Odpowiednie lustro do łazienki – jakie powinno być?

Łazienka jest miejscem, w którym praktycznie każdego dnia przeprowadzamy czynności higieniczne. To właśnie tutaj wiele pań nakłada makijaż, panowie z kolei się golą. Czynności te nie mogą być wykonywane bez odpowiedniego lustra. To ono właśnie daje nam obraz nas samych i pomaga w codziennych sprawach. Warto w związku z tym wybrać odpowiednie lustro, które zapewni jak najlepsze warunki.

O czym warto pamiętać?

Bez wątpienia lustro jest nieodzownym elementem każdej łazienki. Wiele osób w takim pomieszczeniu nie może się bez niego obyć (tak jak bez wanny, prysznica czy toalety). Lustro powinno być przede wszystkim funkcjonalne i użyteczne. Przy tym nie powinniśmy zapominać o jego dekoracyjności. Zapewne wszelkie próby makijażu czy golenia się bez lustra mogą zakończyć się tragicznie. Wiele osób decyduje się w łazience na jedynie małe lusterko. Jest to błąd, gdyż taki element wyposażenia ma znacznie więcej funkcji. W głównej mierze duże lustro jest w stanie optycznie powiększyć naszą łazienkę. Dzięki niemu prezentuje się ona bardziej stylowo i z nutą elegancji.

Jaka wielkość i kształt?

To bardzo ważny czynnik, który musimy wziąć pod uwagę przed zakupem. W ponad 90% przypadków lustra montowane są w łazience tuż nad umywalką. To właśnie przestrzeń nad nią będzie determinować nasze możliwości. Przy zakupie lustra powinniśmy w związku z tym kierować się rozmiarem tafli. Oczywiście im większa, tym lepiej! Jeszcze kilka lat temu panowało przekonanie, że lustro powinno mieć taką samą szerokość jak umywalka. Na całe szczęście odchodzi się już od tej metody. Często szersze lustro przydaje się w momencie, kiedy muszą z niego skorzystać jednocześnie dwie osoby – tutaj też dużą popularnością cieszą się podwójne umywalki z jednym, szerokim lustrem. Wielu projektantów radzi, aby lustro dobierać pod kształt umywalki czy baterii. Jeśli mają one bardziej łagodne i opływowe linie, to lepiej pasować będzie do nich lustro okrągłe. W przypadku kanciastych form przydadzą się lustra o prostokątnym kształcie. Dzięki temu zachowamy harmonię oraz spójność stylizacji łazienki.

Z ramą czy bez niej?

Oczywiście funkcjonalność lustra to pierwsza sprawa. Drugą jest jego dekoracyjność. Nie możemy zapominać, iż taki element wyposażenia powinien się świetnie prezentować. Ostatnio coraz większym powodzeniem cieszą się lustra okute ramą. Mogą być one drewniane, metalowe, o srebrnym, miedzianym, złocistym kolorze. Wybór ramy lub samej tafli lustra jest uzależniony właściwie tylko od naszego zamysłu. Często zarówno lustro bez, jak i z ramą będzie podobnie się prezentować w wybranym stylu aranżacyjnym.

Wybierz oświetlenie

Niezwykle ważne jest oświetlenie lustra w łazience. Nawet najpiękniejszy egzemplarz nie zostanie przez nas odpowiednio wykorzystany, jeśli nie będzie związany ze stosownym światłem. To dzięki równomiernemu oświetleniu możemy lepiej nakładać warstwy makijażu czy perfekcyjnie się golić. Coraz większym uznaniem cieszą się nowoczesne, podświetlane modele luster. Sporo z nich posiada przy tym mleczne panele, które dają przytłumione, a przy tym wyraźne światło. Oprócz tego możemy pomyśleć nad osobnym światłem pod postacią lamp LED, halogenów lub kinkietów zamontowanych po obu stronach lustra.

Może Ci się także spodobać...