Łazienka w stylu ekologicznym

W obecnych czasach zarówno ze względu na oszczędności, jak i dbałość o środowisko naturalne w aranżacji wnętrz stawia się na styl ekologiczny. Szczególnie dobrze sprawdza się on w łazienkach, gdzie naturalne materiały oraz oszczędne zużycie wody stoją na porządku dziennym.

Dlaczego styl ekologiczny?

Taki styl eko jest obecnie niezwykle modny. Na jego popularność wpływa fakt, iż wiele znanych osobistości promuje ekologiczny styl życia. To bardzo interesująca inicjatywa, której zadaniem jest kreowanie nowego sposobu funkcjonowania na Ziemi. Poprzez dobór tych a nie innych elementów wyposażenia zadbamy nie tylko o mniejsze zanieczyszczanie, lecz z czasem zauważymy mniejsze lub większe oszczędności. Styl ekologiczny to nie tylko nowoczesne rozwiązania pozwalające na oszczędzenie energii i wody. Jest to także zmiana nawyków oraz estetyki pomieszczenia.

Kolorystyka w łazience

Łazienka w stylu ekologicznym to między innymi bardzo interesujące rozwiązania kolorystyczne, które zupełnie odmienią oblicze pomieszczenia. Barwy łazienki winny być inspirowane naturą. W związku z tym wybierane są najczęściej takie neutralne kolory jak beż, zieleń, brąz, niebieski. Oczywiście równie dobrze sprawdzi się tutaj klasyczna i uniwersalna biel. Będzie ona znakomitą podstawą pod pozostałe elementy wyposażenia. Z oczywistych względów, jeśli chcemy być jak najbardziej ekologiczni, to podczas zakupów zwracajmy uwagę na to, czy kupione przez nas farby są bezpieczne dla środowiska.

Materiały

Ekologiczna łazienka nie toleruje plastiku. Musimy zrezygnować z wszelkiego rodzaju sztucznych materiałów, które nie są przyjazne dla natury. Dlatego też zamiast plastikowych pojemników wybierajmy te wykonane z wikliny czy też z drewna. Równie istotna jest podłoga. Nie wybierajmy klasycznych płytek ceramicznych – o wiele lepszym rozwiązaniem będzie kamienna podłoga, drewniane panele lub ceramika, lecz w ekologicznym wydaniu. Na całe szczęście obecnie coraz częściej znajdziemy w ofercie producentów drewno egzotyczne, które jest o wiele bardziej odporne na działanie wilgoci czy zmiany temperatury. W przypadku mebli również najlepiej wybierać modele drewniane oraz zrobione z wikliny. Nie tylko będzie to bardziej proekologiczne, lecz też nada łazience przytulnego charakteru.

Wanna i prysznic

Te dwa elementy, z których zazwyczaj musimy wybrać jeden, odgrywają niezwykle istotną rolę w codziennym zużyciu wody. Obecnie stosowane są coraz to nowocześniejsze systemy, dzięki którym można całkiem sporo zaoszczędzić w tym względzie. Tyczy się to jednak prysznica, gdyż jednak mało kto wyobraża sobie kąpiel w wannie z małą ilością wody. Stosowane są specjalne natryski, które generują strumienie wodne przy małym zużyciu tego życiodajnego surowca. Podobnie tyczy się sprawa baterii umywalkowych i montowanych przy wannie. Innowacyjne modele z termostatem sprawiają, że w porównaniu z klasycznymi bateriami w skali miesiąca można zaoszczędzić od kilkunastu do kilkudziesięciu procent zużywanej wody! W przypadku wanny o wiele bardziej ekologicznym rozwiązaniem są modele stalowe zamiast akrylowych. Coraz większym powodzeniem cieszą się także wanny drewniane, które nie tylko prezentują się rewelacyjnie wewnątrz każdej łazienki, lecz też zapewniają znacznie większy komfort.

Ekologiczne dodatki?

Nowoczesna łazienka w stylu ekologicznym nie może obyć się bez zieleni. Bez trudu możemy umieścić wewnątrz pomieszczenia kilka roślin ozdobnych lub doniczkowych, które nie tylko nadadzą więcej życia wnętrzu, lecz też wprowadzą bardziej przyjazną i naturalną atmosferę. Zamiast stosować sztuczne produkty wybieraj naturalne gąbki i myjki, a także dodatki tworzone z odnawialnych zasobów.

Nie możemy zapominać o oszczędnościach na energii elektrycznej. Dlatego też konieczne jest korzystanie z nowoczesnych i wydajnych świateł LED, a także stosowanie od czasu do czasu tradycyjnych świeczek.

Doniczki

polecane
niedostępny
  • Producent: Chomik 
  • Rodzaj: doniczka 
polecane
niedostępny
  • Producent: Lamela 
  • Rodzaj: doniczka 
polecane
niedostępny
  • Producent: Lamela 
  • Rodzaj: doniczka 
polecane
niedostępny
  • Producent: Chomik 
  • Rodzaj: doniczka 

Może Ci się także spodobać...