Oświetlenie i jego zalety w łazience

W wielu przypadkach mimo naszych wielu starań, które wkładamy w dekorację wnętrza łazienki, wybór nieodpowiedniego do niego oświetlenia może zniweczyć nasze wszelkie plany. Dlatego nie od dziś wiadomo, że różnego typu lampy lub inne źródła światła w takim pomieszczeniu odgrywają niezwykle istotną rolę.

Oświetlenie w łazience

Podczas organizacji łazienki przede wszystkim winniśmy sobie zadać ważne pytanie – ilu i jakich źródeł światła będziemy potrzebować w takiej przestrzeni? Nie da się ukryć, że w łazience wymagać będziemy przede wszystkim światła ogólnego, którego zadaniem ma być równomiernie oświetlenie wszystkich powierzchni i to w dodatku bez zbędnych dla naszej estetyki i komfortu cieni czy też kontrastowych obszarów. Oczywiście liczy się tutaj także rozświetlenie za pomocą głównego lub pobocznego źródła światła naszego lustra i umywalki. Głównym zadaniem oświetlenia w łazience jest po prostu danie nam jak najbardziej pełnego obrazu pomieszczenia. Powinniśmy mieć dostęp do każdego kąta i zakamarka, w których bez trudu znajdziemy interesujące nas rzeczy.

Jakie są normy?

Często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że pod względem naukowym i medycznym określono mniej więcej normy, jakie światło powinno spełniać w łazience. W przypadku pomieszczenia o powierzchni około 6 metrów kwadratowych najlepiej jest wybrać żarówkę o mocy minimum 75 W. Może to być też moc światła podzielona na kilka mniejszych żarówek ledowych lub halogenowych. W przypadku większych pomieszczeń – około 10 m² – wykorzystuje się kilka źródeł światła o mocy 50 W. Obecnie najczęściej są to małe lampki halogenowe. Dzięki temu zyskujemy odpowiednią ilość światła, które da nam dostatecznie dużo rozświetlenia łazienki, a przy tym będzie ono o wiele bardziej bezpieczne dla zdrowia naszych oczu. Do łazienek polecane jest w głównej mierze światło o chłodnej temperaturze barwowej. Jeśli stawiamy na wnętrza z bielą lub jasnymi kolorami, to warto wybrać oświetlenie chłodne, jak najbardziej zbliżone do barwy dziennej, czyli 5000-6500 K, ewentualnie 4000-5000 K. Jeśli jednak nasza łazienka wypełniona jest cieplejszą kolorystyką, to miękkie i rozproszone światło o barwie 2700-3500 K będzie idealne.

Oświetlenie małej łazienki

W przypadku mniejszych łazienek nie mamy zazwyczaj problemów z ich doświetleniem. W niskich i wąskich łazienkach z reguły wystarczy nam jedna lampa umieszczona na suficie w rejonie lustra lub też kilka mniejszych na całej długości łazienki. Z racji przestrzeni staramy się jak najwięcej z niej zaoszczędzić, dlatego też wiszące lampy mogą nam w takim wypadku nie pasować. Sporym powodzeniem cieszą się między innymi oprawy natynkowe, jak plafoniera, reflektorki lub też montowane w suficie podwieszane małe lampy halogenowe, taśmy LED. To drugie rozwiązanie sprawi, że nie tylko zyskamy równomierne doświetlenie pomieszczenia, lecz też możemy całkiem sporo zaoszczędzić na zużywanej energii.

Oświetlenie większej łazienki

Kiedy mamy do czynienia z większymi łazienkami, otrzymujemy znacznie większą dowolność przy wyborze naszego oświetlenia. Eksperci zalecają, co jest chyba oczywiste, aby w takim miejscu znajdowały się co najmniej dwa źródła światła. W takim wypadku możemy pomyśleć zarówno o głównym, jak i pobocznym świetle. Za podstawowe służyć nam mogą lampy sufitowe, plafony czy oświetlenie ścienne, natomiast pobocznym mogą być listy ledowe lub też małe lampki montowane w ścianie bądź suficie. Główne oświetlenie pomocne nam będzie podczas codziennych czynności: golenie, makijaż, mycie zębów, wzięcie kąpieli lub prysznica, natomiast poboczne może wprowadzić ciekawy klimat. O tym jednak pisać będziemy w dalszej części tekstu.

Lustro – dla wielu najważniejsze

Przy organizacji oświetlenia nie możemy zapominać o lustrze łazienkowym. Dla wielu z nas jest ono jednym z najistotniejszych elementów wyposażenia łazienki. Każdego dnia spędzamy tutaj czas podczas higieny, golenia się, nakładania makijażu. Bez odpowiedniego światła będziemy mieć problemy z dokładnym wykonywaniem tych czynności. Jakie w takim wypadku oświetlenie lustra zapewni nam możliwość zrobienia perfekcyjnego makijażu czy też dokładnego ogolenia się? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że takie światło winno padać na nas bezpośrednio, a przy tym także równomiernie oświetlać twarz, nie zmieniając naszego koloru. W tym celu świetnie sprawdzają się dwie oprawy symetrycznie, które możemy u siebie zamontować po obu stronach lustra. Eksperci często wymieniają w tym miejscu kinkiety z zamkniętymi kloszami i świetlówkami czy żarówkami o mocy 60 W. Sporym powodzeniem cieszy się też kilka mniejszych opraw, które mogą zostać umieszczone nad górną krawędzią oraz po obu stronach lustra. Oczywiście pamiętajmy, aby oświetlenie lustra i główne światło w łazience były niezależne od siebie. Niepotrzebne będzie nam główne światło, kiedy chcemy skorzystać tylko z lustra – i odwrotnie.

Stawiamy na klimat

Nowoczesne łazienki są miejscami, w których myślimy z reguły o funkcjonalności. Szybki prysznic, higiena codzienna, toaleta. Zupełnie jednak inaczej do kwestii oświetlenia możemy podejść w sytuacji, kiedy posiadamy w łazience wannę. W takim wypadku mamy do czynienia nie tylko z łazienką, lecz też z pokojem kąpielowym. Relaksacyjne kąpiele w samotności lub romantyczne we dwójkę wymagają często odpowiedniej atmosfery. Oczywiście możemy wtedy stawiać na okolicznościowe i niezależne źródła światła – jak świeczki lub lampiony – jednak przyda nam się także dodatkowy obwód na ściemniaczu. Dobrze, jeśli będzie on połączony z oddzielną strefą światła w strefie kąpielowej. Sporym powodzeniem cieszy się oświetlenie dekoracyjne, jakie mogą stanowić listwy ledowe i małe halogeny. Zamontowane na suficie lub w podłodze lampki nadadzą wyjątkowego klimatu każdej łazience z wanną. Podświetlane meble czy też gwieździsta łazienka to największe hity ostatnich kilku lat.

Pomysłowość i energooszczędność

Dziś mamy okazję w łazience świetnie połączyć ze sobą te dwa niezwykle istotne aspekty. Dzięki coraz szerszej dostępności ledowych źródeł światła możemy obniżyć ilość zużywanej na oświetlenie łazienki energii elektrycznej. Ponadto możemy zdecydować się na coś zarazem dekoracyjnego, jak i funkcjonalnego. Ogromna ilość świateł o odmiennej temperaturze barwowej sprawi, że nasza łazienka może przybrać bardziej nowoczesny wymiar lub też pozostać w sferze retro albo klasyki.

Może Ci się także spodobać...