Konserwacja fug nie jest trudna!

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym prędzej czy później pojawi się pleśń. Z uwagi na to, że będzie gromadziła się przede wszystkim w przestrzeniach pomiędzy kafelkami, warto znać sposób, jak sobie z nią radzić. Przyjrzyjmy się zatem, na czym polega konserwacja fug. Jakich narzędzi, preparatów i przyrządów należy użyć?

Konserwacja fug elastycznych

Silikon sanitarny jest stworzony specjalnie na potrzeby łazienek. Powinien być zatem odporny na działanie wszelkich czynników szkodliwych. Tymczasem często obserwujemy, że biała masa została zabrudzona plamami pleśni, które znajdują się najczęściej w głębi uszczelniacza umieszczonego pomiędzy kabiną prysznicową a ścianą. To samo obserwuje się również w miejscu, gdzie zainstalowana została wanna. Co należy wówczas zrobić? Konserwacja fug w takich przypadkach polega na usunięciu elastycznej powłoki. Służą do tego specjalne środki chemiczne i specjalistyczne narzędzia. Używając ich, trzeba jednak zachować odpowiednie środki ostrożności. W przypadku chemikaliów warto zadbać o właściwe wietrzenie pomieszczenia, zaś używając specjalnych przecinaków, trzeba pamiętać o tym, by się nie zranić. Przed położeniem nowej warstwy elastycznej powłoki dobrze jest zadbać o zakonserwowanie powierzchni, gdzie będzie kładziona. Służą do tego odpowiednie podkłady sprzyjające przyczepności. Korzystając z nich, zyskuje się pewność, że aplikacja sylikonu w narożnikach przyniesie odpowiednie skutki. Później pozostaje jedynie wykonanie prac wykończeniowych. Znakomicie sprawdzą się wówczas preparaty do wygładzania powierzchni. Z ich pomocą uniknie się wszelkich niedoskonałości występujących w trakcie aplikacji plastycznej mazi.

Konserwacja fug cementowych

W wielu polskich domach łazienki wykańczane są masą cementową. To właśnie ona stanowi spoiwo znajdujące się pomiędzy kafelkami. Używając tego popularnego materiału budowlanego, nie można jednak uniknąć zabrudzeń, które pojawią się na nim z upływem czasu. Wyglądają bardzo nieestetycznie i mogą negatywnie wpłynąć na wystrój każdej łazienki. Pomieszczenie to będzie wyglądało wówczas bardzo nieporządnie. Na szczęście istnieją sposoby na to, by temu zapobiec. Przede wszystkim trzeba jednak usunąć tę masę, która została już zaatakowana przez grzyby. Posłużą do tego frezy, specjalistyczne usuwacze i skrobaki. Wyposażone w wygodną rękojeść z wytrzymałego plastiku zdadzą egzamin nawet w trakcie wielogodzinnych prac.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że dobrze jest zaopatrzyć się w dodatkowe ostrza do zeskrobywania zabrudzeń. Przydadzą się z pewnością wtedy, gdy konieczne będzie prowadzenie prac na szeroką skalę. Po zakończeniu pierwszego etapu robót warto sięgnąć po specjalistyczne impregnaty. Mają one działanie konserwujące i pozwalają na to, aby uchronić materiał budowlany przed wpływem wilgoci. Później, gdy specjalistyczny preparat wyschnie, można wykonać kolejne działania. Dla osób, które pragną szybkiego efektu, poleca się renowatory w postaci mazaków i korektorów. Mają one końcówki, które znakomicie wpasowują się w przestrzeń między kaflami. Pozwalają zatem przywrócić spoinie dawny kolor. Uzyskanie zadowalającego efektu jest proste i pracę tę wykona nawet amator.

Kładzenie świeżej fugi

Wspomnieliśmy o tym, że odświeżenie fugi łazienkowej może przebiegać szybko przy użyciu odpowiednich narzędzi. Efekt odświeżenia w takim przypadku może być krótkotrwały i pracę trzeba będzie wykonać ponownie po pewnym czasie. Żeby tego uniknąć, trzeba zdecydować się na działania zakrojone na szerszą skalę. Wtedy konieczne jest zaopatrzenie się w kilka najpotrzebniejszych akcesoriów. Wśród nich należy wymienić kielnię do fugowania i fugownicę. Obydwa akcesoria przydadzą się do nakładania świeżej masy. Ponadto należy zakupić materiał, który umieści się pomiędzy płytkami. Jest on dostępny w różnych kolorach i odsłonach. Wyróżnia się przy tym różne mieszanki: cementowe, elastyczne, epoksydowe i akrylowe. Każda z nich ma swoje plusy i minusy. Każdy powinien zatem samodzielnie zastanowić się nad tym, jaka będzie dla niego najlepsza. Później, po aplikacji płynnego materiału, należy zaczekać na jego zaschnięcie. Ostatnim etapem prac jest już tylko czyszczenie kafelek. Posłuży do tego specjalistyczna paca. Niektórzy zalecają też używanie do tego celu zaprojektowanych wiader. Zostały one wyposażone w specjalne osączarki do odsączania wody z szerokich gąbek osadzonych na trzonkach.

Dostępne rodzaje fugi

Wspomnieliśmy o tym, że na rynku dostępne są różne materiały służące do wypełniania przestrzeni między płytkami ceramicznymi. Pierwsza spoina (cementowa) ewoluowała dzięki pracy chemików i inżynierów. Ulepszana przez kolejnych ekspertów stała się odporna na czynniki zewnętrzne. Uzyskano zatem odpowiednią trwałość i wytrzymałość na działanie wody. Cementowe fugi elastyczne są nieco bardziej zaawansowane technologicznie – odznaczają się większą trwałością i szybciej schną. Posiadają dodatki hydrofobowe i są bardziej odporne na zabrudzenia. Stosuje się je do najróżniejszych kafli i materiałów, od płytek z kamienia naturalnego, aż po materiały wykonane ze szkła i klinkieru.

Fugi akrylowe są jeszcze lepsze, dlatego zalecają je i rekomendują eksperci. Nie wymagają rozcieńczania wodą i stanowią masę gotową do użycia od razu po aplikacji z tuby lub wiadra. Mają konsystencję pasty o właściwościach hydrofobowych. Są też odporne na pleśń. Najlepsze są zaś fugi epoksydowe, będące połączeniem trzech wytrzymałych składników. Są wyjątkowo elastyczne, odporne na wysokie temperatury i wodoszczelne. Polecane są do wypełniania szczelin o szerokości minimum 2 milimetrów.

Środki i zabiegi pielęgnacyjne

By utrzymać fugę jak najdłużej w najlepszej kondycji, warto pamiętać o tym, by nie poddawać jej nieustannie działaniu wody. Warto zatem raz na jakiś czas zadbać o to, aby ścierać jej krople tuż po zakończonej kąpieli. To ważne, bo w każdym materiale mogą powstać niewielkie pęknięcia, w których osadzą się bakterie. Z czasem mogą doprowadzić do zabrudzeń i tego, że pomieszczenie przestanie być higienicznie czyste. Dobrze jest zatem zrobić wszystko, żeby tego uniknąć. Dobrze jest także odpowiednio wentylować pomieszczenie. Wówczas zgromadzona para wodna zostanie odprowadzona i nie osiądzie na ścianach. Wtedy czysta łazienka będzie cieszyła wzrok przez bardzo długi czas.

Utrzymywanie łazienki w idealnej czystości nie jest tak trudne jak mogłoby się wydawać. Trzeba jednak pamiętać o udzielonych przez nas wskazówkach. Dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych i pielęgnacja pomieszczenia powinny sprawić, że uniknie się kłopotów. Wówczas nie będzie konieczne wykonywanie zbyt częstych remontów.

Silikony budowlane

polecane
niedostępny
 • Producent: WIM 
 • Rodzaj: silikon 
 • Pojemność: 310 ml
polecane
niedostępny
 • Producent: -
 • Rodzaj: silikon 
 • Pojemność: -
zobacz również
od 28 98
 • Producent: Ceresit 
 • Rodzaj: silikon 
 • Pojemność: 280 ml
zobacz również
od 19 98
 • Producent: Ceresit 
 • Rodzaj: silikon 
 • Pojemność: 280 ml

Fugi

polecane
od 57 98
 • Producent: Ceresit 
polecane
niedostępny
 • Producent: Ceresit 
polecane
od 57 98
 • Producent: Ceresit 

Różne materiały budowlane

zobacz również
od 29 90
 • Producent: -
zobacz również
od 29 90
 • Producent: -
zobacz również
od 29 90
 • Producent: -

Może Ci się także spodobać...