Jaką kabinę prysznicową kupić?

Dobór kabiny prysznicowej to niezwykle istotna sprawa w każdej łazience. Musi być ona nie tylko funkcjonalna, lecz także idealnie mieścić się we wnętrzu, współgrać ze stylem pomieszczenia. Na rynku znajdziemy niezwykle szeroki wybór egzemplarzy, co tylko zwiększa nasz problem. Zatem, jaką kabinę prysznicową kupić?

Rodzaje kabin

Na samym początku należy kabiny prysznicowe podzielić ze względu na ich umiejscowienie. Rozróżniamy tutaj kilka typów.

Wolnostojące

Są one przeznaczone dla osób posiadających duże łazienki. W ich wypadku nie ma mowy o ograniczeniu przestrzennym czy też budżetowym. Są to modele, które cieszą oko, a także zapewniają całkiem sporo przestrzeni. W ich przypadku najczęściej mamy do czynienia z drogimi egzemplarzami. Sporym minusem jest fakt, iż jeśli chcemy taką kabinę dowolnie umieścić we wnętrzu swej łazienki, to musimy dokonać budowy, montażu odnogi instalacji wodnej i odprowadzającej wodę.

Narożne

Tego typu kabiny cieszą się największym powodzeniem w naszym kraju. Ich specyfika polega na tym, iż przylegają do dwóch ścian. Z racji budowy oraz montażu są najlepszym wyjściem do mniejszych łazienek. Są to konstrukcje, które często występują pod postacią jednej ścianki oraz drzwiczek. Niektóre z kolei wyposażone są w łuk frontowej ściany. Ogromną zaletą narożnej kabiny jest łatwość montażu i utrzymaniu czystości. Występują przy tym w niezwykle szerokiej gamie rozmiarów i kształtów.

Przyścienne

W tym wypadku tylko jeden bok kabiny przylega do ściany łazienki. Związane jest to z faktem, iż to właśnie do tej ściany zamontowana jest bateria. Można na rynku znaleźć takie kabiny w formie półkola, prostokąta.

Wnękowe

W tym wypadku są to specjalne kabiny, które umieszczane są w przygotowanej pod nie wnęce. Składają się na ogół tylko z drzwiczek. Stanowią one proste i tanie rozwiązanie. Można dzięki temu zaoszczędzić sporo miejsca, gdyż lepiej we wnęce umieścić prysznic niż wstawić w nią pralkę.

Montowane na wannach

Coraz większym powodzeniem ciesz się rozwiązania typu 2w1. Mowa tutaj o kabinach prysznicowych połączonych z wanną, obszernym brodzikiem. Dzięki temu możemy każdego dnia wybierać między kąpielą a prysznicem. Jest to komfortowe i uniwersalne wyjście, które jednak odradzane jest osobom schorowanym i w podeszłym wieku – ewentualnie warto wybrać nowoczesny model z drzwiczkami.

Budowa kabiny

Kabiny prysznicowe mogą być tworzone z odmiennych materiałów. Ponadto sam typ budowy różni się w poszczególnych modelach. Znajdziemy zarówno egzemplarze tworzone przez ściany i drzwiczki połączone profilami, jak i kabiny bezprofilowe. Warto wiedzieć, że profile w większości wykonane są z aluminium. Z kolei ścianki i drzwiczki produkowane mogą być ze szkła hartowanego o grubości od 3 do 8 mm lub z tworzyw sztucznych, jak polistyren czy akryl. Same drzwiczki i ścianki mogą przybierać różny wygląd. Producenci decydują się na wersje przezroczyste, o różnej fakturze, jak siatka, oszronione szkło, kratka, a także w wersji kolorowanej, przydymionej. W przypadku szkła o wiele trudniej czyścić zacieki i inne zabrudzenia, choć elementy z tworzyw sztucznych również mogą sprawiać tutaj sporo problemów, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia w domu z twardą wodą.

Drzwi do kabiny

Drzwiczki w kabinie stanowią niezwykle istotny element wyposażenia ze względu na komfort oraz funkcjonalność całej konstrukcji. Możemy wymienić między innymi drzwi wahadłowe, skrzydłowe

suwane, harmonijkowe czy też walk-in. Wersje skrzydłowe przypominają zwykłe drzwi domowe – otwierają się na zewnątrz kabiny. Dzięki temu mamy swobodny dostęp do i z kabiny. Wymaga to jednak większej przestrzeni wokół prysznica. Drzwi suwane z kolei rozsuwają się wzdłuż ścian kabiny, dzięki temu, iż są osadzone na prowadnicach lub rolkach. Dzięki temu, że nie wymagają dodatkowej przestrzeni, dobrze sprawdzą się w małych łazienkach. Warto wybierać takie modele, które posiadają podwójny system zabezpieczeń oraz możliwość wypinania drzwi z rolek.

Drzwi wahadłowe z kolei mają podobny system do skrzydłowych. Różnica polega jednak na tym, iż zawiasy nie są zamontowane na krawędziach drzwiczek, lecz bliżej ich środka. W wyniku tego część drzwiczek otwierać się będzie na zewnątrz, a część do wewnątrz. W taki oto sposób nie jest nam potrzebne więcej przestrzeni wokół kabiny, choć z drugiej strony samo wejście do niej będzie nieco zwężone. Modele harmonijkowe, jak sama nazwa wskazuje, składają się na zasadzie harmonijki. W ich przypadku trzeba jednak uważać na szczelność, gdyż nie zawsze jest ona skuteczna. Jeśli chodzi o system walk-in, to po prostu kabina pozbawiona jest drzwiczek, lecz jej konstrukcja chroni łazienkę przez rozlaniem wody.

Jakie wymiary kabiny?

Kabiny prysznicowe spotkamy w wielu wersjach, jak i rozmiarach. Do popularnych zaliczyć możemy między innymi 80×80, 80×90, 80×100, 90×90, 90×100, 100×100 cm, choć oczywiście znajdziemy lub zamówimy na specjalne życzenie egzemplarze o nietypowych wymiarach. Długość kabiny powinna odpowiadać ścianom łazienki. Najważniejsze jest to, abyśmy czuli się nieskrępowani w łazience, a w przypadku par mieli swobodny dostęp do natrysku dla dwojga. Mowa tutaj była o samych długościach bocznych. Istotne jest także to, jaka jest wysokość kabiny. Najczęściej spotkamy kabiny w zakresie 180-200 cm. Istotne jest to, czy kabina będzie montowana na brodziku lub bezpośrednio na podłodze. Wtedy należy dokładnie obliczyć wysokość łazienki i nasze możliwości. Jedne osoby decydują się na zostawienie przestrzeni między sufitem a kabiną, a inne z kolei wolą pełną zabudowę.

Akcesoria i funkcje dodatkowe

Coraz częściej kabina prysznicowa to nie tylko zabudowa oraz natrysk. Wielu producentów decyduje się na liczne akcesoria i funkcje, które mają poprawić nasz komfort podczas mycia. Oczywiście im więcej i zaawansowanych funkcji znajdziemy w kabinie prysznicowej, tym cena za nią będzie znacznie wyższa – niektóre modele kosztują po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych!

Do najpopularniejszych dodatków zaliczyć możemy między innymi: generator pary wodnej, dysze do masażu wodnego, deszczownice, aromaterapię, radio, wodoodporne głośniki bezprzewodowe, urządzenia do masażu stóp, ogrzewanie, mgiełkę wodną, oświetlenie LED, funkcje bezprzewodowego telefonu.

Może Ci się także spodobać...