Łazienka w stylu amerykańskim – co warto wiedzieć?

Coraz większym powodzeniem w naszym kraju cieszą się łazienki w stylu amerykańskim. Są to charakterystyczne wnętrza, które znacząco odróżniają się od tego, do czego mogliśmy się przez lata przyzwyczaić w naszym rodzimym urządzaniu wnętrz. Czy taka łazienka w stylu amerykańskim jest w ogóle warta zachodu?

Najważniejsze cechy

Łazienka amerykańska to przede wszystkim dużo przestrzeni. W wielu przypadkach wchodzi ona w skład master bedroom, gdzie stanowi uzupełnienie naszej sypialni. W Stanach Zjednoczonych takie łazienki zlokalizowane na parterze często posiadają choćby wejście na werandę. Tradycyjnie wiele osób bardziej traktuje je jako pokój kąpielowy, w którym można oddawać się długim i relaksacyjnym kąpielom w obszernej wannie. Jedną z najważniejszych spraw jest jej odpowiednie oświetlenie, zarówno światłem dziennym, jak i sztucznym. Jest przy tym niezwykle bogata w detale, dekoracje. To kilka najważniejszych aspektów takiej łazienki, którymi zajmiemy się teraz bardziej szczegółowo.

Kolorystyka

Jasność, jasność i jeszcze raz jasność! Łazienka w stylu amerykańskim to przede wszystkim biel i jej podobne barwy. Biała łazienka to jeden z ulubionych i częstych wyborów nie tylko Amerykanów, lecz też osób zafascynowanych stylem skandynawskim. Taka tonacja kolorystyczna sprawia, że pomieszczenie odznacza się większą lekkością, delikatnością oraz elegancją i to w prostej formie. Świetnie komponować się będzie ona z wanną, toaletą czy niezwykle istotnym naturalnym oświetleniem.

Okno w łazience

Niewątpliwie jednym z najważniejszych elementów wnętrza typowej amerykańskiej łazienki jest okno. Pełni ono niezwykle istotną rolę, albowiem sprawia, że pomieszczenie to za dnia staje się o wiele bardziej jasne i jeszcze bardziej przestronne. Zgodnie z tym stylem można decydować się na okna o różnej wielkości czy formie. Cenione są zarówno modele o zakończeniu łukowym czy prostokątnym, ze szprosami, jak i wielodziałowe lub też jednopłaszczyznowe. Dzięki szerokim oknom można cieszyć się większą radością z przebywania w łazience. Spędzając czas w takim miejscu, nie będziemy odczuwać klaustrofobicznego klimatu, który towarzyszy nam często w mieszkaniach czy mniejszych domach.

Window seat

Niezwykle charakterystycznym elementem amerykańskiego stylu wyposażenia mieszkań jest window seat. Amerykanie wręcz uwielbiają krzesła, fotele mieszczące się tuż przy oknie. Dzięki temu można zyskać wygodną i dobrze oświetloną za dnia przestrzeń do wypoczynku. W przypadku łazienek również zauważa się ten trend. W dużych pomieszczeniach umieszczane są krzesła lub też sama toaleta znajduje się przy oknie – nie można zapominać, że dziś spędzamy tam sporo czasu z tabletem, smartfonem, książką. Naturalne oświetlenie nie tylko wpłynie na lepszą jakość światła, lecz też zdrowie oczu i nasze samopoczucie.

Wanna i prywatność

Podobnie jak w przypadku window seat również i w umieszczeniu wanny preferuje się okolice bliżej okna. W naszym kraju jest to z reguły nieczęsty widok, lubimy bowiem jak najwięcej dbać o swą prywatność. Umieszczanie wanny przy oknie oznacza często brak prywatności, w odpowiednich jednak warunkach może dać nam przepiękny widok za oknem. Można temu oczywiście zaradzić zwykłymi roletami lub żaluzjami. Jeśli jednak okno skierowane będzie ona na zakryty ogród lub też inne miejsce z dala od wzroku sąsiadów, to nie musimy mieć żadnych obaw co do takiego rozwiązania.

Umywalka

Obok wanny czy kabiny prysznicowej dużą rolę odgrywa tutaj także umywalka. W klasycznym wydaniu jest ona niezwykle charakterystyczna dla amerykańskich domów. W przypadku większych łazienek czy też master bathroom stosuje się często dwie umywalki w jednym blacie, które bezpośrednio ze sobą sąsiadują lub są ewentualnie oddzielone małymi szafkami. Dzięki temu zyskuje się zarówno na komforcie, jak i korzystaniu z umywalki przez dwie osoby jednocześnie.

Może Ci się także spodobać...