Łazienka w stylu hiszpańskim – klasyka prosto z Iberii

Coraz częściej w przypadku aranżacji wnętrza łazienki sięgamy po style i pomysły z innych krajów. Pisaliśmy już wielokrotnie o stylu skandynawskim i minimalistycznym. Tym razem przyszła pora na Półwysep Iberyjski. Łazienka w stylu hiszpańskim bez wątpienia będzie czymś niezwykle oryginalnym, co przypadnie do gustu domownikom oraz gościom.

Jak wygląda styl hiszpański?

Ten styl pochodzący z gorącego (i to nie tylko pod względem temperatury) kraju charakteryzują między innymi wielobarwne płytki ceramiczne. Jednak w tym wypadku trudno mówić o jednoznacznej, jednorodnej stylistyce, albowiem wiele regionów tego kraju znacząco pod względem kultury i architektury różni się między sobą. Typowa kultura iberyjska wiele czerpie z tradycji arabskich, stylu gotyckiego, romańskiego, a także baroku i modernizmu. W wyniku tego mamy do czynienia ze sporą mieszanką kulturową, która odznaczać się może odmiennymi elementami wyposażenia, tworzącymi mimo to całość.

Styl hiszpański odznacza się odważnym łączeniem ze sobą intensywnych kolorów. W związku z tym w łazience w stylu hiszpańskim można często zaobserwować prawdziwie bogatą paletę barw. Dominuje tutaj między innymi zieleń, żółć, granat, fiolet, czerwień, pomarańcz czy też róż. Wszystko może być tłem lub uzupełnieniem dla klasycznej bieli. Taka wielokolorowa mozaika może zostać dopełniona o oryginalne wzornictwo z geometrycznymi kształtami lub motywami roślinnymi. Zdarza się, że hiszpańskie wnętrza przypominają kościelne nawy, a zwłaszcza wielobarwne witraże.

Jak wyglądać powinna łazienka?

Obecnie w wielu domach panuje moda na minimalizm. Styl hiszpański jest wręcz jego zaprzeczeniem. Pomieszczenie to powinno być urządzone z klasą i należy pamiętać, że funkcjonalność jest równie istotna jak estetyka. To właśnie efekt wizualny stawiany jest tutaj na pierwszym miejscu. Oprócz podstawowych elementów wyposażenia, o których jeszcze będzie mowa, w hiszpańskiej łazience nie może wręcz zabraknąć dodatkowych ozdób. Idealnie sprawdzają się w tym zakresie różnorodne świeczki, zdobione klosze, miękki, obszerny, najlepiej orientalny dywan. Bardzo często w przypadku wanny lub prysznica wykorzystywane są zasłonki. Są one nie tylko kluczem do prywatności, lecz też wyraźnie przedzielają wnętrze na dwie części.

Płytki w łazience

Podobnie jak w opisywanym przez nas kiedyś stylu portugalskim i marokańskim również i w hiszpańskim ogromną rolę odgrywają płytki. Szczególnie dużym powodzeniem cieszą się tak zwane płytki vives. Mogą one stanowić idealną ozdobę ścian, zabudowy prysznica, wanny czy też podłogi. Tworzona przez nie wielobarwna mozaika w wielu przypadkach nawiązuje do fasady kościołów, ważnych obiektów, a nawet parku w Barcelonie. Wspomniane portugalskie lub marokańskie płytki również mogą znaleźć swe zastosowanie w hiszpańskiej łazience. Choć ich barwy są z reguły bardziej stonowane, to jednak odznaczają się równie bogatym wzornictwem. Dostępne są one zarówno w klasycznych, orientalnych barwach, jak i pastelowych kolorach.

Bardziej nowocześnie

Opisywany wcześniej styl hiszpański w łazience dotyczył bardziej tradycyjnego, klasycznego ujęcia. Inaczej jednak może wyglądać sprawa, jeśli postawimy na bardziej nowoczesną aranżację. Zamiast intensywności możemy wybrać dwie lub trzy barwy, ewentualnie samą biel przeplataną kolorowymi akcentami. Ilość płytek ceramicznych zostanie w takim wypadku mocno ograniczona. Zamiast wielu dekoracji możemy pomyśleć nad kilkoma bardziej użytecznymi przedmiotami. W tym wypadku warto jednak pomyśleć nad pozostawieniem klasycznych elementów wyposażenia, gdyż w innym wypadku może dojść do tego, iż za bardzo styl ten nie będzie się różnił od skandynawskiego.

Wyposażenie

Jednym z ważnych wyznaczników tego stylu jest zamiłowanie do tradycji. W związku z tym wewnątrz łazienki powinny pojawić się elementy wyposażenia, które kojarzyć się nam mogą z dawnymi latami. Najlepszym tego przykładem są żeliwne lub stalowe wanny w wersji wolnostojącej. Często odznaczają się one bogatymi zdobieniami. Uzupełnieniem wanny czy też stylowej umywalki będą baterie, kurki z mosiądzu. Jeśli jednak nie cenimy sobie za bardzo metalowych wanien, zawsze możemy pomyśleć nad wersjami akrylowymi. W tym jednak wypadku rozsądnym wyjściem jest dokonanie ich zabudowy. Kolorystycznie będą spójne z wnętrzem łazienki, a przy tym razem będą tworzyć jedną, miłą dla oka całość.

Hiszpańskie meble i dodatki

Hiszpańska łazienka oczywiście nie może się obyć bez mebli i większych dodatków. Jeśli stawiać chcemy na szafki czy półki, to powinny być one drewniane. Nawiązanie do tradycji i natury ma ogromne znaczenie dla Hiszpanów. Na rynku oczywiście znajdziemy różnorodne szafeczki, półki czy też toaletki, które mogą być wykonane z różnego typu drewna. Ważne jest to, aby kolorystycznie współgrały z całym pomieszczeniem. Jeśli chodzi o dodatki, których nie wymieniliśmy wcześniej, to warto zastanowić się nad roślinami doniczkowymi, które nadadzą wnętrzu więcej ciepła i życia. Na koniec nie powinniśmy zapominać o stylowym oświetleniu oraz dużym lustrze. Ich połączenie sprawi, że łazienka optycznie ulegnie powiększeniu.

Glazura i terakota

polecane
niedostępny
 • Producent: Halcon 
 • Wymiary: 30 x 30 cm
 • Przeznaczenie: ścienna 
polecane
niedostępny
 • Producent: Halcon 
 • Wymiary: 30 x 30 cm
 • Przeznaczenie: ścienna 
polecane
niedostępny
 • Producent: Halcon 
 • Wymiary: 30 x 30 cm
 • Przeznaczenie: ścienna 
polecane
niedostępny
 • Producent: Halcon 
 • Wymiary: 30 x 30 cm
 • Przeznaczenie: ścienna 

Dywany

polecane
niedostępny
 • Producent: House Doctor 
 • Kolor: -
polecane
niedostępny
 • Producent: Normann Copenhagen 
 • Kolor: różowy 
polecane
od 463 zł
 • Producent: Ferm Living 
 • Kolor: -
polecane
niedostępny
 • Producent: DywanStyl.pl 
 • Kolor: czerwony 

Lustra do przedpokoju

polecane
niedostępny
 • Producent: Kartell 
polecane
niedostępny
 • Producent: Kartell 
polecane
niedostępny
 • Producent: Woood 
polecane
niedostępny
 • Producent: Kartell 

Może Ci się także spodobać...