Natura w łazience – stawiaj na prostotę i elegancję

To, co naturalne, ponownie wraca do łask. W aranżacjach wielu przestrzeni można zauważyć zmęczenie materiału sztucznością. Plastik, tworzywa sztuczne są zastępowane naturalnymi produktami, które prezentują się nie tylko bardziej stylowo, lecz też cechują się większą wytrzymałością. Natura w łazience być może okaże się idealnym rozwiązaniem w twoim pomieszczeniu.

Dlaczego natura?

Zauważamy coraz częstszy powrót do natury. Jest to istotne zarówno w codziennym żywieniu, jak i urządzaniu wnętrz. Natura kojarzy nam się z ekologią, jakością oraz dobrym oddziaływaniem na nasz nastrój. Wykorzystywane przez nas naturalne akcenty w wystroju sprawiają, że łazienka nabiera stosownej elegancji i charakteru. Wykorzystywanie drewna czy kamienia nadaje łazience także bardziej wyszukanej formy, która kojarzyć się nam może z drogimi hotelami lub ośrodkami spa. We wnętrzu takiego pomieszczenia panuje zupełnie inna aura. Wystrój może przy tym ukazywać nasz dobry gust i zamiłowanie do elegancji. W porównaniu ze sztucznymi odpowiednikami naturalne produkty nie uderzają mocno po kieszeni, a przy tym cechować się będą większą odpornością na uszkodzenia czy upływ czasu.

Drewno w łazience

W łazienkach przede wszystkim do łask powraca drewno. Przez lata jego stosowanie w takim pomieszczeniu było odradzane. Doskonale sobie zdajemy sprawę z faktu, jak szkodliwie na strukturę takiego materiału wpływa wilgoć oraz zmieniająca się temperatura. W związku z tym drewno ulegało często niszczeniu, było siedliskiem grzybów i poleśni, co przekładało się na estetyczną i funkcjonalną porażkę. Na całe szczęście dzięki nowoczesnym technologiom obróbki i konserwacji drewna nie istnieje już poważne ryzyko zniszczenia mebli czy innych elementów wyposażenia. W dodatku mamy szerszy dostęp do produktów z drewna egzotycznego, które jest o wiele mniej podatne na wspomniane zagrożenia.

Drewno może pełnić w łazience wieloraką rolę. Z jednej strony można zdecydować się na pomieszczenie pełne drewna, gdzie stanowić będzie ono wykończenie ścian, podłogę oraz elementy użytkowe. Z drugiej jednak strony materiał ten może stanowić jedynie akcent wykończeniowy. Wprowadzenie tylko drewnianej podłogi, ściany lub mebli doda ciepła surowemu pomieszczeniu. Ponadto drewno posiada różne odcienie kolorystyczne, co sprawia, że lepiej możemy je dopasować do ogólnej estetyki pomieszczenia.

Bardzo polecana jest obecnie podłoga drewniana. Tworzona z litych desek lub paneli odgrywa kilka istotnych ról. Przede wszystkim jest o wiele cieplejsza dla stóp aniżeli ta z kamienia bądź ceramiki. Wyjście spod prysznica lub wanny nie będzie wiązać się więc z szokiem termicznym dla stóp. Ponadto drewno powinno być mniej śliskie od kamienia, co poprawia względy bezpieczeństwa. Tego typu podłoga świetnie współgrać będzie także z ogrzewaniem podłogowym.

Największym hitem w naturalnej łazience staje się powoli drewniana wanna. Jest to stylowy, elegancki i komfortowy element wyposażenia, który będzie idealnym zamiennikiem akrylowych czy stalowych modeli. Taka wanna jest powrotem do korzeni, kiedy to dawniej nasi przodkowie korzystali z drewnianych balii. Takie wanny zazwyczaj zakupimy na specjalne zamówienie. Tworzone są z drewna egzotycznego, a unikalny układ słojów sprawia, że każda wanna to osobne dzieło sztuki. Oprócz względów estetycznych gwarantuje ona znacznie dłuższe trzymanie ciepła, co wiąże się z większym komfortem podczas kąpieli.

Najlepiej w łazience wykorzystywać produkty tworzone z drewna egzotycznego. Jest ono o wiele bardziej trwałe i odporne na wilgoć niż gatunki znane z polskich lasów. Ponadto imponuje fakturą i bogactwem odcieni. Największym powodzeniem cieszy się cedr, teak, merbau. Niestety z oczywistych względów musimy nastawić się w ich przypadku na większy wydatek.

Kamień – natura w czystej postaci

Zarówno osobnym zamysłem na naturę w łazience, jak i do połączenia z drewnem może być kamień. Wykorzystywanie tego naturalnego surowca ma obecnie niezwykle szerokie spektrum. Oprócz wykończenia ścian i podłóg idealnie nadaje się on na efektowną armaturę łazienkową. Imponujące są przede wszystkim granitowe lub marmurowe umywalki, wanny, zabudowy wanien. Kamień nie musi wprowadzać powagi i nudy do pomieszczenia, albowiem jest on dostępny w wielu wzorach i odcieniach, co sprawia, że dopasuje się do kolorowej, bardziej żywej łazienki. Jest to materiał wręcz zalecany do pomieszczeń, w których panują niższe temperatury oraz większa wilgoć. Kamień jest niezwykle odporny na zmiany temperatury i działanie wody, dzięki czemu nie trzeba się obwiać ryzyka rozwoju pleśni i grzybów, choć oczywiście ważna jest także jego pielęgnacja i konserwacja.

Szkło i metal

Natura w łazience nie może się obyć jednak bez dodatkowych materiałów, które podkreślą drewniane lub kamienne wnętrze. Przede wszystkim cenione jest korzystanie z chromowanych elementów wykończenia lub baterii umywalkowych, prysznicowych. Wprowadzają one trochę błysku do pomieszczenia, a także elegancji. Na tym samym polu sprawdza się szkło. Mniejsze lub większe lustra w efektownej lub minimalistycznej oprawie to wartość użytkowa oraz stylistyczna. Przeszklona kabina prysznicowa optycznie powiększy łazienkę. Szklane lampy i kinkiety to niezawodne elementy ozdobne. W miarę możliwości w łazience naturalnej powinno pojawić się jak największe okno, które za dnia wprowadzi do niej wiele ciepła i światła.

Dodatki

W zależności od obranej przez nas drogi: minimalistycznej lub pełnej przepychu łazienki, przydać się nam mogą wewnątrz niej dodatki. Część z nich odgrywać będzie rolę estetyczną, a część użytkową. Do tych drugich zaliczyć można produkty z wikliny. Kosz na pranie, małe pojemniki wiklinowe przydadzą się każdego dnia. Równie dobrze zastąpić je można drewnem. Wielu projektantów wnętrz lansuje modę na zieleń w łazience. Umieszczenie w kilku miejscach roślin doniczkowych i ozdobnych wprowadzi więcej życia do wnętrza, a także przyjaznej aury. Na rynku pojawił się nawet naturalny dywanik łazienkowy, który tworzony jest ze specjalnych gatunków mchu – jest to zapewne ciekawe doznanie dla naszych stóp.

Naturalne elementy w łazience stanowią coś pożądanego, idealnego dla osób ceniących sobie dobrą aurę i elegancję. Trzeba jednak pamiętać o tym, że decydując się na taki wystrój, trzeba znacznie głębiej sięgnąć do kieszeni. Jeśli nie stać nas na taki wydatek lub po prostu nie chcemy aż tyle wydawać na nowe wnętrze, to zawsze pozostaje nam alternatywa, czyli glazura i ceramika, które naśladują naturalny kamień lub drewno.

Kamień

polecane
niedostępny
  • Producent: -
zobacz również
od 46 30
  • Producent: Stegu 
zobacz również
od 77 87
  • Producent: STEGU 

Różne artykuły ceramiczne

polecane
niedostępny
  • Producent: BergHOFF 
polecane
niedostępny
  • Producent: BergHOFF 
polecane
niedostępny
  • Producent: BergHOFF 
zobacz również
od 53 65
  • Producent: RĘKODZIEŁO 

Może Ci się także spodobać...