Łazienka dla malucha i jej urządzenie

W momencie, w którym nasze dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki i odzwyczaja się od pieluch, musimy koniecznie pomyśleć o aranżacji łazienki w takim stylu, aby również i dziecko mogło swobodnie z niej korzystać. Nie jest to trudne zadanie, aczkolwiek warto pamiętać o kilku ważnych sprawach, dzięki którym łazienka dla malucha będzie wygodna i bezpieczna.

Od czego zacząć?

Dostosowanie łazienki do potrzeb naszego małego dziecka nie jest trudnym zadaniem, choć wszystko uzależnione jest od naszych umiejętności oraz możliwości. Najlepiej byłoby stworzyć dziecku osobną przestrzeń, która byłaby dostosowana do jego potrzeb, wzrostu i możliwości. Dla większości z nas urządzenie dodatkowej łazienki to nie tylko kłopot związany z brakiem przestrzeni w domu, lecz też ogromny wydatek i to kilkukrotny, albowiem wraz z rozwojem dziecka będziemy musieli modyfikować dla niego tę przestrzeń nie raz. Najlepiej dlatego sprawdzają się uniwersalne rozwiązania, dzięki którym jedna łazienka w domu czy mieszkaniu będzie idealna zarówno dla nas, jak i dziecka.

Porządek i bezpieczeństwo przede wszystkim!

Łazienka jest miejscem, w którym ze względu na prywatność nie będziemy zawsze w stanie kontrolować nasze dziecko. A przecież to tutaj zdarza się całkiem sporo wypadków. Dlatego też trzeba zrobić wszystko, aby zabezpieczyć naszą pociechę przed różnymi zagrożeniami. Jednym z nich jest podłoga. Tradycyjna podłoga kafelkowana przy rozlanej wodzie, dużej wilgotności może stwarzać spore niebezpieczeństwo. Nam samym zdarzało się czasem poślizgnąć na takiej powierzchni, a co dopiero mowa o energicznych dzieciach. Dlatego lepiej jest postawić na drewniane podłogi lub też na kafelki położyć antypoślizgowe maty lub dywaniki łazienkowe. Do tego warto pomyśleć o specjalnych zabezpieczeniach narożników, co w przypadku poślizgnięcia ochroni dziecko przed poważnymi urazami.

Inną podstawową sprawą jest zabezpieczenie wszelkich produktów, które mogą być niebezpieczne dla dziecka. Na co dzień nie myślimy o tym, że środki chemiczne do czyszczenia, maszynka do golenia czy nawet elektryczna szczoteczka do zębów stanowić będą niezwykle ciekawe obiekty dla malucha. Dlatego warto je trzymać w miejscach niedostępnych dla dzieciaka. Szafki, półki powinny mieć odpowiednie zabezpieczenia, dzięki którym dzieci nie będą w stanie ich samodzielnie otworzyć. Nie kopiujmy przy tym wzorów ze Stanów Zjednoczonych, gdzie łazienka jest często miejscem przechowywania leków.

Umywalka

Nauka podstaw higieny to niezwykle istotna sprawa w przypadku kilkulatka. Mycie rąk czy też zębów powinno być czymś zwyczajnym, nawykiem, a nie wymuszane za każdym razem. Dziecko powinno także mieć ku temu jak najlepsze warunki. Najlepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie dla niego osobnej umywalki. Wiąże się to jednak z kosztami oraz problemami logistycznymi. Ponadto kilka lat później wypadałoby zmienić umywalkę na większy model. Dlatego też od lat sprawdzają się w tym wypadku proste podesty. Taki drewniany lub plastikowy stopień może być przechowywany pod umywalką. Kiedy dziecko będzie się na nim znajdować, to zazwyczaj nie powinno mieć problemów z dosięgnięciem do baterii czy samej umywalki. Najlepiej jest oczywiście wybrać szerszy i większy podest, aby dziecko zostało zabezpieczone przed upadkiem.

Z myślą o komforcie dziecka dobrze jest wybrać baterie jednouchwytowe lub bezdotykowe, których użycie jest o wiele prostsze niż tradycyjnych kurków. Wielu producentów stawia na nowoczesne rozwiązania, dzięki którym będziemy bardziej spokojni o dziecko i stan naszej łazienki. Niektóre baterie wyposażone są w ogranicznik wody, poprzez który dziecko nie zachlapie nam ścian czy też podłogi. Inne z kolei posiadają regulację temperatury. Z ich pomocą dziecko zostanie ochronione przed zbyt gorącą wodą z kranu.

Toaleta

Moment, w którym dziecko zaczyna korzystać z nocnika, jest wybawieniem dla rodziców. Wreszcie koniec z pieluchami! Po pewnym czasie dziecko jednak przestanie korzystać i z nocnika, a naturalnym i kolejnym etapem będzie dla niego toaleta. Żeby zachęcić dziecko do korzystania z niej, warto udekorować ją specjalnymi nakładkami sedesowymi. Dostępne są one w wielu wzorach i kolorach. Może to szybko przekonać dziecko do korzystania z toalety. Oczywiście dobrze jest pomyśleć o takim kompakcie, który nie będzie zbyt wysoko umieszczony, ewentualnie tutaj również przyda się mały podest. Z myślą o bezpieczeństwie dziecka wybierzmy wolnoopadającą deskę sedesową. Nie tylko dzieci nie będą mogły z całym impetem trzaskać takimi deskami, lecz też zostaną zabezpieczone przed bolesnym przytrzaśnięciem paluszków.

Kąpiel

Nic w łazience nie sprawia dzieciom takiej frajdy i zabawy, jak codzienna kąpiel. Zakup dla dziecka do wanny różnorodnych zabawek, gumowych kaczuszek będzie strzałem w dziesiątkę! Do tego musimy koniecznie zakupić bezpieczne kosmetyki do kąpieli, które nie będą podrażniać skóry czy też oczu. Nie zapomnijmy jednak, że na dziecko czyhać mogą niektóre niebezpieczeństwa, o których raczej nie pomyślimy. Mowa tu między innymi o wystającej baterii nad wanną. Dziecko z łatwością może się w nią uderzyć, dlatego najlepiej jest ją umieścić jak najwyżej i do tego w skróconej wersji. W wannie warto dla dziecka zainstalować matę antypoślizgową, co uchroni je przed upadkiem. U progu wanny obowiązkowo również powinna znajdować się mata, ewentualnie dywanik.

Nie zapominajmy o dodatkach

Łazienka dla malucha powinna zostać dodatkowo ozdobiona różnymi dodatkami, które sprawią, że będzie to dla dziecka bardziej przyjemne miejsce. Wspominaliśmy już o produktach do kąpieli. Do wanny warto również dokupić atrakcyjną zasłonę, dzięki której będzie znacznie lepiej wyglądać, a także zabezpieczy łazienkę przed nadmiernym zalaniem, do którego przyczynić się może nasza pociecha. Do higieny jamy ustnej zakupmy dziecku interesującą szczoteczkę oraz kolorowy kubek, który może być związany z ulubioną bajką czy filmem. Możemy także zainstalować nad wanną głośnik bezprzewodowy w wodoodpornej wersji, dzięki któremu kąpiel zostanie uprzyjemniona piosenkami z bajek.

Nocniki dla dzieci

polecane
niedostępny
  • Producent: MATTEL 
zobacz również
od 34 99
  • Producent: APTE 
zobacz również
od 27 99
  • Producent: Psi Patrol 

Zabawki do kąpieli

polecane
niedostępny
  • Producent: abakusbaby 
zobacz również
od 6 35
  • Producent: Canpol 
zobacz również
od 4 61
  • Producent: Canpol 
zobacz również
od 8 13
  • Producent: Canpol Babies 

Może Ci się także spodobać...