Łazienka w stylu marokańskim

Do tej pory opisywaliśmy bardziej popularne i bliższe nam style w łazienkach, jak prowansalski, paryski, skandynawski. Przyszedł czas jednak na coś egzotycznego, rodem z Czarnego Lądu! Marokańskie pomieszczenie stanowić może idealny pomysł na oryginalne wnętrze. Taka łazienka w stylu marokańskim oznacza połączenie sztuki rękodzielniczej prosto z Maroka oraz barw i kształtów związanych z tym północnoafrykańskim krajem.

Czym jest styl marokański?

Styl ten związany jest z niezwykle oryginalną kulturą Maroka, którą inspirują się projektanci na całym świecie. Cechą charakterystyczną tego stylu jest bogate wzornictwo, a także przepych. Innym wyznacznikiem jest stosowanie naturalnych surowców. Klasyczne wnętrza marokańskie są wyjątkowo strojne i kolorowe, choć w łazience można lekko stonować tę klasykę. Decydując się na aranżację łazienki w marokańskiej stylistyce, można pokusić się o sporo fantazji i oryginalności. W takim pomieszczeniu nie powinno zabraknąć kilku istotnych elementów, takich jak choćby zestawienie różnych, nawet pozornie niepasujących do siebie wzorów, kolorów czy faktur. Ponadto sprawdzają się tutaj bogato zdobione meble, ceramiczne i szkliwione dodatki, kolorowa mozaika, kute elementy wyposażenia – umywalki, wanny, krany. Wyznacznikiem tego stylu są także ażurowe przesłony, ręcznie malowane płytki, elementy z naturalnych materiałów. Charakterystyczne są również soczyste kolory, wydłużone kształty, bogata ornamentyka i mozaiki. Intensywne ciepłe barwy mieszają się tutaj często ze stonowanymi odcieniami błękitu czy też piasku pustyni.

Orientalny przepych

W teorii nasza obecna łazienka może zostać szybko zamieniona w coś orientalnego. Maroko jest znane przede wszystkim z oryginalnej ceramiki. Wystarczy tylko wpisać w wyszukiwarkę internetową odpowiednie hasło i od razu odnajdziemy wiele zdjęć z niezwykle ciekawymi formami ceramicznymi na ulicach czy w marokańskich domach. Takich elementów, jak płytki ścienne lub podłogowe, nie może zabraknąć w naszej aranżacji. To właśnie one nadają pomieszczeniu charakteru oraz niepowtarzalnego wyglądu. Poza płytkami o standardowej wielkości idealnie sprawdza się mała mozaika. Można ją wykorzystać choćby przy umywalce z większym lustrem.

Natura przede wszystkim

Styl marokański w łazience objawiać się będzie także poprzez naturalne surowce. Wykorzystuje się tutaj ceramikę, naturalny kamień, rośliny, drewno, szkło, tkaniny. Nie ma mowy o plastiku ani zbyt wielu metalowych elementach. Dużym powodzeniem cieszy się marokański tynk, zwany tadelaktem. Stanowi on mieszankę gipsu, wapienia, marmurowego pyłu, piasku, popiołu, ziemi okrzemkowej z kilkoma barwnikami. Jest on nie tylko naturalny i trwały, lecz także elastyczny, lekki, łatwy w formowaniu oraz wodoodporny, co ma przecież niebywałe znaczenie w wilgotnych pomieszczeniach. Sprawdzi się szczególnie w okolicach prysznica, jako element obudowy wanny lub blatu umywalki.

Wyposażenie

W przypadku łazienki w stylu marokańskim najczęściej wykorzystywanym elementem wyposażenia jest wanna wolnostojąca. Uzyskanie niezwykłego efektu afrykańskiego wnętrza możliwe będzie choćby za sprawą żeliwnej lub stalowej wanny. W innym wypadku można zdecydować się na model akrylowy, który da się obudować ceramicznymi płytkami. W przypadku prysznica lepiej sprawdzi się typ z brodzikiem niż kabina. Wykuty w marmurze lub granicie blat bądź umywalka nadadzą więcej elegancji i dostojności łazience.

Dodatki

W łazience równie dobrze sprawdzą się ręcznie wytwarzane naczynia, lampiony, żyrandole. Będą one idealne jako dodatki funkcjonalne i dekoracyjne. Pomieszczenie pełne wyrazistych kolorów, orientalnych tkanin czy barwnych dodatków może mieć charakter przepychu lub bardziej stonowanego wyglądu. Dla zapewnienia sobie bezpieczeństwa i komfortu na podłodze dobrze jest położyć wielobarwny dywan, który ochroni stopy przed chłodem oraz ryzykiem poślizgnięcia się.

Umywalki

polecane
od 1 550 zł
 • Producent: Kerasan 
 • Długość: 54 cm
 • Montaż: wisząca 
polecane
niedostępny
 • Producent: Kerasan 
 • Długość: 55 cm
 • Montaż: nablatowa 
zobacz również
od 166 zł
 • Producent: Koło 
 • Długość: -
 • Montaż: wisząca 
zobacz również
od 135 zł
 • Producent: Rea 
 • Długość: 33 cm
 • Montaż: nablatowa 

Może Ci się także spodobać...