Łazienka dla rodziny – jej urządzenie

Łazienka stanowi jedno z kluczowych pomieszczeń w każdym domu lub mieszkaniu. Jej urządzenie może być jednak sporym problemem, albowiem w przypadku kilkuosobowej rodziny trzeba zmierzyć się z paroma problemami i pójść ostatecznie na kompromis. Jak zatem łazienka dla rodziny powinna wyglądać?

Kilka pomysłów, jeden problem

Tego typu pomieszczenie na etapie projektowania lub remontu może stać się prawdziwym punktem zapalnym. Przykładowo – my chcemy postawić na prysznic, a druga osoba preferuje długie kąpiele w wannie. Wolimy WC kompakt stojący, a inni – podwieszany. Takich elementów o dwóch różnych opcjach spokojnie da się znaleźć co najmniej kilka, co tylko potęguje spory i nerwowość. Pójście na kompromis też nie zawsze jest takie proste, zwłaszcza jeśli ogranicza nas budżet lub przestrzeń w pomieszczeniu.

Dzieci – wanna

Praktycznie każde małe dziecko na pytanie, czy woli prysznic lub wannę, odpowie, wskazując właśnie tę drugą. Przede wszystkim wanna jest idealnym miejscem na kąpielowe zabawy. Dzieci wręcz uwielbiają długo przesiadywać, leżeć w wannie, bawić się w niej różnymi akcesoriami. W dodatku przy dwójce dzieci mogą one brać kąpiele jednocześnie. W wannie łatwiej jest je upilnować i zadbać o prawidłową higienę. W przypadku prysznica takiej swobody już nie mamy, a dzieci po prostu nie będą czerpały z niego takiej samej przyjemności. Sporym atutem wanny i jej przewagą nad prysznicem jest fakt, iż przy minimalnych modyfikacjach można ją wykorzystywać także jako prysznic. Wystarczy tylko zakupić słuchawkę prysznicową oraz zainstalować odpowiednią zasłonę, co ochroni pomieszczenie przed zalaniem.

Współczesne wanny posiadają różne kształty i style, mają wiele rozmiarów, a nawet kolorów, co tylko sprawia, że łatwiej jest znaleźć idealny model do swojej łazienki. Coraz większą popularnością cieszą się wanny stalowe, a nawet drewniane, choć lepiej będzie ze względów ekonomicznych wybrać tradycyjny typ akrylowy. Kolejnym argumentem przemawiającym za wyborem wanny zamiast prysznica jest dodatkowe miejsce, które istnieje zazwyczaj pod wanną. Można je zagospodarować dzięki małej szafce. W niewielkiej łazience taka dodatkowa przestrzeń na kilka niezbędnych rzeczy może się okazać wybawieniem. Utrzymanie czystości łatwiejsze jest zdecydowanie przy wannie. W kabinie prysznicowej, jeśli odpowiednio nie zadbamy o czyszczenie rowów i płytek, mogą szybko zagnieździć się grzyby.

Prysznic – dla starszych domowników

Jeśli jednak członkami rodziny są starsze dzieci, to być może lepiej będzie zainstalować kabinę prysznicową lub brodzik. Można zaoszczędzić w ten sposób trochę przestrzeni, a i sam prysznic powinien być bardziej ekonomiczny w użyciu. Jest to też pomysłowe rozwiązanie w zakresie oszczędności czasu. Wieczorna lub poranna kąpiel 3-4 domowników może sprawić, że ostatnia osoba w kolejce całkiem długo naczeka się na wolną łazienkę. Dla osób, które od czasu do czasu chciałyby jednak zaznać warunków podobnych do kąpieli w wannie, warto wybrać prysznic z głębszym brodzikiem lub nawet nowoczesne połączenie wanny z prysznicem.

Meble łazienkowe

Wybór mebli łazienkowych jest następstwem związanym z obraną przez nas opcją. Kabina prysznicowa zazwyczaj sprawia, że istnieje okazja do zakupu większej ilości mebli. Wnęka między prysznicem a ścianą może zostać wykorzystana na szafkę, półkę, ewentualnie pralkę. Oczywiście należy pamiętać, aby meble łazienkowe wybierać z materiałów odpornych na wilgoć. Najlepiej w tym względzie sprawdzają się meble wykonane z drewna egzotycznego. Materiał ten charakteryzuje się odpornością na zmiany temperatury oraz wilgoć, dzięki czemu o wiele lepiej sprawdzać się będzie w zamkniętych pomieszczeniach, jakimi są łazienki. Meble łazienkowe są o tyle niezbędne, iż przy kilku domownikach zbiera się całkiem sporo kosmetyków i innych produktów codziennego użytku. Każda osoba chciałaby posiadać swój osobny kąt na takie rzeczy, co przy jednej szafce czy półce jest praktycznie niemożliwe. W związku z tym nawet małe półki szklane lub plastikowe, wiklinowe kosze przydadzą się do rozmieszczenia kosmetycznego wyposażenia.

Bardzo ważny też będzie kosz na pranie. Taki produkt wykonany z plastiku lub wikliny przydaje się do magazynowania brudnej odzieży. Rozsądnym rozwiązaniem jest posiadanie dwóch osobnych pojemników, które służyć będą do segregowania ubrań kolorowych i białych. Kosze zazwyczaj nie zajmują wiele miejsca, a pomagają utrzymywać czystość nie tylko w łazience, lecz też w pokoju, gdyż nigdzie dobrze nie prezentują się porozrzucane brudne ubrania.

Toaleta

Istotny będzie także dobór odpowiedniej toalety. Z reguły, z racji ograniczonej przestrzeni, mało osób może sobie pozwolić na osobne pomieszczenie. Kompakt WC w takim wypadku musi zostać zainstalowany w łazience. I tu również może pojawić się problem. W zależności od liczby, wieku i wzrostu domowników mogą występować rozbieżności co do wyboru konkretnego modelu. Przy mniejszych dzieciach dobrze jest wybrać podwieszone, które powinny zostać zainstalowane na niższej wysokości. Może to jednak rodzić konflikt, gdy jeden z domowników będzie miał powyżej 1,80 metra wzrostu. Niska toaleta będzie dla niego niekomfortowa. Dlatego dobrze jest pójść na kompromis i umieścić sedes trochę wyżej. Dzieci w razie kłopotu mogą korzystać ze specjalnych podestów. Nie zapominać należy także o wolnoopadajacej desce, która nie tylko nie robi hałasu, lecz też zabezpiecza dziecięce palce przed przytrzaśnięciem.

Kolorystyka i dodatki

Warto zadbać także o właściwą kolorystykę pomieszczenia. Musi być ono stylowe i komfortowe zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Dlatego też popularne na tym polu są neutralne barwy, zwłaszcza pastele, które powinny przypaść do gustu wszystkim domownikom. Łazienka dla rodziny powinna być nie tylko komfortowa, lecz też bezpieczna. Nie można zatem zapominać o odpowiednich matach antypoślizgowych czy dywanikach łazienkowych. Z dodatków istotne będzie lustro nad umywalką, niezbędne do codziennej higieny czy makijażu.

Przed urządzeniem łazienki dla rodziny dobrze jest usiąść wraz ze wszystkimi domownikami i omówić poszczególne kwestie, dzięki czemu możliwe będzie osiągnięcie kompromisu w tej sprawie.

Może Ci się także spodobać...