Kabiny prysznicowe – rodzaje i ich zalety

Nasze życie jest teraz coraz bardziej dynamiczne. Mamy więc mniej czasu na różnego rodzaju czynności. Chcemy szybko zjeść, pozmywać naczynia czy umyć samochód. Najczęściej nie mamy też wolnej chwili na to, by oddać się beztroskiej, relaksującej kąpieli. Z tego względu zamieniamy wanny na kabiny prysznicowe. Jakie ich rodzaje dostępne są na rynku i czym się odznaczają? Przybliżymy ten temat w niniejszym tekście.

Kabina narożna – gdy brakuje nam miejsca

Ten rodzaj instalacji sanitarnych sprawdzi się wszędzie tam, gdzie mamy do dyspozycji małą łazienkę. Takie kabiny prysznicowe posiadają bowiem jedną, zasadniczą zaletę – są montowane w rogu pomieszczenia. To sprawia, że wymagają mniejszego wkładu pracy (zamontować należy tylko dwie ścianki) i dostosowane są do starego, modnego niegdyś układu kanalizacji. Nie trzeba więc tracić czasu na niezwykle żmudne prace mające na celu wymianę rur odprowadzających wodę. Dzięki temu można śmiało pokusić się o stwierdzenie, że takie elementy wyposażenia łazienki są najbardziej popularne wśród klientów sklepów z armaturą. Warte odnotowania jest również to, że poszczególne modele mogą różnić się między sobą. Będzie to dotyczyło głównie rodzaju brodzika i kształtu samej kabiny. W związku z tym nie jesteśmy skazani na nudę przy wyborze tego typu elementu łazienki.

Kabina wnękowa – elegancki, nowoczesny wygląd

Osoby, które nie ufają konstrukcjom ze stali i szkła mogą zdecydować się na umieszczenie prysznica we wnęce. W tym celu, mając do dyspozycji dużą przestrzeń, muszą postawić ścianki działowe. To właśnie one będą ograniczać miejsce przeznaczone na odbywanie kąpieli. Wtedy pomiędzy nimi należy umieścić specjalnie zaprojektowane drzwi. To dzięki nim uzyskamy znakomity efekt końcowy. Niepotrzebny jest nam nawet brodzik, choć jego użycie nie jest wykluczone. Faktem jest jednak, że im mniej dodatkowych elementów – tym lepiej. Pomyślmy więc nad tym, by przed rozlaniem wody na łazienkę ustrzegł nas swoisty „krawężnik” – wykafelkowany, niewysoki próg. Właśnie dzięki niemu, bez konieczności zastosowania drogiego brodzika, uzyskamy ten sam efekt. Dla oszczędnych mamy dobrą wiadomość. Aby urządzić kabinę wnękową, nie trzeba nawet kupować szklanych drzwi. Wystarczy gustowna zasłonka zawieszona na teleskopowej tyczce rozporowej. Rozwiązanie to jest nie tylko tanie, ale również niezwykle proste w instalacji. Znakomite więc dla tych, którzy chcą sami urządzić łazienkę, ale nie mają zbyt dużo na to wolnego czasu.

Kabiny wolnostojące dają nam wolną rękę w aranżacji przestrzeni

Jeśli nie chcemy, żeby kabina prysznicowa ograniczała naszą wyobraźnię – wybierzmy tę, która może być postawiona w wybranym przez nas miejscu. Nie wymaga ona kontaktu szklanych elementów ze ścianami pomieszczenia. Trzeba jednak na potrzeby jej instalacji przeznaczyć bardzo dużo miejsca. Z tego względu rozwiązanie to sprawdzi się przede wszystkim w dużych łazienkach i nowoczesnych salonach kąpielowych. Pozwoli to jednak na nadanie im nowoczesnego i oryginalnego wyglądu. Wybór różnorodnych egzemplarzy kabin dostępnych na rynku jest ogromny i otwiera przed instalatorem wiele różnych możliwości. Musi on jednak wykazać się dużym uporem oraz nieograniczoną wyobraźnią. Wymagane jest bowiem zamontowanie specjalnej, dedykowanej instalacji wodnej. Dotyczy to zarówno systemu doprowadzania, jak i odprowadzania wody. Wraz z końcem prac można jednak być zadowolonym z efektów, bo wygląd tak urządzonej łazienki będzie zapewne oszałamiający.

Kabina przyścienna – dostępna w wielu różnych odsłonach

Instalacja tego typu kabiny wymaga, by do naszej dyspozycji była zaledwie jedna ściana – ta, na której zamontowana jest bateria. To zasadniczo podstawowy wymóg, który trzeba spełnić. Nie musimy zatem troszczyć się o to, aby lokalizacja miejsca kąpieli była specjalnie wyselekcjonowana. Nie trzeba stawiać dodatkowych ścianek czy też ograniczać się do rogu łazienki. Jest to tym ciekawsze, że wybór różnorodnych rodzajów brodzików i drzwi jest ogromny. To pozwala nam na pewną dozę dowolności. Możemy wybrać akrylowy podest zarówno w kształcie różnorodnych wielokątów, jak i taki, który zbudowany będzie na planie półkola. Do tego też dopasujemy drzwi, które mogą być zarówno otwierane, jak i przesuwne. Dzięki temu nadamy temu ważnemu pomieszczeniu odpowiedni charakter – tak, by sprostało ono naszym wymaganiom.

Dobór kabiny prysznicowej nie jest rzeczą łatwą. Wymaga gruntownych przemyśleń i rozplanowania tego, jak ma wyglądać łazienka. Faktem jest jednak to, że producenci zadbali o różnorodność oferowanych przez siebie produktów. Dzięki temu możemy być pewni, że znajdziemy model, który będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom.

Kabiny prysznicowe

polecane
od 1 039 zł
 • Producent: Omnires 
 • Kod producenta: JK2809 LC2 
 • Kształt: półokrągła 
zobacz również
od 1 070 zł
 • Producent: Durasan 
 • Kod producenta: ND 100 
 • Kształt: prostokątna 
zobacz również
od 2 250 zł
 • Producent: Novoterm 
 • Kod producenta: XL 
 • Kształt: -
zobacz również
od 2 799 zł
 • Producent: Novoterm 
 • Kod producenta: Fantasia 
 • Kształt: -

Może Ci się także spodobać...