Łazienka dla niepełnosprawnych i seniorów

Tak naprawdę tylko osoby niepełnosprawne zdają sobie sprawę, z jak wieloma ograniczeniami muszą zmagać się każdego dnia. Jeśli chcemy sobie to choć odrobinę wyobrazić, to postarajmy się usiąść na wózku inwalidzkim i spróbować wykonać kilka z pozoru prostych czynności w łazience. Dlatego tak istotne jest to, by łazienka dla niepełnosprawnych stanowiła przestrzeń bezpieczną i wygodną dla każdej osoby z problemami.

Zależne od konkretnej osoby

Oczywiście stworzenie u siebie w domu takiej łazienki, kiedy my lub ktoś z rodziny boryka się z problemami, wiąże się tak naprawdę z tym, jak bardzo ruchowo ograniczona jest osoba korzystająca z tego miejsca. Zupełnie inaczej w takim wypadku może wyglądać łazienka dla osoby na wózku, a inaczej dla kogoś chodzącego o kulach. W większości przypadków możemy spotkać się z gotowymi projektami łazienek lub też produktami, które przydadzą się niepełnosprawnym. W naszym artykule przedstawimy kilka porad, które przydadzą się osobom potrzebującym takiej łazienki u siebie w domu.

Podstawy

Tworząc taką łazienkę „bez barier”, musimy zwrócić szczególną uwagę na to, by umożliwić samodzielność oraz komfort życiowy osobie niepełnosprawnej. Musimy uzmysłowić sobie istnienie dla nas często niezauważalnych ograniczeń, które dla innych mogą być całkiem sporym wyzwaniem. Zazwyczaj takie problemy dla innych wynikają z faktu, iż dla nich standardy łazienek dla osób pełnosprawnych znacząco odbiegają od tego, co jest im potrzebne na co dzień. Nie możemy też zapominać, że w wielu przypadkach nie mówimy tylko o osobach na wózku lub z inną niepełnosprawnością, lecz też o osobach starszych, które nie potrafią sobie radzić w codziennych czynnościach. Najważniejsze z naszej strony będzie uwzględnienie zasad ergonomii i funkcjonalności wraz z dopilnowaniem najistotniejszych kwestii bezpieczeństwa.

Przestrzeń życiowa w łazience

Przede wszystkim nasza łazienka dla niepełnosprawnych musi być pozbawiona progu. Nie tylko ułatwi to przejazd wózkiem, lecz też zapobiegnie ryzyku potknięcia się. Jeśli nasza łazienka jest zbyt małych rozmiarów, to konieczna będzie przebudowa. Na tym polu nie możemy oszczędzać, gdyż chodzi przecież o komfort nasz lub bliskiej osoby. Przyjmuje się, że drzwi powinny mieć szerokość co najmniej jednego metra. Właśnie z uwagi na wymiary wózków inwalidzkich trzeba myśleć o poszerzonej łazience. Według ekspertów osobie na wózku musimy pozostawić przestrzeń do manewrowania o średnicy co najmniej 150 centymetrów. Dzięki temu nie będzie potrzebna pomoc osób trzecich. Jeśli niepełnosprawność nie jest związana z potrzebą poruszania się na wózku, możemy wtedy trochę zaoszczędzić na przestrzeni, jednak bez większej przesady.

Poręcze, uchwyty – zawsze pod ręką

Jednym z najistotniejszych elementów wyposażenia takiej łazienki są poręcze i uchwyty. Ich dobór winien być uzależniony od samego pomieszczenia oraz potrzeb drugiej osoby. Dzięki uchwytom niepełnosprawni nie będą w większości przypadków potrzebować pomocy. Dostępne na rynku poręcze wykonane są w wielu wariantach w zależności od strefy łazienkowej. Wybrane ich modele czy konfiguracje pomagają wyjść i wejść do wanny czy prysznicowej kabiny. Dzięki nim można także bezpiecznie i swobodnie usiąść na sedesie. W związku z tym muszą się one znaleźć zarówno przy, jak i na wannie czy kabinie, a także na ścianie, przy której stoi. Dobrym rozwiązaniem jest także zamontowanie uchwytów po obu stronach miski WC. W zależności od potrzeb mogą być one przytwierdzone do ściany bądź podłogi.

Korzystanie z toalety

Dla wielu osób niepełnosprawnych największym problemem jest właśnie korzystanie z toalety. Przyjmuje się, że optymalna wysokość miski WC powinna wynosić 45-50 centymetrów. Dzięki temu zarówno siedzisko toalety, jak i wózka znajdować się będą na podobnej wysokości. Pozwoli to na komfortową zamianę miejsc. Sama deska sedesowa powinna być odpowiednio wyprofilowana dla osoby niepełnosprawnej, a także jak najmocniej przytwierdzona – bez tego może się po prostu zsuwać, zmieniać swe położenie. Warto również wybrać model deski wolnoopadającej. Coraz większym powodzeniem cieszą się automatyczne systemy spłukujące, które pomagają osobom o ograniczonej ruchliwości. Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem z naszej strony będzie po prostu poszukanie modeli specjalnie tworzonych dla osób niepełnosprawnych lub w starszym wieku.

Prysznic zamiast wanny

Wiadomym jest, że kąpiel w wannie jest niezwykle relaksująca, a nawet zdrowotna, w naszym jednak przypadku o wiele lepiej będzie postawić na prysznic. Da to więcej komfortu i swobody osobom na wózkach lub też schorowanym – łatwiej jest wejść pod prysznic i spod niego wyjść niż brać kąpiele w wannie. Oczywiście w strefie prysznicowej również znajdziemy kilka ograniczeń. Najlepiej jest je niwelować poprzez otwartą przestrzeń wyłożoną kafelkami lub duże i obszerne kabiny, dzięki którym możliwe jest wygodne przesiadanie się z wózka na siedzisko. Konieczna w tym miejscu będzie także bateria termostatyczna z odpowiednim zestawem przesuwnym, a także uchwyt prysznicowy typu L.

Jeśli jednak wanna?

W przypadku, kiedy stawiamy jednak na wannę, to musi być ona znacznie większych rozmiarów niż standardowe modele. Zdaniem ekspertów powinna posiadać długość nie mniejszą niż 150 cm, szerokość minimum 70-80 cm, a głębokość 38-42 cm. Dobrym sposobem na zwiększenie wygody i bezpieczeństwa jest obniżenie wanny o 10-15 cm. Da to niepełnosprawnej osobie o wiele bardziej dogodne wchodzenie i wychodzenie z wanny. Decydując się na wannę, nie możemy zapominać o systemie poręczy, które poprawią kwestie bezpieczeństwa. To samo mogą uczynić wszelkiego typu maty antypoślizgowe oraz siedziska zawieszane.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Projektując oraz urządzając łazienkę dla osoby starszej lub niepełnosprawnej, musimy pamiętać także o wykorzystaniu jak największej ilości elementów dodatkowych. Wieszaki na ubrania i ręczniki powinny być zawieszone na odpowiedniej wysokości. To samo tyczy się wszelkich gniazdek elektrycznych i włączników. Meble powinny zostać rozplanowane w taki sposób, by były z jednej strony funkcjonalne, a z drugiej strony nikomu nie wadziły. Dobrze jest wybrać jak najbardziej antypoślizgowe płytki łazienkowe czy też połączyć je z ogrzewaniem podłogowym, co zredukuje wilgoć po kąpieli.

Może Ci się także spodobać...