Jakie oświetlenie dobrać do łazienki?

W większości przypadków łazienki w naszym kraju stanowią zamknięte pomieszczenia bez okien lub z małą ilością naturalnego światła. Sprawia to, że zmuszeni jesteśmy korzystać praktycznie cały czas ze sztucznego oświetlenia. Odpowiednie dobranie go do tego konkretnego wnętrza może być kluczowe, jeśli chcemy zyskać przytulną przestrzeń. Zatem – jakie oświetlenie dobrać do łazienki?

Wielkość łazienki

Pierwszym czynnikiem, na który musimy zwrócić uwagę przy doborze oświetlenia, jest wielkość łazienki. Jak doskonale wiadomo, to od niej zależeć będzie to, ilu lamp oraz o jakiej mocy będziemy potrzebować. Przyjmuje się, że do oświetlenia ogólnego pomieszczenia o powierzchni do około 6 m² potrzebna jest przynajmniej jedna żarówka o mocy 75 W. Z kolei w łazience o powierzchni do 10 m² możemy postawić na dwie takie żarówki lub kilka opraw z modelami o mocy 50 W. Przy korzystaniu jedynie z głównego oświetlenia istotne jest to, aby jak najwięcej elementów było dokładnie oświetlonych. Podczas doboru światła do łazienki należy także zwrócić uwagę na jej wyposażenie. Zupełnie inaczej światło prezentować się będzie w pomieszczeniu z kabiną prysznicową, a inaczej z wanną.

Ile i jakie źródła światła?

Jest to także istotny aspekt podczas projektowania lub urządzania łazienki. Możemy postawić zaledwie na jedno, główne światło o większej mocy albo na wiele drobniejszych oświetlających punktów. Wiele osób decyduje się na oprawy świetlne, taśmy LED-owe, kinkiety lub inne rozwiązania składające się z kilku mniejszych lub większych źródeł. Obecnie panuje moda na takie rozwiązanie, gdyż dzięki niemu można odpowiednio dawkować moc i modyfikować nastrój w łazience. Do romantycznej kąpieli w wannie używa się małego źródła o ciepłej, żarowej barwie, które nadaje klimatu całemu pomieszczeniu. Kilka źródeł to także szansa na oszczędności, albowiem czasami nie potrzebujemy korzystać z pełnego oświetlenia, a tylko tego wokół umywalki lub wanny/kabiny. Na przestrzeni całego roku może to być kilkunasto-, a nawet kilkudziesięciozłotowa oszczędność na pobranej energii elektrycznej.

Oświetlenie główne

W przypadku mniejszej łazienki lub pokoju kąpielowego stosuje się często oprawy wpustowe, oczka, których przeznaczeniem są zazwyczaj sufity podwieszane, wnęki i nadbudówki nad lustrami. Poleca się szczególnie tutaj żarówki o barwie zimnej lub neutralnej, które zapewnią nam znacznie większy kontrast oraz lepszą ostrość widzenia. W nowoczesnych i stylizowanych łazienkach królują kinkiety i plafony. W ofercie wielu producentów znajdziemy wersje o wyszukanym wzornictwie, które są nie tylko funkcjonalne, lecz także dekoracyjne. Polecane są również lampy, zwisy, spoty, które mogą być też nadrzędnym elementem dekoracyjnym. Sprawdzą się one jednak w większych i wyższych łazienkach, gdyż w mniejszych pomieszczeniach dadzą zbyt przytłaczający efekt.

Oświetlenie lustra

Lustro stanowi niezwykle istotny element wyposażenia każdej łazienki. Służy ono pomocą przy codziennej higienie, makijażu, dla mężczyzn podczas golenia. Ważne w związku z tym jest to, aby swoją twarz w lustrze widzieć jak najlepiej. Równomierne oświetlenie to klucz do sukcesu. W tym zakresie możemy wybrać między innymi dwa kinkiety, które znajdować się będą po obu stronach lustra na wysokości naszego wzroku. Ich moc powinna wynosić przynajmniej 60 W na każdą z lamp. Innym ciekawym rozwiązaniem jest oświetlenie LED-owe bądź halogenowe wzdłuż całego lustra.

Oświetlenie wanny i natrysku

Ponieważ każdego dnia spędzamy niemało czasu w wannie lub pod prysznicem, dlatego i tu sporą rolę winno odgrywać oświetlenie. Często stosowane jest tutaj światło dekoracyjne, które ma za zadanie stworzyć lub podkreślić niepowtarzalną atmosferę wnętrza. Stawia się na delikatny, ciepły blask, którego zadaniem jest wyciszenie oraz zrelaksowanie. Sprawdza się na tym polu zwłaszcza wodoszczelna oprawa LED. Jest ona łatwa w montażu oraz prosta w obsłudze. Możemy pomyśleć nad oświetleniem całej wanny lub kabiny czy też jedynie wnęk, bocznych ścian. Opisywane wcześniej wprowadzenie romantycznej atmosfery możliwe będzie dzięki opcji zmiany koloru oświetlenia diod LED-owych.

Jaka barwa światła?

Od momentu wprowadzenia nowoczesnego typu oświetlenia mamy do czynienia z kilkoma barwami światła. Dzięki nim możemy nawet zmieniać oblicza pomieszczeń i sprawiać, że łazienki stają się optycznie większe lub mniejsze. W naszym przypadku problem wyboru barwy szczególnie dotyczy kobiet, dla których światło to ważny czynnik podczas makijażu. Do takich czynności najlepiej sprawdza się światło o barwie dziennej lub neutralnej, które nie zmienia koloru skóry.

Białe światło najlepiej nadaje się do jasnych pomieszczeń, albowiem dzięki niemu łazienka nabiera bardziej czystego, nawet sterylnego oblicza. Takie światło stosowane jest najczęściej w toaletach w centrach handlowych, kinach, hotelach. Wiele osób wybiera jednak tradycyjne światło o barwie ciepłej. Prezentuje się ono bardziej przytulnie, a przy tym zbliżone jest do oświetlenia klasycznych żarówek, do których jesteśmy najbardziej przyzwyczajeni. Najmniej polecana jest barwa zimna. Nasza twarz oświetlona takimi żarówkami będzie miała trupio blady kolor, a samo pomieszczenie osiągnie bardziej roboczy, techniczny klimat.

Żarówki LED

polecane
od 14 99
  • Producent: ISY 
polecane
niedostępny
  • Producent: -
polecane
niedostępny
  • Producent: ART 
polecane
niedostępny
  • Producent: MOBIO 

Kinkiety

polecane
niedostępny
  • Producent: Britop Lighting 
polecane
niedostępny
  • Producent: MARKSLOJD 
polecane
od 169 zł
  • Producent: SPOT-LIGHT 
polecane
niedostępny
  • Producent: -

Może Ci się także spodobać...