Jak łatwo odmienić łazienkę?

Remont i wszelkie zmiany przeprowadzane w konkretnym pomieszczeniu zazwyczaj wiążą się ze sporymi wydatkami lub też z czasem, który musimy na to wszystko przeznaczyć. Tymczasem – na przykład w przypadku łazienki – istnieje zaledwie kilka mniejszych lub większych, wręcz kosmetycznych zmian, dzięki którym zupełnie zmienimy wygląd danego wnętrza. Czasem wystarczy nam jedynie drobny detal, zmiana koloru ścian lub nowe dodatki, dzięki którym będziemy w stanie z sukcesem odmienić łazienkę!

Zmiana koloru

Chyba nie ma bardziej prostego rozwiązania aniżeli zmiana koloru. Jeśli nudzi nas już stara kolorystyka, konkretna barwa w pomieszczeniu, to w krótkim czasie jesteśmy w stanie, zastępując ją inną lub też kilkoma, zupełnie zmienić styl i estetykę. Wiąże się to nie tylko ze zmianami samej barwy, lecz po prostu po pewnym czasie każdej łazience przyda się trochę odświeżenia. Modyfikacja powinna być uzależniona od tego, na jaki efekt liczymy. W mniejszych łazienkach wrażenie powiększenia wnętrza otrzymuje się poprzez jasne kolory. Zastosowanie bieli sprawi, że nasze pomieszczenie prezentować się będzie schludnie, a także wyglądać będzie na znacznie większe, niż jest w rzeczywistości. Oczywiście efekt ten jest możliwy, o ile elementy wyposażenia też zostaną zachowane w zbliżonej tonacji kolorystycznej. Biel daje nam również wrażenie lepszego oświetlenia. Jeśli posiadamy większą łazienkę, to możemy bez trudu zdecydować się na czerń lub też brąz. Dzięki nim łazienka prezentować się będzie bardziej elegancko, a przy tym można lepiej podkreślić znajdujące się w niej oświetlenie. Jeżeli pragniemy zupełnie innej zmiany, to gołe ściany udekorujmy płytkami ceramicznymi lub też tapetą odporną na działanie wilgoci.

Detale kolorystyczne również będą pełnić całkiem sporą rolę. Dodanie małego paska z glazury czy też płytek w innych kolorach wpłynie na całość wyglądu łazienki. Szczególnie cenione są płytki, gdyż czasem wystarczy zmiana tylko jednego rzędu na bardziej wzorzysty model lub w innej barwie, by wprowadzić pozytywną odmianę. Oczywiście detalem mogą być także elementy wyposażenia, jednak o tym będzie w dalszej części tekstu.

Stawiaj na nowy kaloryfer

Problem z kaloryferem tyczy się wielu polskich mieszkań i starszych domów. Dawniej stosowano ciężkie i odsłonięte kaloryfery, które choć dawały sporo ciepła, to jednak nie prezentowały się zbyt estetycznie we wnętrzu łazienki. Do dziś szpecą wiele takich pomieszczeń. Dlatego dobrze jest w pierwszej kolejności pomyśleć o wymianie grzejnika. Poza sezonem grzewczym zrobimy to zupełnie bez problemu, a na rynku znajdziemy wiele wydajnych modeli, które są nie tylko mniejsze, lecz o wiele lepiej się prezentują. Kolor kaloryfera powinien być dobrany pod baterie łazienkowe, dzięki czemu razem prezentować się będą jako całość. Nowoczesne kaloryfery mocowane pionowo lub poziomo mogą zaoszczędzić nam trochę miejsca, a przy tym będą funkcjonalne, gdyż można traktować je jako suszarki. Znajdziemy je w wersji chromowanej, lakierowanej, stalowej, a nawet wykonanej z kamienia. Pamiętajmy jednak, że liczyć się powinna przede wszystkim moc grzejnika, który w chłodnych pomieszczeniach, jakimi są łazienki, da nam upragnione ciepło. Kiedy nie posiadamy ogrzewania centralnego w łazience, to pomyślmy o nowoczesnej grzałce, która często w finezyjnych kształtach będzie służyć jako grzejnik oraz suszarka do ubrań.

Baterie łazienkowe

Coraz częściej baterie łazienkowe to nie tylko coś użytecznego, lecz też stylowego. Wpływają one na odbiór czy też zmianę łazienki. Dlatego nawet sama wymiana baterii czy też jej wraz z umywalką wprowadzi pozytywną metamorfozę w pomieszczeniu. Dlatego koniecznie już teraz wymień baterię umywalkową i prysznicową. Obecnie na rynku spotkamy się zarówno z wieloma finezyjnymi modelami, jak i nowoczesnymi rozwiązaniami z termostatem, dzięki czemu zawsze możemy mieć ciepłą wodę i zaoszczędzimy na rachunkach. Zamiana starej i niemodnej baterii na coś zupełnie nowego daje mały, aczkolwiek mocno zauważalny efekt. Dlatego warto pomyśleć o czymś takim – i to nie tylko przy umywalce. To samo tyczyć się może baterii przy wannie lub w kabinie prysznicowej.

Znacznie więcej jednak zyskamy, jeśli nasza metamorfoza będzie dotyczyła także umywalki. Zarówno w mniejszych, jak i większych łazienkach umywalka najczęściej stanowi centralny punkt, który mocno się rzuca w oczy. Dlatego jej demontaż i wprowadzenie czegoś nowego również determinować będzie pozytywne przemiany. Obecnie spotkamy się z ogromnym wyborem umywalek. Obok tradycyjnych modeli z porcelany spotkać możemy także umywalki grafitowe, marmurowe, stalowe, robione ze szkła. Oczywiście i one różnią się jeszcze poszczególnymi wzorami i wielkością, co tylko sprawia, że z pewnością znajdziemy coś idealnego dla siebie.

Oświetlenie

Przekształcenie oświetlenia łazienkowego w coś zupełnie innego to także świetna droga do ewolucji pomieszczenia. Nie musimy nawet zmieniać samych lamp; wystarczą nam inne żarówki. Zamiast wybierać tradycyjne oświetlenie o żółto-pomarańczowej barwie postawmy na żarówki LED-owe. Możemy wprowadzić kinkiety, taśmy LED-owe, oświetlenie podłogowe, tworząc tym samym klimatyczny nastrój – ogranicza nas tylko technika i fantazja.

Nawet najmniejsze zmiany

Jeśli nie stać nas na wymienione wcześniej zmiany lub też nie chcemy bawić się w tak rozległy remont łazienki, to zawsze możemy zdecydować się na coś drobnego. Możemy wymienić meble łazienkowe – nawet małą szafkę czy też półkę. Wprowadźmy wiklinę. Będzie się ona świetnie prezentować zarówno pod postacią małych koszyków na kosmetyki, jak i szuflad do regałów lub kosza na pranie. Zmieniaj akcesoria łazienkowe. Na co ci znów ten sam kubek na szczoteczki, mydelniczka oraz kosmetyczka, skoro możesz zaopatrzyć się w coś nowego, odmiennego? Wymień swój dywanik łazienkowy, matę antypoślizgową. Jeśli posiadasz zasłonę prysznicową, to również i tutaj możesz dokonać modyfikacji. Nawet sama deska sedesowa to dobry produkt do przeróbki. Z przedmiotów codziennego użytku możemy dokonać rewizji naszych ręczników. Zmiana ich koloru lub wzoru to także mały wkład w metamorfozę łazienki. Wprowadźmy do pomieszczenia zieleń – kwiaty lub rośliny w doniczkach. Możemy także pomyśleć o artykułach dekoracyjnych, takich jak szklane pojemniki z piaskiem, statki do stylu morskiego czy też figurki.

Może Ci się także spodobać...