Łazienka w stylu wiktoriańskim

Bardzo dużym powodzeniem w urządzaniu łazienek cieszy się styl wiktoriański. Ten angielski sposób tworzenia wnętrza pomieszczeń sprawia, że zyskują one sporo elegancji i wyjątkowej klasy. Łazienka w stylu wiktoriańskim z pewnością niejednej osobie przypadnie do gustu.

Jaki jest styl wiktoriański?

Styl ten związany jest z okresem historycznym, czyli słynną dziś epoką wiktoriańską. Były to czasy w historii Wielkiej Brytanii, kiedy panowała Wiktoria Hanowerska. Charakteryzowały się one rewolucją przemysłową, bogaceniem się kilku warstw społecznych, rozwojem architektury. Styl wiktoriański przepełniony jest bogatą ornamentyką, dodatkami, a także cechuje się zamiłowaniem do wręcz nadmiernej dekoracyjności i rzeźbień. Wykorzystuje się w nim motywy także z innych okresów. Jest przez to nieco eklektyczny i daje wrażenie przepychu. Charakterystyczne dla stylu wiktoriańskiego są motywy roślinne, błysk oraz dominacja dodatków, często pochodzących z terenów kolonialnych. Częste i przesadne dekoracje w łazience mogą dziś stanowić wielkie wyzwanie aranżacyjne, dlatego warto podchodzić do tego zagadnienia z rozwagą. Styl wiktoriański cechują komfortowe i przytulne wnętrza, które muszą się wyróżniać.

Urządzamy łazienkę

Łazienka w stylu wiktoriańskim stanowić powinna prawdziwe królestwo relaksu i komfortu. W klasycznym wydaniu takie pomieszczenie musi mieć większe wymiary niż zwykłe łazienki spotykane w wielu polskich domach i mieszkaniach. Konieczność odpowiedniego połączenia tradycji i nowoczesności sprawia, że takie rozwiązania odwołują się do najlepszych tradycji wyspiarskich. Wnętrze łazienki mimo wielu elementów wyposażenia nie powinno być przytłaczające. Jako interesujące dla oka połączenie wytworności, elegancji i ciepła będzie ozdobą naszego miejsca zamieszkania.

Armatura i ceramika

Charakterystycznym elementem wyposażenia łazienki w stylu wiktoriańskim jest duża i wygodna wanna. Powinna być ona osadzona na dekoracyjnych nóżkach, a przy tym zainstalowana na środku pomieszczenia. W takich łazienkach nie stawia się na nowoczesną kabinę prysznicową. Już same baterie łazienkowe powinny nawiązywać do klasycznego stylu, najczęściej w kolorze srebra lub mosiądzu. Samą umywalkę zaś należy zamontować na metalowym stelażu.

Podłogi i ściany

Musimy zdecydować się na odpowiedni sposób wykończenia ścian i podłóg. Do łazienki wiktoriańskiej nadadzą się szczególnie płytki ceramiczne o dużych rozmiarach w kolorze beżu i brązu. W przypadku ścian dobrze jest zrezygnować z ceramiki, gdyż sprawdzają się tutaj stylowe tapety o wzorzystej fakturze. Najlepiej, jeśli będą one wybrane w odcieniach pastelowych. Bardzo często okazałe tapety są jej znakiem rozpoznawczym. Warto oczywiście wybrać takie, które będą odporne na wilgoć.

Meble w stylu wiktoriańskim

W takim stylu w łazience stawia się przede wszystkim na ciemne, drewniane wyposażenie. Powinno ono posiadać bogato zdobione uchwyty, rączki, ewentualnie gałki. Jeśli znajdziemy antyki, to stanowić będą najlepszy wybór. W innym wypadku sprawdzą się postarzane, stylizowane meble. Widokiem codziennym w wielu aranżacjach jest umieszczenie we wnętrzu łazienki sofy lub fotela.

Dodatki i dekoracje

Oczywiście łazienka wiktoriańska nie może się obyć bez dużej ilości dodatków. Przydaje się tutaj najczęściej bogato zdobiona rama lustra, eleganckie, często finezyjne lampy, bibeloty, kosze wiklinowe, flakoniki czy też pojemniczki. Dobrze jest również pomyśleć o tekstyliach. Dywaniki czy ręczniki będą nie tylko funkcjonalne, lecz wyjątkowo estetyczne. Rośliny mogą stanowić jeden z elementów dekoracyjnych zarówno pod względem samego wizerunku (malunki, zdjęcia), jak i również żywych okazów.

Umywalki

polecane
niedostępny
 • Producent: Kerasan 
 • Szerokość: 41 cm
 • Długość: 30 cm
polecane
niedostępny
 • Producent: Kerasan 
 • Szerokość: 69 cm
 • Długość: 52 cm
polecane
od 965 zł
 • Producent: Kerasan 
 • Szerokość: 41 cm
 • Długość: 57 cm
polecane
niedostępny
 • Producent: Kerasan 
 • Szerokość: -
 • Długość: 55 cm

Może Ci się także spodobać...