecznie usuwa wilgotne, stęchłe powietrze z pomieszczeń. Także posiada pojemnik na wodę 500 ml. Podczas pracy wykorzystuje element termoelektryczny Shetland 600, który zużywa tylko 22 W energii elektrycznej. Model ten sprawdzi się w pomieszczeniach do 40 m², przez co może być wykorzystywany nie tylko w łazience. Jego stylowy wygląd odróżnia go od wielu konkurencyjnych marek.

Może Ci się także spodobać...