Łazienka w stylu paryskim

W ostatnim czasie możemy zauważyć rosnącą tendencję do tworzenia czarno-białych łazienek, które są utrzymane w stylu paryskim. Przeważa w nich klasyka, a połączenie tych dwóch kolorów sprawia, iż łazienka w stylu paryskim prezentuje się niezwykle ponadczasowo i elegancko.

Czym jest styl paryski?

Jak sama nazwa wskazuje, styl paryski odnosi się do francuskiej stolicy. Ten szyk rodem z Francji jest bardzo interesującym nawiązaniem do przeszłości. Łączy on w sobie lekkość formy i dekoracyjność z elegancją i duchem awangardy. W obecnych czasach zarówno sami paryżanie, jak i miłośnicy tego stylu przerabiają dawne wzory na współczesny miejski szyk. W stylu tym niezwykle dużą rolę obok wspomnianych dwóch kolorów pełni oś symetrii, będąca klamrą spinającą wnętrze w całość. Wprowadza przy tym harmonię i ład. W stylu tym niezwykle istotne są przedmioty z historią. Stawia się na starsze, zabytkowe meble lub też specjalnie stylizowane na dawne lata. W łazience widać to choćby po samej wannie czy umywalce. W całym domu lub mieszkaniu sprawdza się mieszanka dekoracyjnych wątków z różnych epok. Dlatego też stylowi paryskiemu bardzo blisko jest do eklektyzmu.

Kolorystyka

W paryskich łazienkach niezwykle istotną rolę pełni biały kolor. Jest on obecny nie tylko na ścianach i podłodze, lecz także w różnego typu sprzętach i dodatkach. Niezwykle popularnym i charakterystycznym motywem są białe, frezowane płytki, które swym kształtem przypominają starodawne modele, jakie znajdowały się na piecach kaflowych lub są do dziś obecne w wielu zabytkowych paryskich stacjach metra. Oczywiście możemy postawić na więcej czerni niż bieli. Takie kafelki przemieszane między sobą będą robiły niezwykle interesujące wrażenie. Oczywiście akcenty innych barw są mile widziane jako dodatki, lecz w głównej mierze skupić powinniśmy się na bieli oraz czerni.

Płytki

W klasycznej wersji paryskiej łazienki największą rolę odgrywają płytki. To dzięki nim możemy udekorować ścianę, podłogę czy stworzyć nawet zabudowę wanny. Najczęściej znajdziemy czarne lub białe płytki w wersji prostokątnej i kwadratowej. W przypadku ściany najlepiej sprawdzają się prostokątne, które obejmują około 2/3 jej powierzchni. Zostawiamy zawsze wolną część u góry, co jest tradycją w tym stylu. W takim wypadku najlepiej jest się zdecydować na białą farbę lateksową, która jest zazwyczaj specjalnie przeznaczona do łazienek. Nie ryzykujmy, oszczędzając na płytkach. Dlatego wybierajmy produkty lepszej jakości i od jednego producenta, dzięki czemu będą w swej formie i barwie jednolite. Oczywiście świetnym rozwiązaniem może być przeplatanie ze sobą płytek. Możemy zdecydować się zarówno na co drugą warstwę w danym kolorze, jak i również tworzenie pasków, pojedynczych elementów w czerni na bieli lub w odwrotnym kierunku. Nie zapominajmy też o ceramicznej listwie, która pełnić będzie role eleganckiego i stylowego wykończenia. Taka specjalna listwa dekoracyjna bardzo dobrze połączy ze sobą pustą ścianę i część wykafelkowaną. Jeśli wolimy coś innego, to zdecydujmy się na sztukaterię. Jest wyjątkową alternatywą dla wykończenia sufitu.

Podłoga

Podłoga w paryskiej łazience jest tak samo istotna jak ściany. Jeśli i tutaj decydujemy się na płytki, to popularnym działaniem jest ułożenie geometrycznego wzoru na podłodze w formie szachownicy z czarno-białych elementów. Oczywiście szachownica nie jest wymogiem. Mogą to być także inne geometryczne wzory. Możemy przy tym pomyśleć o mniejszych oraz większych płytach – wszystko uzależnione będzie od wielkości naszej łazienki. Zamiast płytek warto stawiać na drewno. Taka podłoga drewniana również jest mile widziana w paryskim stylu. Będzie miała ona taką przewagę nad ceramiką, iż będzie bardziej komfortowa i bezpieczna na co dzień, a także zniweluje trochę uczucie chłodu w łazience. Z racji charakterystycznych warunków panujących w tym pomieszczeniu warto wybrać egzotyczne gatunki drewna, które są odporniejsze na wodę i wszelkie uszkodzenia.

Armatura łazienkowa

Zgodnie z duchem stylu paryskiego dobrze jest zdecydować się na odpowiednią armaturę w klasycznej formie. Białe lub kremowe umywalki w stylu retro będą świetnie prezentować się we wnętrzu. Jeśli do tego także dobierzemy staromodną baterię, która może być posrebrzana lub pozłacana, to efekt będzie jeszcze większy. Pamiętajmy, że styl paryski ceni sobie większe umywalki. Niekoniecznie muszą być one ceramiczne. Dawniej wykorzystywano głównie metalowe, które malowane były na biało. Nadadzą one łazience nie tylko paryskiego, lecz lekko industrialnego stylu.

Najlepszym pomysłem do łazienki będzie staromodna wanna w wersji wolnostojącej. Łazienka w stylu paryskim z początkowych lat XX wieku kojarzy się nam przede wszystkim z żeliwnymi lub stalowymi modelami. Pełniły one rolę bardziej masywnych elementów wyposażenia. Dziś jednak niekoniecznie musimy wybierać właśnie takie, albowiem wiążą się z nimi pewne niedogodności, jak duża waga czy szybka utrata ciepła. Lepszym rozwiązaniem będzie zakup wanny akrylowej, którą przy odrobinie fantazji możemy odpowiednio wystylizować. Najlepszym pomysłem będzie zabudowa wanny płytkami, które będą zlewać się ze ścianą oraz podłogą kafelkowaną. Jeżeli wolimy jednak prysznic, to najlepiej obrać również klasyczny kierunek, czyli zabudowany brodzik, którego kolorystyka będzie identyczna z całą resztą pomieszczenia.

Meble łazienkowe i dodatki

Łazienka w stylu paryskim nie może się obyć bez mebli. Zgodnie z zasadami najlepiej sprawdzają się zabytkowe meble drewniane lub też specjalnie stylizowane. Możemy wybrać mniejszą lub większą toaletkę z taboretem, łazienkową szafkę, wiklinowy kosz na pranie. Z oczywistych względów powinny być one w jasnych barwach.

Obowiązkowym elementem w łazience paryskiej będą dodatki. Świetnie prezentują się szklane ozdoby, jak flakony po perfumach, lustro kryształowe. Ponadto warto pomyśleć o ozdobach ściennych, jak obrazy lub zdjęcia w ramce. Nie zapomnijmy o tekstyliach. Zasłonka w oknie, miękki dywan łazienkowy nadadzą więcej ciepła wnętrzu. Całość niech zostanie udekorowana klasycznym oświetleniem wraz ze światłem o żółtej barwie.

Może Ci się także spodobać...