Łazienka pełna drewna

Wielu osobom drewno w łazience nadal kojarzy się z czymś niepraktycznym, niestosownym. Tymczasem wbrew wielu opiniom drewno jest niezwykle dobrym materiałem zarówno wykończeniowym, jak i wyposażeniowym do łazienek. Drewno drewnu jednak nierówne, dlatego warto wiedzieć, jakie gatunki należy wybrać do swej łazienki i w których miejscach najlepiej się ono sprawdzi. Łazienka pełna drewna jest czymś, co od razu winno przypaść nam do gustu.

Podstawa

Jest to materiał w pełni naturalny, a przy tym lekki, ciepły w dotyku (lepiej sprawdza się niż zimne płytki). Znakomicie pasuje do różnorodnych aranżacji pomieszczeń. Ponadto można go świetnie łączyć z innymi elementami wyposażenia, jak choćby kamieniem, metalem, szkłem. Należy jednak zawsze mieć na uwadze, że jest niezwykle wrażliwe na wilgoć czy też duże wahania temperatury, z jakimi to mamy często do czynienia w takich przestrzeniach. W związku z tym koniecznie trzeba dowiedzieć się, jaki gatunek drewna sprawdzi się w naszym domu lub mieszkaniu.

Ponieważ drewno należy do materiałów higroskopijnych, szybko wchłania parę wodną unoszącą się w powietrzu po gorącej kąpieli lub prysznicu. W związku z tym przy doborze produktów drewnianych do łazienki musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Pierwszym z nich będzie współczynnik skurczu drewna. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, jakie istnieje zagrożenie występowania odkształceń desek. Specjaliści w sklepach mogą podpowiedzieć nam, jakie są konkretne zagrożenia związane z danym gatunkiem materiału, wymiarami czy też rodzajem przekroju. Z drewna pochodzącego z polskich lasów najlepiej sprawdza się modrzew, buk, grab oraz dąb. Można też poszukać egzotycznych gatunków, jak merbau i teak.

Równie istotna jest także stabilność materiałów. Oznacza ona pracę drewna w zmiennych warunkach i wiąże się też ze wspomnianym współczynnikiem skurczu drewna. W przypadku drewnianej podłogi niezwykle istotny jest stopień twardości materiału. Nasza drewniana podłoga narażona może być na wysoki stopień nacisku, dużą częstotliwość użytkowania oraz czasem nieuchronne uszkodzenia mechaniczne.

Naturalnie impregnowane drewno

Egzotyczne gatunki drewna bardzo często zawierają już w sobie olejki eteryczne i naturalne żywice, dzięki czemu są już poniekąd zabezpieczone przed uszkodzeniami oraz działaniem grzybów, pleśni. Dlatego też przy większym budżecie możemy zastanowić się nad takim drewnem, jak teak, merbau, iroko czy też padouk. Odznaczają się one bardzo dobrym współczynnikiem kurczliwości oraz lepszą stabilnością w wilgotnych warunkach. Jeśli stawiamy na krajowe drewno, to dobrze jest pomyśleć nad wspomnianym wcześniej dębem, modrzewiem. Niektórzy polscy producenci poddają krajowe drewno specjalnej obróbce, dzięki czemu zwiększają się jego właściwości ochronne.

Drewniana podłoga

Drewno wykorzystywane w łazience najczęściej tyczy się właśnie podłogi. Decydujemy się zwykle na większe elementy z litego drewna, jak parkiet wielkoformatowy, długie deski czy też panele trójwarstwowe. Warto podczas zakupu dopytać się o rodzaj kleju do konkretnego gatunku drewna, albowiem może to mieć spory wpływ na stabilność konstrukcji oraz jej wytrzymałość. W przypadku drewna egzotycznego z reguły nie musimy decydować się na lakierowanie; może nam w zupełności wystarczyć olejowanie. Do innego drewna zaleca się przynajmniej jedną warstwę lakieru, co wpłynie na lepsze zabezpieczenie przed wilgocią. Oczywiście nie musimy decydować się jedynie na samo drewno. Sporym powodzeniem cieszy się łączenie drewnianej podłogi z kamieniem naturalnym bądź płytkami ceramicznymi. W takim wypadku nie trzeba drewna umieszczać tuż przy wannie, prysznicu lub umywalce.

Boazeria

Sporym powodzeniem od lat cieszy się boazeria. Drewniana ściana może się niezwykle dobrze prezentować w większych pomieszczeniach. Mamy do czynienia z coraz to większym wyborem drewna w różnych kolorach i odcieniach, dzięki czemu nawet powierzchnie pionowe mogą wyglądać zjawiskowo. Możemy decydować się na klasyczną boazerię, drewno lite lub też klejone, ewentualnie płyty wiórowe. Również należy je odpowiednio zabezpieczyć przed wilgocią.

Meble łazienkowe

Oczywiście łazienka jest miejscem, w którym z reguły nie możemy pozwolić sobie na wykorzystywanie większych mebli. Takie elementy wyposażenia wnoszą interesujący klimat do wnętrza, a także w pewnym sensie namiastkę luksusu. Przy ich wyborze również powinniśmy się posiłkować tymi samymi parametrami i cechami jak w przypadku podłogi i ścian. Warto również pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim zostawmy trochę miejsca, choćby 5 mm, między szafkami, półkami a ścianą. Skraplająca się woda na ścianie nie będzie oddziaływać na meble. Nie umieszczajmy też mebli przy źródłach ciepła, zwłaszcza grzejnikach. Dobrze też jest je odpowiednio wyprofilować. Nie oszczędzajmy na meblach – im lepsza jakość, tym będziemy się dłużej mogli nimi cieszyć!

A może tak wanna drewniana?

Coraz większym powodzeniem cieszą się na rynku wanny drewniane. Są to niezwykle stylowe i komfortowe modele, które cechuje unikalność. Tworzone są one z najlepszych gatunków drewna, a ponieważ każda wykonywana jest ręcznie, stanowią też dzieła sztuki. Taka wanna drewniana jest nie tylko stylowa, lecz niezwykle higieniczna, a także o wiele dłużej przetrzymuje ciepło wody. Minusem jest jedynie wysoka cena.

Może Ci się także spodobać...