Łazienka w stylu prowansalskim

Prowansja to francuski region, który kojarzy się nam z sielskim krajobrazem, wypełnionym kwitnącą na fioletowo lawendą. Od wielu lat miejsce to stało się inspiracją do aranżacji wielu wnętrz. Przyzwyczailiśmy się do tego, iż tworzone są kuchnie lub salony w stylu prowansalskim. Tymczasem również i łazienka może stać się miejscem do eksperymentów z tym stylem. Prezentujemy kilka sposobów na to, jak powinna wyglądać łazienka w stylu prowansalskim.

Dlaczego taki styl?

Prowansja kojarzy się nam z sielskością i relaksem, dlatego też łazienka w takim stylu stanowić będzie pomieszczenie, w którym możemy się zrelaksować. Poprzez niezwykle interesujące łączenie sielskiej prostoty z bardziej dekoracyjnymi elementami otrzymujemy wnętrze, które nie tylko służy do czynności higienicznych. Jest to też niezwykle przyjazny dla środowiska styl, w którym stawia się na wykorzystanie naturalnych materiałów jak kamień, drewno czy bawełniane lub lniane tkaniny. Dzięki temu pomieszczenie może po części prezentować się niczym z dawnych lat, a przy tym kojarzyć się nam z wsią. Styl prowansalski w łazience udowadnia, że takie pomieszczenie może być ozdobą domu i wcale nie musimy decydować się na nowoczesne rozwiązania, które są nam polecane przez wielu projektantów, osoby aranżujące wnętrza.

Materiały i kolorystyka

Ponieważ Prowansja znana jest z lawendowych pól, urokliwych uliczek czy kamiennych domów, dlatego też wnętrze łazienki powinno w mniejszym lub większym stopniu do nich nawiązywać. W głównej mierze przebija się tutaj naturalny kamień. Może być on wykorzystywany jako element posadzki, ścian, a także armatury łazienkowej, zwłaszcza w formie nowoczesnych, aczkolwiek stylizowanych na dawne czasy umywalek z kamienia. Jego ogromną zaletą jest odporność na wilgoć, zmiany temperatury. Ponadto jest niezwykle prosty w czyszczeniu, a przy tym trwały. Styl prowansalski to też powszechne wykorzystanie drewna. Wybór kilku drewnianych mebli, a nawet podłogi z tego materiału czy samej boazerii będzie całkiem dobrym rozwiązaniem. Warto jednak stawiać na drewno odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, zwłaszcza w sytuacji, kiedy ma być ono zestawione z kamieniem, który sam w sobie może zwiększać wilgoć i chłód w pomieszczeniu.

Łazienka w stylu prowansalskim nastawiona jest na naturalność. Nie powinniśmy tutaj dążyć do perfekcji. Jeśli ściany będą posiadać nierówności, skazy, a także naturalny kolor, to nawet lepiej dla nas. Dzięki temu zyskamy jeszcze lepszy efekt naturalności, mniejszej lub większej surowości. Jeśli chcemy stawiać na akcenty kolorystyczne, to warto wybierać je w odcieniach lawendy, bieli, pasteli, niebieskiego czy też słonecznych barw. Prowansja wręcz uwielbia jasne, ciepłe barwy, które mają się nam kojarzyć z latem, słońcem, naturą.

Wyposażenie łazienki

Kiedy obraliśmy już kolorystykę i materiały, które będą dominować w naszej prowansalskiej łazience, naszym następnym krokiem będzie skompletowanie jej wyposażenia. Ponieważ styl prowansalski ma wiele wspólnego z wiejskim, dlatego też podstawą powinna być tutaj wanna. W samym centrum pomieszczenia lub przy jednej ze ścian winna się znaleźć wanna w wersji wolnostojącej. Najlepiej, jeśli będzie ona osadzona na rzeźbionych nogach. Oczywiście nie każdemu przypadnie do gustu taki element wyposażenia. Warto przecież pamiętać, że metalowe czy stalowe wanny są drogie, ciężkie, a przy tym słabiej trzymają ciepło. Dlatego też można zastanowić się nad akrylowymi odpowiednikami lub najnowszym hitem mody, czyli wannami drewnianymi.

Prysznic w ostateczności też nie będzie złym rozwiązaniem. Jednak pod jednym warunkiem – nie może to być kabina prysznicowa. Chodzi tutaj o tradycyjny zabudowany prysznic z zasłoną. Powinien być on pozbawiony brodzika czy podwyższenia. Można taki pomysł przekuć na ciekawą aranżację, gdyż całość konstrukcji może być przecież wykonana z takiego samego kamienia, jak ściany czy posadzka.

Do takiego prysznica lub wanny koniecznie należy dobrać elegancką, baterię w stylu vintage. Ciekawym pomysłem będzie umywalka wykonana ze stali nierdzewnej, miedzi lub kamienia. Wiele osób oferuje wykorzystywanie umywalek także w wersji wolnostojącej, które nadadzą trochę artyzmu wnętrzu. Idealnie skomponuje się ona z wystrojem pomieszczenia. Jeśli chodzi o komplet WC, to w tym wypadku preferowany jest stojący, gdyż lepiej będzie pasował do naturalności oraz wiejskości.

Meble i dodatki

Oczywiście żadna łazienka nie będzie funkcjonalna i kompletnie wyposażona bez odpowiednich mebli oraz dodatków. Projektanci często powtarzają, że meble łazienkowe w stylu prowansalskim są czymś z duszą. Na sam początek warto sprawdzić, czy nie mamy gdzieś w rodzinie starych mebli. Ewentualnie wyruszmy na poszukiwania na pchlim targu lub giełdzie staroci. Stare szafki, kredensy, toaletki czy też półki będą rewelacyjnie prezentować się w prowansalskiej łazience. Niektóre mogą zostać wstawione do niej w swej pierwotnej formie, inne odrestaurowanej lub chociaż przemalowanej na lawendowy lub biały kolor. Innym wyjściem będzie zakup nowych mebli, które jednak specjalnie mają postarzany efekt.

Niezwykle istotne oczywiście będzie lustro, które umieścić możemy zarówno nad umywalką, jak i wanną, jeśli znajdować się będzie ona przy ścianie. W nowoczesnych stylach lustro pozbawione jest ram oraz zdobień. Tutaj z kolei warto zaopatrzyć je w drewnianą lub metalową ramę, najlepiej z ciekawymi formami. Powinno być ono nie tylko funkcjonalne, lecz także dekoracyjne. Nie powinniśmy także zapominać o wiklinowym lub płóciennym koszu na brudną odzież. Będzie nawiązywać do ekologicznego i naturalnego stylu Prowansji, jak i również pomoże w zachowaniu porządku w łazience.

Jeśli w naszej łazience będzie się znajdować okno (musi wręcz tam być), to nie zapominajmy o interesujących zasłonkach i firankach. W tym zakresie warto pomyśleć nad rękodziełami lub wyrobami stylizowanymi na wiejski lub ludowy wygląd. Przez cały rok w naszej łazience powinny się znaleźć także rośliny doniczkowe, kwiaty. Mogą to być zarówno świeże kwiaty w wazonach, jak i również suszone, zwłaszcza lawenda.

Umywalki

polecane
niedostępny
 • Producent: Sapho 
 • Szerokość: 42 cm
polecane
niedostępny
 • Producent: Sapho 
 • Szerokość: 40 cm
polecane
niedostępny
 • Producent: Sapho 
 • Szerokość: 45 cm
polecane
niedostępny
 • Producent: Sapho 
 • Szerokość: 45 cm

Kamień

polecane
niedostępny
 • Producent: Stones 
polecane
niedostępny
 • Producent: Stegu 
polecane
niedostępny
 • Producent: Stegu 
polecane
niedostępny
 • Producent: STEGU 

Może Ci się także spodobać...