Mała łazienka – zasady przy urządzaniu

Z racji specyficznego budownictwa w naszym kraju w wielu mieszkaniach zetkniemy się z małymi łazienkami. Wbrew modzie panującej w wielu krajach, jak choćby w Stanach Zjednoczonych, w Polsce decydowano się przede wszystkim na małe i funkcjonalne łazienki. Niestety nie zawsze taki system się sprawdza. Jak w takim wypadku mała łazienka może zostać przez nas najlepiej urządzona?

Mała łazienka i jej ograniczenia

Musimy przede wszystkim zdać sobie sprawę z wielu ograniczeń, jakie związane są z taką mniejszą przestrzenią. W zależności od roku budowy bloku mieszkalnego jedne łazienki miały nieco większe rozmiary, a inne prezentowały się jako małe klitki. W tych drugich ograniczenia są jeszcze większe. Nie możemy przecież zapominać, że w polskich domach i mieszkaniach takie pomieszczenia pełnią też rolę pralni. Dlatego oprócz kabiny prysznicowej/wanny, umywalki, toalety musimy znaleźć miejsce także na taki sprzęt. Ponadto wszystko musimy redukować do minimum. Nie wybierzemy obszerniejszej wanny czy wymarzonego jacuzzi, a sama kabina prysznicowa też nie może być większych rozmiarów. W dodatku najczęściej musimy zrezygnować z mebli łazienkowych, na które już nam po prostu zabraknie miejsca.

Kilka pomocnych rad

Bez względu na ilość posiadanego przez nas miejsca w łazience musimy zaplanować sobie, aby była ona nie tylko funkcjonalna, lecz też wygodna i stylowa. Jest to jak najbardziej możliwe, ale z oczywistych względów stworzenie u siebie takiej małej łazienki wymagać będzie od nas większego przemyślenia i zorganizowania, albowiem każdy element musi zostać przez nas dokładnie zanalizowany. Co w takim wypadku warto wiedzieć o małych łazienkach?

Przede wszystkim starajmy się unikać ciemniejszych barw. Takie kolory optycznie pomniejszą naszą przestrzeń, a także wprowadzą ponurą i chłodną atmosferę. O wiele lepiej jest się zdecydować na jasne, ciepłe barwy, które to z kolei mogą zostać dopełnione przez kilka ciemniejszych akcentów. Najlepiej w łazience sprawdza się biel, ewentualnie pastelowe barwy. Jak już zostało wspomniane, unikajmy mebli łazienkowych. Szczególnie tyczy się to modeli stojących, które zabiorą nam sporo przestrzeni. Jeśli już zależy nam na takich elementach wyposażenia, to bardziej skierujmy się w stronę szafek i półek wiszących. Łazienka zyska na funkcjonalności, a my zaoszczędzimy trochę przestrzeni dla siebie. Najbardziej mała łazienka prezentować się będzie gustownie, jeśli zrezygnujemy z przesadnych dodatków i dekoracji. Inspiracje do minimalistycznego stylu w takim miejscu możemy czerpać choćby ze Skandynawii.

Wanna czy prysznic?

To jeden z odwiecznych dylematów nie tylko w małych, lecz także i większych łazienkach. Decyzja o wyborze tej lub innej opcji podyktowana jest metrażem łazienki oraz naszymi preferencjami. Wanna może być świetnym pomysłem dla singli, którzy preferują po ciężkim dniu dłuższe i relaksacyjne kąpiele. Dla rodziny, pary lub osoby o szybszym trybie życia lepsza będzie kabina prysznicowa. Będzie to także bardziej ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie.

Toaleta i umywalka

Jeśli nasza łazienka ma pełnić także rolę toalety, to starajmy się wybierać jak najmniejsze, lecz równocześnie komfortowe kompakty WC. Sporym teraz powodzeniem cieszą się podwieszane modele. Co do umywalki, dobrze jest wybrać wąski, lecz szerszy model, co da nam więcej komfortu przy jednoczesnym oszczędzaniu na przestrzeni.

Umywalki

polecane
niedostępny
 • Producent: Duravit 
 • Szerokość: 50 cm
 • Kształt: -
polecane
niedostępny
 • Producent: Duravit 
 • Szerokość: 50 cm
 • Kształt: prostokątna 
polecane
niedostępny
 • Producent: Duravit 
 • Szerokość: 50 cm
 • Kształt: -
polecane
niedostępny
 • Producent: Duravit 
 • Szerokość: 50 cm
 • Kształt: prostokątna 

Może Ci się także spodobać...