Łazienka w stylu skandynawskim – najważniejsze zasady

Styl skandynawski od wielu lat cieszy się sporą popularnością w naszym kraju. Ma na to zapewne wpływ zarówno znana sieć sklepów, jak i same właściwości tego stylu. Wiele osób chce posiadać przejrzystą przestrzeń, w której na pierwszym miejscu będzie stawiać się na funkcjonalność. Jak zatem powinna wyglądać łazienka w stylu skandynawskim?

Czym jest styl skandynawski?

Na sam początek musimy zająć się tym specyficznym stylem w architekturze i urządzaniu wnętrz. Jak sama nazwa wskazuje, jest to styl związany z państwami skandynawskimi – Szwecją, Norwegią czy Finlandią. Pomieszczenie urządzone w takim stylu jest proste, charakteryzuje je najczęściej surowa forma i minimalizm. Dzięki takiej pomysłowości nawet mniejsze pomieszczenia mogą się nam wydawać bardziej przestronne oraz funkcjonalne. Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim utrzymane są zazwyczaj w konwencji chłodnych odcieni bieli i szarości. Jest to styl, który sprawdzi się zarówno w przypadku kuchni, sypialni, jak i właśnie łazienki.

Skandynawskie inspiracje

W typowych wnętrzach domów i mieszkań północnej części Europy łazienka w stylu skandynawskim jest jasna, dobrze oświetlona, a przy tym często posiada obszerne okno, dzięki któremu zyskujemy więcej naturalnego światła za dnia. Z racji panujących tam warunków chce się jak najbardziej wyeksponować wszelkiego rodzaju okna. Mniejsza ilość promieni słonecznych sprawia, że mieszkańcy Północy nie mogą cieszyć się długimi dniami. Dlatego też warto zainspirować się takimi łazienkami w sytuacji, kiedy znajdujące się pomieszczenie w naszym domu lub mieszkaniu nie jest zbytnio naświetlone. W związku z tym w przypadku okna w łazience dobrze jest zastosować do niego roletę lub żaluzje. Nie stosujmy raczej firan czy zasłon, gdyż po prostu nie pasują one do tego stylu, a przy tym mogą nam zabierać sporo światła słonecznego. Jeśli posiadamy zabudowaną łazienkę bez okien, to wtedy musimy szukać innych sposobów na rozświetlenie pomieszczenia.

Oświetlenie w łazience

Nie da się ukryć, że oświetlenie w łazience w stylu skandynawskim pełni niezwykle istotną rolę. Ponieważ odznacza się ono bielą i jasnością, wybór konkretnych źródeł światła to jedna z naszych najbardziej istotnych decyzji. Bardzo często decydujemy się na wiszące lampy z prostymi kloszami. Ważne jest jednak to, aby wybrać takie modele, które kolorystycznie będą pasować do barw podłogi i ścian. Sporym powodzeniem cieszą się także specjalne listwy LED. Ich odpowiednie zamontowanie sprawia, że łazienka może zyskać ciekawy klimat. Oczywiście takie listwy mogą pełnić rolę zarówno pobocznego oświetlenia, jak i również głównego – wszystko uzależnione jest od wyboru modelu. Połączenie listew wraz z mniejszymi lampami LED da nam nie tylko idealne oświetlenie, lecz też spore oszczędności na zużywanej energii elektrycznej.

Sporym powodzeniem cieszą się typowe dla tego stylu lustra. Jeśli nasze główne lustro łazienkowe będzie funkcjonowało wraz z systemem podświetlającym, to będziemy mogli cieszyć się nie tylko dodatkowym klimatem, lecz pomocą przy codziennych czynnościach wykonywanych przed nim. Warto przy tym wspomnieć, że lustra w łazience skandynawskiej są niezwykle istotne, albowiem za ich pomocą mamy szansę wizualnie powiększyć i rozświetlić nasze pomieszczenie.

Podłoga w stylu skandynawskim

Ponieważ kraje skandynawskie słyną z ogromnej ilości lasów, dlatego też nie powinien dziwić nas fakt, iż niezwykle ważną rolę w tym stylu odgrywa drewno. W przypadku podłogi łazienkowej jest ona z reguły wykonana z naturalnego materiału. Sporym powodzeniem cieszy się też jej umiejętne łączenie z obudową wanny lub brodzika, które również mogą być wykonane z drewna. Jeśli z powodu warunków w łazience lub po prostu odmiennego gustu czy preferencji nie będziemy chcieli posiadać drewnianej podłogi, to zawsze możemy ją bez problemu zastąpić płytkami, które niezwykle przypominają drewno. Ze względu na naszą jesienną i zimową aurę lepiej nie stosować kamienia lub standardowych płytek, gdyż odbije się to potem na temperaturze oraz naszym komforcie w takim okresie. Jeżeli już mamy zamiar postawić na płytki podłogowe, to najlepiej wybierajmy jasne kolory. Nie zapominajmy przy tym, że możemy zarówno płytki, jak i drewno wykorzystać przy ogrzewaniu podłogowym.

Ściany w stylu skandynawskim

Oczywiście ściany w naszej łazience będą w głównej mierze odpowiadały za podstawową estetykę pomieszczenia. Styl skandynawski nie toleruje zbytnio mieszania ze sobą kolorów. Dlatego też w klasycznym wydaniu ściany utrzymane są w jasnej tonacji. Mogą być pomalowane na biało lub też wykończone płytkami w takiej samej barwie. Wiele osób zamiast bieli woli stawiać na kolory kojarzące się nam z naturalnymi kamieniami w szarej, beżowej, brązowej kolorystyce.

Odwieczne pytanie – wanna czy kabina prysznicowa?

Tutaj wszystko tak naprawdę uzależnione jest od naszych preferencji oraz samej powierzchni łazienki. Jeśli dysponujemy odpowiednim miejscem i chcemy postawić na wannę, to w stylu skandynawskim z reguły są one prostymi konstrukcjami, bez dodatkowych ozdób. Może być ona zabudowana drewnem lub płytkami. Dużym powodzeniem cieszy się teraz korzystanie z drewnianych wanien, które są nie tylko wygodniejsze, lecz też dłużej utrzymują ciepło wody. Takie wanny świetnie sprawdzą się w łazienkach skandynawskich. W mniejszych pomieszczeniach lepiej jest stawiać na modele asymetryczne. Kabina prysznicowa zajmuje znacznie mniej miejsca, dlatego nie powinniśmy mieć problemu z wyborem najlepszej dla siebie wersji. Warto jednak pamiętać o tym, że jej brodzik również winien być odpowiednio obudowany.

Wyposażenie łazienki

Ponieważ liczy się tutaj funkcjonalność oraz oszczędność miejsca, dlatego lepiej stawiać na praktyczne i jednocześnie mniejsze elementy wyposażenia. Jeśli w łazience znajdować się ma także toaleta – to tylko podwieszana muszla. W przypadku umywalki powinna być ona funkcjonalna oraz jak najmniejszych rozmiarów – inaczej możemy postąpić w większym pomieszczeniu. Meble w skandynawskich łazienkach są czymś odmiennym od całej reszty. Do tej pory mieliśmy do czynienia z produktami specjalnie tworzonymi pod ten styl. W przypadku mebli ciężko jest znaleźć komplety przeznaczone do łazienki w stylu skandynawskim. Oryginalnie stosuje się antyki, starsze meble drewniane lub też takie, które są stylizowane na dawniejszą epokę. Częstym widokiem w łazience jest krzesło czy nawet mała ławka. Poprzez minimalizm formy i design w surowym wydaniu trudno szukać tutaj czegoś ekstrawaganckiego. Mamy pamiętać, że łazienka to miejsce funkcjonalne, a nie ozdobne niczym salon.

 

Może Ci się także spodobać...