Łazienka w stylu portugalskim – jak ją urządzić?

Portugalia staje się coraz chętniej odwiedzanym przez nas miejscem. Dla wielu osób wizyta w tym kraju może być okazją do zdobycia inspiracji wnętrzarskich. Charakterystyczna ceramika i kolorystyka sprawiają, że łazienka w stylu portugalskim może równie dobrze prezentować się w naszym kraju. Czym jest i jak ją urządzić?

Czym jest styl portugalski?

Kraj ten niejako na uboczu, prawie na krańcu Europy przez wieki wytworzył własny styl architektoniczny, który jest widoczny zarówno pod postacią zabytków, jak i najnowszych domów i modernistycznych obiektów. Tyczy się to także wnętrz. Czym w związku z tym taki styl się charakteryzuje? Przede wszystkim tradycyjne wnętrza portugalskie są niezwykle jasne; dominuje w nich biel, beż, jasne odcieni szarości. Bardzo istotnym elementem są duże okna, które mają do domu wpuścić za dnia jak najwięcej promieni słonecznych. We wnętrzach pojawiają się naturalne materiały, jak skóra, kamień oraz drewno. Charakterystyczne są także dodatki w niezwykle intensywnych barwach, obrazy na ścianach, meble vintage. Ważną rolę odgrywa także oświetlenie – m.in. stylowe lampy, które często same w sobie wyglądają niczym dzieła sztuki.

Azulejo

Choć te charakterystyczne ceramiczne płytki obecne są także w Hiszpanii czy Maroku, to jednak Portugalia jest miejscem, które najbardziej słynie z biało-niebieskich zdobień. Można je spotkać na budynkach, wewnętrznych ścianach, podłogach, sufitach. Są często obecne także w interesujących nas łazienkach. Wykorzystanie ich wprowadzi wiele pozytywów do wnętrza łazienki. Przede wszystkim jasne elementy optycznie zwiększą pomieszczenie, nadadzą mu więcej blasku. W wielu przypadkach takie płytki tworzą obraz, przez co nasza łazienka zamienić się może poniekąd w dzieło, a nawet całą galerię sztuki. Najpopularniejsze są płytki w kolorze biało-niebieskim, choć łazienka w stylu portugalskim zawierać może także inne dopełnienia bieli, jak róż, delikatny fiolet, jasny brąz. Takie płytki mimo cienkiej struktury są odporne na uszkodzenia, zabrudzenia czy też działanie wilgoci. Będą świetnie komponować się z jasną lub ciemniejszą armaturą łazienkową.

Portugalia w Twojej łazience

Nasza łazienka powinna być stylizowana na typowy portugalski dom. Stawiajmy obok wspomnianych płytek na odcienie bieli, beżu i szarości. Przywołane wcześniej duże okna nadadzą przestrzeni więcej jasności i optycznie jeszcze bardziej ją powiększą. W łazience w stylu portugalskim wybierać powinniśmy także naturalne materiały, takie jak drewno i kamień. Szczególnie sprawdzają się jasne meble drewniane, które nawiązują do stylu retro. W przypadku armatury łazienkowej nie spotkamy tutaj rygorystycznych wymogów. W zależności od upodobań i wielkości pomieszczenia możemy wybierać prysznic lub wannę, mniejszą bądź większą umywalkę.

Dodatki do łazienki

Łazienka w stylu portugalskim nie może się obyć bez dodatków, które będą pełnić zarówno użyteczne, jak i dekoracyjne funkcje. Często polecane są tutaj elementy w intensywnych barwach. Dobór produktów w kolorze czerwonym, niebieskim czy żółtym zmieni oblicze pomieszczenia i od razu przykuje nasz wzrok. Możemy zdecydować się między innymi na dozownik na mydło, podajnik na papier toaletowy, lustro z drewnianą stylizowaną ramą czy nawet interesujące i miłe dla oka lekkie kolorowe zasłonki w oknach.

Glazura i terakota

polecane
niedostępny
 • Typ: kafel 
 • Wymiary: -
 • Kolor: -
polecane
niedostępny
 • Typ: kafel 
 • Wymiary: 33 x 33 cm
 • Kolor: niebieskie 
polecane
niedostępny
 • Typ: kafel 
 • Wymiary: 10 x 30 cm
 • Kolor: niebieskie 
zobacz również
od 53 17
 • Typ: kafel 
 • Wymiary: 33 x 33 cm
 • Kolor: białe 

Może Ci się także spodobać...