Ogrzewanie podłogowe w łazience

W okresie zimowym denerwujemy się czasem, iż po wejściu do łazienki czujemy chłód. Szczególnie jest to odczuwalne w stopy, co zmusza nas do noszenia kapci. Na całe szczęście można temu skutecznie zaradzić, jeśli postawimy na ogrzewanie podłogowe.

Jakie zalety i wady ma takie ogrzewanie?

Zanim przejdziemy do omawiania zalet i wad, warto zastanowić się, jaka jest różnica między nim a konwencjonalnym. Otóż w przypadku korzystania z ogrzewania czy to gazowego, elektrycznego, z sieci miejskiej, czy z kaloryferów nagrzane powietrze wędruje przede wszystkim do góry i ucieka przez nieszczelność w oknach i drzwiach. W takim wypadku sporo wyprodukowanej energii cieplnej nie jest przez nas wykorzystywane. W przypadku ogrzewania podłogowego czujemy ciepło idące od samego dołu. Takie ogrzewanie daje nam bardziej korzystny rozkład temperatury, gdyż cieplej będziemy mieć przy stopach, a chłodniej przy głowie. Dzięki temu w pomieszczeniu może być chłodniej o 2-3 stopnie, a my tego nawet nie odczujemy. Jest to ogrzewanie niskotemperaturowe, gdzie temperatura nie przekracza temperatury skóry człowieka, a także jest zbliżona do temperatury powietrza. Jest to także rozwiązanie zupełnie niewidoczne, które nie zajmuje nam czasem potrzebnego bardzo miejsca przy ścianie. Ponadto ciepło oddawane jest równomiernie w całym pomieszczeniu.

Warto jednak wiedzieć, że ogrzewanie podłogowe ma także kilka wad. Przede wszystkim następuje w nim powolne nagrzewanie się i stygnięcie. W wyniku tego po sporym przestoju musielibyśmy czekać co najmniej kilka godzin na optymalne ciepło. Trudności w ustawieniu optymalnej temperatury wiązać się będą z wyższymi kosztami. Ponadto samo ogrzewanie tego typu wymaga od nas zaplanowania aranżacji wnętrza jeszcze przed ułożeniem przewodów w podłodze, musimy nastawić się na wyższy o 30–40% koszt inwestycji oraz ograniczoną możliwość wykonania zmian w gotowej instalacji. Mimo wszystko znajdziemy jednak więcej zalet niż wad tego ogrzewania.

Ogrzewanie wodne

Jednym z rodzajów ogrzewania podłogowego, jakie sprawdza się w łazienkach, jest ogrzewanie wodne. W podłodze instaluje się rury, które połączone są z grzejnikiem. Dzięki temu można utworzyć pętlę grzewczą. Jest to ogrzewanie funkcjonujące wraz z centralnym systemem ogrzewania, dlatego bez niego nawet nie ma co liczyć na korzystanie z ciepła wody. Konieczne w jego przypadku jest także podniesienie poziomu podłogi. Wraz z wyłączeniem kaloryferów, utracimy także ogrzewanie podłogowe. Jest to pewna wada, gdyż często temperatura powietrza jest wyższa od temperatury podłogi, zwłaszcza tej w kafelkach.

Ogrzewanie elektryczne

Możemy się także zdecydować na ogrzewanie elektryczne. Polega ono na tym, iż w podłodze łazienki układa się specjalną siatkę z wplecionym kablem grzewczym. Sporą zaletą jest to, że nie musimy podwyższać poziomu podłogi, a także ogrzewanie to działa bardzo szybko po uruchomieniu. Zarówno pod względem zakupu, jak i instalacji jest to system tańszy od ogrzewania wodnego. Musimy się jednak nastawić na wyższe koszty eksploatacji, gdyż wiadomym jest, iż energia elektryczna uderzy nas po kieszeni.

Warto postawić na ogrzewanie podłogowe w łazience choćby z tego powodu, że zaraz po wyjściu z wanny lub spod prysznica będziemy czuć ciepło pod stopami.

Może Ci się także spodobać...