Pleśń i grzyby pod prysznicem – jak z nimi walczyć?

Bardzo częstym i niestety uciążliwym problemem w łazienkach pod prysznicem jest powstająca pleśń i pojawiające się grzyby. Kabina prysznicowa czy też okolice wanny najbardziej narażone są na takie czynniki, gdyż praktycznie każdego dnia mają styczność z wilgocią. Przy braku odpowiedniego zabezpieczenia szybko nasze płytki, fugi, sylikon mogą pokryć się czarną pleśnią i grzybami. Jak najlepiej walczyć z takimi problemami?

Niezdrowo i niehigienicznie

Jeśli nie zareagujemy w porę, to szybko małe skupiska pleśni i grzybów mogą rozrosnąć się do całkiem sporych rozmiarów. W perspektywie czasu nasza kabina prysznicowa lub okolice wanny prezentować się będą niezwykle nieestetyczne. Zwłaszcza będzie to zauważalne, jeśli łazienka jest utrzymana w jasnej kolorystyce. Nie możemy także zapominać, iż takie czynniki mają zły wpływ na nasze zdrowie. Szczególnie pleśń i grzyby są niebezpieczne dla osób przewlekle chorych, mających problemy z odpornością. W takim wypadku musimy nie tylko walczyć z nimi, lecz też im przeciwdziałać.

Usuwamy całość

Jeśli nasze fugi lub zwykły sylikon sanitarny zostały mocno zaatakowane przez grzyba, to najczęściej nie pozostaje nam nic innego jak całkowicie je usunąć. Najczęściej okazuje się, że metody usuwania grzyba, o których jeszcze wspomnimy, nie będą w stanie sobie poradzić z dużą ilością takiego czynnika. Dlatego też najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym wyjściem jest usunięcie starego sylikonu. Możemy dokonać tego za pomocą noża, specjalnych pilników, elektrycznych mikroszlifierek z końcówkami frezującymi. Po usunięciu starej warstwy musimy poddać miejsce działaniu środka przeciwgrzybicznego. Potem miejsce musi zostać oczyszczone i osuszone. Dopiero od tego momentu nadaje się do ponownego zapełnienia fugą lub warstwą sylikonu. W perspektywie czasu może się to okazać najmniej pracochłonnym zabiegiem. Ponadto zyskamy zupełnie nowy wygląd okolic wanny i brodzika kabiny prysznicowej.

Czyścimy fugi i sylikon

Istnieją oczywiście sytuacje, gdy pleśń nie jest tak zaawansowana. W takim wypadku istnieje szansa na to, aby dokonać jej usunięcia bez konieczności wycinania sylikonu. Na rynku znajdziemy wiele preparatów przeznaczonych do walki z grzybem i pleśnią. Są to najczęściej środki w formie płynnej, którymi polewa się zagrzybione miejsce. Po wybranym czasie wystarczy jedynie spłukać je wodą. Zazwyczaj preparat powinien poradzić sobie z większością lub całością grzybów. Z reguły składa się na niego chlor i inne czynniki czyszczące, więc istotne jest to, aby w czasie usuwania pleśni mieć na sobie rękawiczki ochronne, gdyż środki te mogą być żrące i podrażniać naszą skórę. W niektórych przypadkach internauci radzą nawet wykorzystanie zwykłego domestosa, który może sobie poradzić z pleśniami i grzybami.

Domowe metody?

Oczywiście z zabrudzonymi fugami i silikonem możemy mniej lub bardziej skutecznie walczyć także domowymi sposobami. W sieci można znaleźć całkiem sporo pomysłów na domowe prace. Jednym z nich jest proszek do pieczenia, który należy nałożyć na dane miejsce na około 20 minut. Następnie wykorzystuje się szmatkę lub gąbkę. Ocet z sodą oczyszczoną również jest polecany do domowych porządków. Być może za jego pomocą nie wyczyścimy zagrzybionego sylikonu, ale może się przydać na pleśń na płytkach. Według niektórych osób pomocna okazuje się także pasta do zębów, płyn do mycia naczyń czy też sok z cytryny. Jeśli tylko mamy na to czas i ochotę, to możemy wypróbować takie opcje. W przypadku niepowodzenia zostaną nam silne środki lub konieczność wymiany sylikonu.

Zapobieganie problemom

Oprócz wykonania powyższych czynności powinniśmy postawić także na zabezpieczenie łazienki przez pleśnią i grzybami. Pierwszym czynnikiem jest oczywiście poprawa wentylacji. Dzięki dobremu systemowi przewiewu w pomieszczeniu panować będzie mniejsza wilgotność. Pomóc mogą także specjalne pochłaniacze wilgoci. Dobrym sposobem na uniknięcie pojawienia się nowych skupisk jest zastosowanie innych materiałów, które będą odporne na działanie pleśni i grzybów. Możemy zdecydować się na specjalną fugę, która nie jest podatna na wnikanie wody i brudu, a także na sylikony przeznaczone do pomieszczeń sanitarnych. W ramach prewencji możemy od czasu do czasu wykorzystywać jedną z domowych metod.

Może Ci się także spodobać...